Panevėžyje staiga mirė 4 mėnesių kūdikis: medikai įtaria „lopšio“ sindromą

Panevėžyje staiga mirė keturių mėnesių kūdikis. Šoko ištikti jauni tėvai policijai aiškina, kad mažylį ryte rado lovelėje užspringusį. 

Medikai sako, kad staigi kūdikių mirtis, dar vadinama „lopšio“ sindromu, neretai paliečia nuo mėnesio iki vienerių metų amžiaus kūdikius ir dažniau berniukus.

Ankstų rytą namuose Smetonos gatvėje pabudusi motina aptiko negyvą savo kūdikį. Iškviestiems medikams ir policijai 22 metų panevėžietė aiškino, kad spalį gimusį sūnų ji rado nekvėpuojantį.

„Nuvykta pas šeimą, pasikalbėta su tėvais. Specialistai bendravo su mama, pasak jos, apie 4:30 valandą ryto buvo vaikas neramus, jį pamaitino, nuramino ir paguldė į lovytę. Ir ryte atsikėlus pamatė, kad vaikas nekvėpuoja“, – sako Panevėžio apskrities vaiko teisių tarnybos vedėja Žaneta Ginaitė.

(5 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Panevėžyje staiga mirė keturių mėnesių kūdikis: medikai įtaria „lopšio“ sindromą

Anot Panevėžio vaiko teisių tarnybos, kūdikio šeima nėra įtraukta į socialinės rizikos grupę, tačia ji yra žinoma. Pareigūnų teigimu, tėvai augina dar vieną sūnų, gyvena kukliai, tačiau negirtauja. Mirties priežasčiai nustatyti pradėtas ikiteisminis tyrimas.

„Šiek tiek stokoja soc. įgūdžių, yra jauni tėvai, tai natūraliai jiems reikalinga pagalba specialistų, kad jie susitvarkytų buitį ir vaikų priežiūros klausimais. Bet labai tėvai geranoriškai į viską reaguoja. Priima pagalbą“, – pasakoja Ž. Ginaitė.

„Pareigūnams nuvažiavus į įvykio vietą, jau buvo kūdikis miręs. Kol kas, nuo ko mirė kūdikis, dar aiškinamasi, dėl to ir pradėtas ikiteisminis“, – teigia policijos komunikacijos skyriaus atstovas Tadas Martinaitis.

Šoko ištiktiems tėvams socialiniai darbuotojai pasiūlė psichologo pagalbą, tačiau vyresnėlį berniuką laikinai paėmė ir perdavė artimųjų globon.

„Policijai šeima nėra žinoma, kad būtų smurtautojai ar piktnaudžiaujantys alkoholiu. Pirminiais duomenimis, smurto žymių nebuvo nustatyta. Tai aplinkybės bus tikslinamos“, – teigia T. Martinaitis.

Kas galėjo lemti mažylio mirtį, paaiškės po skrodimo. Tačiau neatmetama versija, kad kūdikį galėjo ištikti liaudyje vadinama „lopšio" mirtis. Ji dėl neaiškių priežasčių, pasak neonatologų, dažniausiai ištinka kūdikius nuo mėnesio iki metų.

REKLAMA

„Netikėta arba staigi kūdikio mirtis gali įvykti dėl įvairių priežasčių: viena iš jų – staigus kūdikio mirties sindromas. Kita priežastis, tai užspringimas, pavyzdžiui, apsivėmus arba atpylus, nes tokio amžiaus kūdikiai atpilynėja“, – kalbėjo Vaikų reanimacijos skyriaus gydytoja Giedrė Šipelienė.

„Taip ir įvyksta, kai nepastebi, nes yra naktis, rytas, dažniausiai ryte, kai pavargę, įmigę. Tai kažkokio garso neišgirdo ir vat atėjo ir rado. Statistiškai dažniausiai sakoma, kad ryte, dažniau berniukai“, – sako Naujagimių skyriaus vedėja Irena Žilinskienė.

Pavojingiausi pirmieji 2–4 kūdikių gyvenimo mėnesiai. Nors sindromas statistiškai vertinamas kaip pakankamai retas, nuo šios būklės miršta daugiau kūdikių nei nuo vėžio, plaučių uždegimo, širdies ydų ar raumenų distrofijos kartu sudėjus. Sindromas, anot medikų, gali ištikti tiek sveikus, tiek sveikatos problemų turinčius mažylius.

„Pagrindinė springimo prevencija mūsų, kaip neonatologų manymu, tai maitinimas iš krūties ir kuo ilgiau. Ir iki 4 mėn. naujagimiui neskirti jokio papildomo maisto. Nes jie dar nemoka pakankamai gerai nuryti. Turi miegoti ant kieto pagrindo, neturi būti pagalvės minkštos, neturi būti sukniubimo. Kad būtų laisvi kvėpavimo takai“, – pasakoja I. Žilinskienė.

O jei kūdikis maitinimas ne iš krūties, specialistai pataria atidžiai stebėti ir maitinimą mišinuku. Jis turi būti atliekamas ant rankų, pakėlus kūdikio galvelę ir pamaitinus ne iškarto guldyti, o palaukti, kad neatpiltų, kol atsirūgs.


Rašyti komentarą...
V
Visada sakiau
2021-03-05 22:08:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
mada migdyti kūdikį kitame kambaryje yra snobiška nesąmonė
Atsakyti
-12

S
Ss
2021-03-05 21:53:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pirmiausia-Užuojauta tevam....
O antra straipsnio autorei Jurgitai - jei rasai tai rasyk iki galo, jei pati nezinai pasiguglink!!!! Tai kas tai yra “lopsio sindromas”???? As tai zinau, kas tai yra. O tu? Rasai vien tam, kad rasyt???
Atsakyti
-7

S
Ss
2021-03-05 21:56:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
O po to po tokiu rasliavu kybelcopai pisi.... uz dezinformacija, nors is esmes patys zurnalistai nepateikia faktu ar bent aprasymo!!!
Atsakyti
-6

SKAITYTI KOMENTARUS (10)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų