• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dažnas rąstinio namo pirkėjas per ekonominį sunkmetį daugiausia dėmesio skiria jo kainai. Kartais nepamąstoma, kaip pigiau pastatytas rąstinis namas atrodys po 2−3 metų. Rąstinių namų kokybei įtakos gali turėti ne tik kokybės standartų nesilaikymas, bet ir elementarių technologinių niuansų nežinojimas. Medinių namų gamintojų  asociacijos (MNGA) ekspertai, atliekantys namų ekspertizes, išskiria dažniausiai pasitaikančias rąstinių namų statybos klaidas.

REKLAMA
REKLAMA

1. Neteisingas rąstų suleidimas

Pasitaiko atvejų, kai rąstų suleidimo vieta (išilginės išdrožos forma) yra netaisyklingos formos. Pagal MNGA standarto reikalavimus rąstų suleidimo plotis turi būti ne mažesnis kaip pusė rąsto storio. Tokiu atveju viršutinis rąstas labiau apgaubs apatinį. Nuotraukoje matyti, kad rąstų suleidimo plotis tėra 6 cm. Taip gamintojas sutaupė medžiagoms (namui reikės mažiau rąstų eilių), o pirkėjui dėl to padidės šilumos nuostoliai. Be to, šiuo atveju tikėtina didesnė tikimybė, kad rąstai vaikščios ir siena bus kreiva.

REKLAMA

2. Mechaniniai rąsto pažeidimai

Kartais statant namus yra mechaniškai pažeidžiami rąstai. Tai yra akivaizdus statybininkų (jei juos taip galima pavadinti) požiūris į savo darbą ir klientą. Galima tik visiems besistatantiems rąstinį namą palinkėti tokių specialistų nesutikti.

3. Sienojai su kirvarpomis

Rąstai gali būti pažeisti kirvarpų, kurios ten gyvena. Su cheminėmis priemonėmis kirvarpas galima išnaikinti. Į kiekvieną išgraužtą skylutę reikėtų su švirkstu sušvirkšti tam skirtą cheminę medžiagą, kuri pasiskirsto po medieną. Kirvarpoms graužiant apdorotą medieną, jos žūsta.

REKLAMA
REKLAMA

4. Neteisingas langų angų sandarinimas

Rąstiniame name langai ir durys negali būti tvirtinami naudojant standžias sandarinimo medžiagas (montažines besiplečiančias putas). Rąstams sėdant, montažinės putos aplink langą deformuosis, ir lango anga praras sandarumą. Tvirtinant langus, reikia palikti 5–8 cm tarpą nuo lango krašto iki viršuje esančio rąsto (atsižvelgiant į tai, koks yra rąstų drėgnumas, tarpas turi būti didinamas). Rąstams sėdant, šis tarpas mažėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

5. Išpuvusios šakos

Pasitaiko sienojų su sutrūnijusiais šakų žiedais. Dažniausiai tai tik estetinio pobūdžio trūkumas, kurį galima pataisyti. Šie trūkumai pašalinami išimant supuvusią šaką, o į jos vietą įklijuojama sveika mediena.

REKLAMA

6. Rąstuose atsirado pelėsis

Statant ir gaminant sienojus nebuvo imtasi pakankamų priemonių apsaugoti juos nuo biologinių pažaidų. Tai neatitinka rąstinių namų standarto nuostatų ir geros gamybos praktikos. Matomi ne tik pelėsiai, bet ir kenksmingų grybų vaisiakūniai. Deja, pelėsių iš rąstų suleidimo vietos panaikinti neįmanoma.

REKLAMA

7. Kreivos sienos

Kreivos sienos dažniau pasitaiko namuose, pastatytuose iš drėgnų rąstų, kuriuose nėra tinkamo sienos surišimo su priešinga namo siena. Tada, džiūstant rąstams ir sėdant namui, veikiamos stogo apkrovos sienos deformuojasi – siena išsipučia arba pasvyra į vieną šalį. Pagal rąstinių namų gamybos ir statybos reikalavimus leidžiami ne didesni nei 1 cm sienų nukrypimai 1 m jos ilgio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

8. Neteisingas langų tvirtinimas

Rąstiniame name langai turi būti tvirtinami prie statramsčių, įstatytų į rąstų galuose padarytą išdrožą. Statramstis turi būti tvirtas ir be šakų, o jo storis – pakankamas, kad laikytų apkrovas ir neleistų rąstams judėti skersine kryptimi. Taip pat frezuotas griovelis rąstų galuose turi būti tokio pat pločio, koks bus medinis statramstis. Jei bus palikta nors kiek laisviau, tikėtina, kad rąstai, veikiami stogo apkrovų, judės skirtingomis kryptimis. Siena bus kreiva, su išsikišusias ar įkritusiais sienojais, o prie tokios sienos sudėtinga lygiai pritvirtinti langų ir durų apvadus.

REKLAMA

9. Dideli tarpai tarp rąstų

Tarpai tarp rąstų - viena dažniausiai pasitaikančių problemų . Jie  atsiranda netiksliai išpjovus sąsparas arba džiūvant drėgniems rąstams. Per šiuos plyšius namas praras šilumą, į patalpas veršis vėjo gūsiai. Šių plyšių panaikinti neįmanoma, juos galima užsandarinti šiam tikslui skirtomis medžiagomis.

10. Rąstų sujungimas sienos viduryje

Rąstai negali būti sujungiami viduryje sienos (nuotraukoje – žr. sujungimą viduryje). Jei tokių sujungimų yra daug, silpnėja namo konstrukcija, deformuojasi sienos. Namo sienoms turi būti naudojami vientisi rąstai ir sujungiami tik sąsparose (kampuose). Kartais rąstinių namų statytojai, taupydami medžiagas, sienoms statyti naudoja rąstų likučius – 1–2 m ilgio rąstus, juos sujungdami sienos viduryje. Be to, sujungti rąstai yra sirtingo skersmens. Atkreipiame dėmesį: rąstinio namo sienų statyba gali sudaryti apie 30 proc. visos namo kainos, todėl pataupę šioje vietoje galite gyventi name su kreivomis sienomis ir dideliais plyšiais. Ko gero, šių trūkumų niekada neištaisysite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų