Perkopusių 53 metus vyrų mūsų šalyje ima sparčiai mažėti. Vidutinė jų gyvenimo trukmė tesiekia 68,5 metų, tuo tarpu moterys neretai sulaukia aštuoniasdešimties, todėl didelei daliai jų ilgą gyvenimo atkarpą tenka našlauti.

Po antrosios pusės mirties daugelis moterų toliau gyvena vidutiniškai 11 metų. Tačiau neretai sutuoktiniui iškeliavus į dausas, moterys miršta po 13 metų, nes, Statistikos departamento duomenimis, vyrai veda vidutiniškai 2 metais jaunesnes nuotakas.

Situacija Vakarų ir Šiaurės Europoje – kitokia. Vokietijoje, Prancūzijoje, Islandijoje, Švedijoje, Šveicarijoje, Norvegijoje gyvenimo trukmės skirtumas tarp vyrų ir moterų yra vidutiniškai 4,5 metų – perpus mažesnis, nei Lietuvoje. Pietų šalyse situacija irgi palankesnė moterims: Italijoje, Ispanijoje, Maltoje, Graikijoje moterys be vyro peties šalia praleidžia apie penkerius metus. Remiantis „Higienos instituto Sveikatos informacijos centro“ duomenimis, kuo toliau į Vakarus, tuo ilgiau gyvena vyrai, atitinkamai trumpiau našlauja moterys.

REKLAMA

Tuo tarpu Rytų Europoje, ypač – buvusioje Sovietų Sąjungos teritorijoje, vyrai gyvena trumpiausiai – vidutinė gyvenimo trukmė čia siekia apie 65 metus. Štai Rusijoje vyrų mirštamumas yra ankstyviausias (vyrai vidutiniškai sulaukia 63 m., moterys – 75 m.), todėl vyresnio amžiaus moterys gyvena net 12,5 metų ilgiau. Panaši situacija ir Baltarusijoje, Moldovoje, Ukrainoje ar Latvijoje. Specialistų teigimu, tokia situacija susidarė dėl skirtingo požiūrio į gydymą bei ligų prevencijos reikšmę Vakarų Europoje ir buvusioje Sovietų sąjungoje.

Kokie veiksniai daro įtaką rekordiškai ankstyvam Lietuvos vyrų mirštamumui? Apie 20 vyrų iš 100 tūkst. kasmet miršta dėl transporto traumų, apie 60 – susižaloję ar sąmoningai nutraukę gyvybę. Apie 250 iš 100 tūkst. vyrų gyvenimą pasiglemžia insultas, o didžiausias skaičius – net per 800 – mirčių ištinka dėl išeminės širdies ligos, kurios prevencija Vakarų šalyse yra gerokai pažangesnė.

Klinikiniai tyrimai rodo, kad pagrindinė išeminės širdies ligos (IŠL) priežastis – „blogojo“ cholesterolio perteklius. Mirtį sėjančios ligos išsivysto dėl pastarojo sukelto širdies kraujagyslių užsikimšimo – aterosklerozės, kuri taip pat yra ir galvos smegenų, kojų bei kitų organų susirgimų priežastis.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų