Kino industrija Lietuvoje tapo bejėgė konkuruoti tarptautinėje rinkoje dėl užsienio projektų ir tik priimtos mokestinės paskatos padėtų pritraukti užsienio investicijas į Lietuvą, teigia Nepriklausomų prodiuserių asociacijos pirmininkė Rasa Miškinytė.
Ji šeštadienį iš Kanuose (Prancūzija) vykstančios tarptautinės kino mugės „Marche du Film“ kreipėsi į Ministrą Pirmininką Andrių Kubilių, Seimo Pirmininkę Ireną Degutienę, Vilniaus miesto merą Artūrą Zuoką ir kitus valdžios atstovus, skatindama juos imtis ryžtingų žingsnių, kad į Lietuvą būtų galima sugrąžinti užsienio kino kūrėjus.
„Anksčiau Lietuvoje filmavosi tokios pasaulinio garso žvaigždės kaip Danielis Kreigas (Daniel Craig) bei Džeremis Aironsas (Jeremy Irons). 2007 metais kino projektas „Defiance“ (liet. „Pasipriešinimas“), kurio paruošiamieji ir filmavimo darbai Lietuvoje truko šešis mėnesius, mūsų šalyje paliko apie 24 milijonus litų ir sukūrė 300 darbo vietų. Deja, šiandien užsienio kino kūrėjai renkasi kitas Europos Sąjungos šalis, tarp jų ir mūsų artimiausią kaimynę Latviją, kadangi jos siūlo įvairias finansines paskatas, kurių Lietuva neturi iki šiol“, ‒ kreipimesi teigia R. Miškinytė.
Kanuose vykstančioje tarptautinėje kino mugėje visos pasaulio šalys siekia prisitraukti užsienio kino kūrėjus siūlydamos jiems įvairius finansinių paskatų modelius, kurie jų šalyse taikomi nacionaliniu, miesto ar regiono lygiu.
Kanuose Lietuva šiais metais pirmą kartą pristatė savo stendą „Lithuanian Films“. Nors Lietuvoje yra daug aukštos kvalifikacijos kino specialistų, kurie ne kartą įrodė savo profesionalumą ir privalumus, pastaruoju metu dėl mokestinių paskatų nebuvimo Lietuvoje užsienio prodiuseriai renkasi tas šalis, kurios kino kūrėjams siūlo geriausias finansines sąlygas. Todėl užsienio kino meistrai vis dažniau aplenkia Lietuvą.
„Kino industrija Lietuvoje tapo bejėgė konkuruoti tarptautinėje rinkoje dėl užsienio projektų, kurių dėka anksčiau Lietuva gaudavo didžiules pajamas ‒ tiesiogines ir netiesiogines“, ‒ sako R. Miškinytė.
Nepriklausomų prodiuserių asociacijos pirmininkė mano, kad įstatymo pataisa, parengta remiantis kitose Europos Sąjungos šalyse priimtais įstatymais, padėtų pritraukti užsienio investicijas į Lietuvą ir tapti jai konkurencinga kino industrijoje.
Remiantis „Marche du Film“ leidinyje pateikta informacija, Europos Sąjungoje yra tik dvi šalys, kurios neturi mokestinių paskatų audiovizualiniame sektoriuje, t.y. Lietuva ir Malta.