REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apipjaustymas suaugusiems vyrams nerekomenduojamas

Apyvarpės apipjaustymas, medicinoje vadinamas cirkumcizija, yra gana dažna, tačiau mitų apipinta procedūra. Mat kalbama apie intymiausią vyrų organą.

REKLAMA
REKLAMA

Apie šią svarbią ir dažnai neišvengiamą procedūrą pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojas urologas Deimantas Šukys.

REKLAMA

- Kas tai yra cirkumcizija? Kaip seniai ji atliekama?

- Cirkumcizija yra vadinamas chirurginis visiškas ar dalinis apyvarpės pašalinimas.

– Kada apipjaustymas yra būtinas?

– Dažniausiai cirkumcizija atliekama dėl medicininių priežasčių. Viena pagrindinių indikacijų yra fimozė, arba negalėjimas atsmaukti apyvarpės už varpos galvutės. Naujagimiams fimozė yra įprasta, tačiau ji būna apie penktadalį 3 metų berniukų ir tik 1 proc. 16–18 m. vaikinų.

REKLAMA
REKLAMA

Fimozė būna įgimta arba įgyta persirgus ar sergant įvairiomis ligomis (pvz., dėl lėtinio apyvarpės uždegimo, sergant cukriniu diabetu, po traumų). Taip pat ji gali būti visiška arba dalinė, kai apyvarpė iš dalies atsismaukia arba neatsismaukia tik varpai esant erekcijos būsenos.

Esant fimozei, atlikti cirkumciziją būtina, nes fimozė sąlygoja blogą higieną ir gali sukelti lėtinį apyvarpės uždegimą. Ji gerokai padidina varpos vėžio tikimybę. Fimozei randėjant, galimas šlapimo susilaikymas. Kita priežastis atlikti apipjaustymą - lėtinės arba besikartojančios uždegiminės apyvarpės ligos. Retesnės priežastys, dėl kurių galima atlikti apipjaustymą, yra lichensklerozė, kserotinis obliteruojantis arba atrofinis balanitas, daugybinės apyvarpės kondilomos ir pan. ligos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Kokios kitos (ne medicininės ir religinės) priežastys lemia vyrų norą atlikti apipjaustymą?

– Dalis vyrų pageidauja atlikti cirkumciziją dėl higieninių, kosmetinių ar su seksualiniu gyvenimu susijusių paskatų. Jei kalbėsime apie kosmetinį apipjaustymo efektą esant sveikai apyvarpei, žinoma, tai lemia paties vyro apsisprendimas. Higieniniu požiūriu, jei reguliariai (bent 1 kartą per dieną) plaunama apyvarpė ir varpos galvutė, problemų neturėtų kilti. Antra vertus, pašalinus organą, nebelieka ir jo higienos problemų, tačiau remdamiesi tokia logika galime, pavyzdžiui, skustis galvą plikai, kad nereikėtų plauti plaukų...

REKLAMA

– Kaip apipjaustymas lemia seksualinį gyvenimą?

– Kadangi apipjaustytos varpos galvutė yra atidengta ir nuolat trinasi į drabužius, jos jautrumas sumažėja. Dėl to lytinio akto metu kiek pailgėja laikas iki ejakuliacijos. Žmonėms, kurie kenčia dėl pirmalaikės ejakuliacijos, tai gali būti paranku, tačiau dalis vyrų priešingai – sunkiai pasiekia orgazmą, tokiais atvejais cirkumcizija gali dar labiau pabloginti padėtį.

REKLAMA

Taigi apibendrindami galime teigti, jog, nesant medicininių indikacijų, rekomenduoti apipjaustymo suaugusiems vyrams negalime, nors turime mokslo įrodytų cirkumcizijos pranašumų – pavyzdžiui, rečiau užsikrečiama ŽIV. Cirkumcizija, kaip ir kiekviena chirurginė operacija, gali sukelti komplikacijų.

– Koks galimas cirkumcizijos šalutinis poveikis?

– Dažniau pasitaikančios komplikacijos yra kraujavimas, žaizdos infekcija, retesnės – per didelio odos kiekio pašalinimas ir varpos sutrumpėjimas ar „pasislėpimas“, per mažo odos kiekio pašalinimas ir antrinė randinė fimozė, varpos galvutės, šlaplės, akytkūnių pažeidimai. Todėl prieš apsispręsdamas, ar daryti cirkumciziją nesant jokios patologijos, pacientas turi pagalvoti ir su gydytoju aptarti galimas teigiamas ir neigiamas operacijos pasekmes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Ar tai sudėtinga procedūra?

– Cirkumcizija nėra sudėtinga procedūra. Paprastai ji trunka apie 15–30 min. Jei nėra komplikacijų, pacientas tą pačią dieną išleidžiamas į namus.

Prieš operaciją pacientui taikomas nuskausminimas. Galima vietinė arba bendroji (jei pacientas alergiškas vietiniams anestetikams arba pageidauja bendros anestezijos) nejautra.

REKLAMA

Kokį apipjaustymo būdą pasirinkti – pilną ar dalinį, sprendžia gydytojas, įvertinęs situaciją ir ligos istoriją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų