Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien įsigaliojanti prievolė į Lietuvą atvykti tik su neigiamu Covid-19 testo rezultatu audrina visuomenę. Teisės žinovai aiškina, kad toks nurodymas netgi prieštarauja Konstitucijai. Valdžia ir jai patariantys ekspertai atkerta, kad Lietuva šitaip saugosi pavojingų koronaviruso atmainų, kurioms tiesiausias kelias – būtent iš užsienio. Beje, skirtingai nei anksčiau, testo valstybė nekompensuos, nes jį darytis teks dar būnant užsienyje. Dėl to brangs kelionės.

Šiandien įsigaliojanti prievolė į Lietuvą atvykti tik su neigiamu Covid-19 testo rezultatu audrina visuomenę. Teisės žinovai aiškina, kad toks nurodymas netgi prieštarauja Konstitucijai. Valdžia ir jai patariantys ekspertai atkerta, kad Lietuva šitaip saugosi pavojingų koronaviruso atmainų, kurioms tiesiausias kelias – būtent iš užsienio. Beje, skirtingai nei anksčiau, testo valstybė nekompensuos, nes jį darytis teks dar būnant užsienyje. Dėl to brangs kelionės.

REKLAMA

Iš Amsterdamo į Vilniaus oro uostą nusileidę keleiviai – vieni pirmųjų, kuriems jau galiojo prievolė į Lietuvą atvykti sveikiems – nesergant koronavirusu. Nuo šiandien visi keleiviai, likus mažiau nei 72 valandoms iki atvykimo į Lietuvą, privalo pasidaryti įprastinį PGR arba antigeno testą.

Dokumentus jau ir tikrina oro uosto savanoriai. Tačiau kai kuriems keleiviams, pavyzdžiui, iš Madrido su vaiku grįžtančiai Jolitai, tai kainavo bemiegę naktį:

REKLAMA

„Vos atskridau iš Ispanijos, nes pasakė, kad reikia dar antro testo, tai važiavau antro testo trečią nakties. Bet atskridom.“

„Gal per daug, bet jei daro, tegul normaliai perspėja žmones, kad žmonės būtų pasiruošę.“

„Amsterdame buvo reikalaujama dar vieno testo.“

„Kyla tų keblumų tikrai, tenka pačiam pasiieškoti internete, pasiskambinėti.“

Šįkart visi 30 keleivių buvo pasidarę testus. Jeigu kurio nors keleivio testas būtų tik keletu valandų senesnis nei reikalaujamos 72 valandos, visuomenės sveikatos centro specialistas aiškina, kad ir tokiam keliautojui leistų ramiai grįžti namo.

REKLAMA
REKLAMA

„Paleisime, duomenys pas mus lieka, mes jį stebime, kad per nustatytą laiką nustatytoje vietoje turi atlikti tyrimą. Atlikęs tyrimą eina į saviizoliaciją“, – sako Visuomenės sveikatos centro atstovas Rimantas Zajarskas.

Tačiau jeigu neigiamo testo rezultato keleivis neturėtų, pasak Sveikatos apsaugos ministerijos, jam grėstų bauda nuo 500 iki 1500 eurų.

„Lietuvos Respublikos pilietis būtų įleidžiamas į šalį, tačiau jam būtų pradėtas teisenos procesas už tai, kad jis pažeidė atvykimo į šalį sąlygą“, – pasakoja ministerijos patarėja Rasa Kiūdytė.

O štai sergantis koronavirusu asmuo į lėktuvą išvis nepatektų ir į Lietuvą grįžti negalėtų. Tokį Vyriausybės palaimintą sprendimą perskaitęs vienas Konstitucijos kūrėjų Vytautas Sinkevičius stebisi.

„Konstitucijoje nustatyta labai aiškiai – draudžiama neleisti piliečiui atvykti į savo šalį. Net sunkiausiai sergantis Lietuvos Respublikos pilietis turi teisę grįžti į Lietuvą, nors tai būtų ir užkrečiama liga“, – teigia buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Vytautas Sinkevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Tad ar neprieštarauja tai pagrindiniam šalies dokumentui?

„Su Konstitucija galbūt tai nelabai dera“, – kalbėjo buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Vytautas Sinkevičius.

Ministerija aiškina, kad laikosi tarptautinio susitarimo. O jis griežtas – gydytis koronavirusą reikia toje šalyje, kurioje susirgote. Taigi, jeigu užsikrėtėte Tenerifėje, ten turite ir izoliuotis. Žinoma, prieš kelionę reikėtų pasirūpinti sveikatos draudimu, jis padengia išlaidas. Na, o vienas pagrindinių veiksnių, kodėl įvesta prievolė turėti neigiamą testo rezultatą – smarkiau nei anksčiau plintančios koronaviruso atmainos.

„Įsivaizduokite, jeigu sergantis žmogus sėdėtų viename lėktuve su dar 200 nesergančių žmonių. Didžiulė tikimybė, kad grįžus turėsime didžiulį protrūkį ir sirgs 200 žmonių. Tai ir yra tam, kad apsaugotume likusius“, – sako ministerijos patarėja Rasa Kiūdytė.

Kaip smarkiai mutacijos jau spėjo išplisti, Lietuvos mokslininkai atsakymą žada kitą savaitę.

„Arba jau yra paplitę, o tai būtų netgi geriau, nes tai reikštų, kad jau tai peržengėm. O jeigu nėra paplitimo, vadinasi, dar tik laukia“, – pasakoja ekspertų tarybos narys Vaidotas Zemlys-Balevičius.

REKLAMA
REKLAMA

O štai patiems keliautojams papildomas testo reikalavimas kirs per piniginę.

„Kelionės brangs, nes atsiranda papildomi kaštai, kuriuos turi padengti vartotojas, klientas“, – teigia Turizmo asociacijos vadovė Milda Plepytė-Rainienė.

Jeigu iki šiol iš užsienio grįžę tautiečiai galėjo testuotis biudžeto lėšomis, užsienyje testo niekas nekompensuos. Pavyzdžiui, Egipte tyrimo kaina vidutiniškai siekia 60 dolerių. Beje, turizmo agentūros įžvelgia neteisybę – jei lėktuvais grįžtantys žmonės testų neišvengs, per sieną įvažiuoti automobiliais niekas netrukdo.

„Matome labai didelę riziką, kad didžioji dalis keliautojų gali nei užpildyti tos anketos, nei atlikti testų“, – kalbėjo M. Plepytė-Rainienė.

Ministerija aiškina, kad dalyje kelių, kiek toliau nuo pasienio, automobilius pasirinktinai stabdys pareigūnai. Beje, griežtesnes taisykles iš dalies esą prisišaukė patys keliautojai. Net 90 proc. keleivių surašydavo netikslius duomenis.

„Žmonės netiksliai nurodo gyvenamąją vietą, kurioje izoliuosis, nurodo kaimą ar gatvę, kuri neegzistuoja. Pareigūnai, kurie vykdo kontrolę, negali tinkamai vykdyti tos kontrolės saviizoliacijos“, – sako R. Kiūdytė.

O iš 1400 nurodymų išsitirti mobiliuosiuose punktuose, į juos nuvyko vos šimtas žmonių. Taigi, norintiesiems išvykti į užsienį, o vėliau – grįžti atgal, iš viso reikės dviejų arba trijų testų: prieš kelionę, tada – likus mažiau nei trims paroms iki grįžimo ir dar po savaitės, jei norisi saviizoliaciją susitrumpinti nuo dešimties dienų iki savaitės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų