REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žygimantas Pavilionis atmeta kritiką dėl vizito Sakartvele. Konservatoriaus teigimu, už jo veiksmų stovi didžiosios Vakarų valstybės, o kritikams politikas siūlo mažiau kalbėti, o daugiau dirbti ir patiems vykti į politinės krizės krečiamą Sakartvelą.

Žygimantas Pavilionis atmeta kritiką dėl vizito Sakartvele. Konservatoriaus teigimu, už jo veiksmų stovi didžiosios Vakarų valstybės, o kritikams politikas siūlo mažiau kalbėti, o daugiau dirbti ir patiems vykti į politinės krizės krečiamą Sakartvelą.

REKLAMA

Apie situaciją Sakartvele naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo konservatorius, Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Žygimantas Pavilionis bei parlamentaras, valstiečių šešėlinės Vyriausybės užsienio reikalų ministras Giedrius Surplys.

Ž. Pavilionis į Sakartvelą buvo išvykęs praėjusią savaitę, vietos valdančiųjų pasipiktinimą sukėlė jo pasisakymai su opozicinėmis politinėmis jėgomis surengtoje spaudos konferencijoje.

Sakartvelo paskirtasis premjeras Iraklis Garibašvilis po šios spaudos konferencijos Ž. Pavilionio teiginius pavadino „nepriimtinais ir įžeidžiančiais“.

REKLAMA
REKLAMA

Naujienų portalas civil.ge citavo I. Garibašvilį, kad Sakartvelas yra „svetinga šalis, bet įžeidžianti mūsų svečių retorika yra absoliučiais nepriimtina“. Pasak portalo, surengtoje spaudos konferencijoje Ž. Pavilionis teigė, kad opozicijos lyderio Nikanoro Melijos suėmimas sulauktų tarptautinio atsako ir galimai sankcijų.

REKLAMA

Siūlo ne kritikuoti, o patiems imtis veiksmų

„Aš tokios eskalacijos Tbilisyje nemačiau jau labai seniai. Galima sakyti, kad po karo, kai Rusija įsiveržė į Sakartvelą, buvo panašios įtampos. Tačiau tai buvo geopolitinės įtampos. Dabar kažkas labai stengiasi sukurti vidines įtampas“, – teigė Ž. Pavilionis.

URK pirmininkas pasakojo, kad nuvykęs į šią Kaukazo šalį, jis susitiko su visais politiniais lyderiais.

„Demokratinė pusė iškart sutiko su mano siūlymais į gatves neiti. <...> Jie visi nuleido ginklus, pasakė, kad mes norime derybų. Kai susitikau su valdžia, supratau, kad maišau jai įvykdyti spec. operaciją“, – tvirtino Ž. Pavilionis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak politiko, Sakartvelo valdantieji nesirenka žodžių, kalbėdama apie opoziciją, sako, kad jie yra – kriminaliniai veikėjai, kad juos visus reikia susodinti į kalėjimus. Ž. Pavilionio teigimu, valdantieji iš esmės prašė jo, JAV ir Europos šalių ambasadorių leidimo suimti opozicionierius.

„Tada mes supratome su ambasadoriais, kad vienintelis dalykas yra viešumas. Vienintelis dalykas yra kviesti pasaulį reaguoti. Deja, niekam jis nerūpi. Briuselyje Sakartvelo nėra, Vašingtone nebuvo. Po šių įvykių atsirado, tačiau būtent mūsų dėka“, – dėstė konservatorius.

Visgi Ž. Pavilionio vizitas vertinamas nevienareikšmiškai, kritikos konservatorius išgirdo ir iš Seimo valdybos narių, ir iš opozicijos, ir iš prezidento patarėjos Astos Skaisgirytės, kuri URK pirmininko vizitą Sakartvele įvertino kaip nepavykusį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai dabar pasigirsta kritikos strėlės, Žygimantai, kažkaip ne taip diplomatiškai pasielgei, aš visiems tiems sakyčiau, kad mažiau komentuokite, vaikinai, važiuokite, tęskite misiją.

Jeigu jums netiko mano misija, ponai, važiuokit patys. Prezidente, užsienio reikalų ministre, visi – tęskit! <...> O jūs, be šitų komentarų, galit kažką patys padaryt?“ – kritikams atkirto Ž. Pavilionis.

Pasak jo, autoritarinės tendencijos Sakartvele yra akivaizdžios, o Rusija didina savo įtaką Sakartvele per šios šalies vidaus politiką.

„Mūsų užsienio politikos sėkmė – demokratijos sėkmė. Mes turime labai aiškiai apie tai kalbėti visiems ir sutelkti visą Vakarų pasaulį. Šiandien, nors esu kritikuojamas Lietuvoje, turbūt dėl vidaus politikos priežasčių, už savo pečių turiu Londoną, Berlyną, Vidurio Europą, Vašingtoną“, – kalbėjo Ž. Pavilionis.

REKLAMA

Parlamentaras tikino, kad prieš jį buvo panaudotos informacinio karo priemonės ir surengta ataka.

„Mūsų tautiečiai už jos užsikabino, taip pat ir opozicija. Na, pasinagrinėkime informacinių karų abėcėlę ir pamatysime, kad jūs praktiškai žaidžiate Kremliaus spąstuose. Jūs žaidžiate pagal jų žaidimus“, – tvirtino Ž. Pavilionis.

Maišo diplomatiją su partine politika?

„Mano vertinimu, kad jis ten važiavo, kad grįžo įsiaudrinęs yra suprantama ir teisinga. Būti ten ir kalbėti aštriau, tvirčiau reikia, su tuo sutinku. Tačiau, mano galva, Žygimantas maišo diplomatiją su partine politika“, – situaciją komentavo G. Surplys.

Šešėlinis valstiečių užsienio reikalų ministras teigė, kad Ž. Pavilionio pasisakymuose galima buvo išgirsti, kad jis gina konservatoriams giminingą partiją.

REKLAMA

„Kai tu kalbi apie demokratija, tu kalbi, kad kiekviena partija turi teisę egzistuoti. <...> Šioje vietoje, mano galva, tai buvo viena iš šios diplomatinės misijos silpnų vietų“, – sakė G. Surplys.

Parlamentaras pažymėjo, kad užsienio politiką Lietuvoje formuoja prezidentas, užsienio reikalų ministras ir URK.

„Jeigu vienas Žygimantas moko visą Lietuvą, kaip reikia vykdyti santykius su Sakartvelu, turbūt natūralu, kad yra žmonių, kurie su tuo nesutinka“, – teigė valstiečių atstovas.

Jis sutinka, kad apie Sakartvelo situaciją reikia kalbėti, taip pat pateikė siūlymą kreiptis į prezidentą ir Vyriausybę dėl naujos delegacijos į Sakartvelą, kuri, G. Surplio žodžiais, važiuotų taisyti padėties.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kalbėkimės, suformuokime vieną poziciją. Paskui, kad ji būtų stipresnė, argumentų, svorio prasme, pasikalbėkime prieš važiuodami į Tbilisį su ta pačia Europos Sąjunga, su tuo pačiu Vašingtonu, kad nuvežtume svarų žodį, o ne pasisvaidymą sankcijomis“, – siūlė G. Surplys.

Jis tikino, kad kol kas nei Jungtinės Valstijos, nei Europos Sąjunga nekalba apie konkrečias sankcijas Sakartvelo valdžiai.

„Kai kalba URK pirmininkas apie tai, ką reikia daryti, tačiau užsienio reikalų ministro pozicijos jokios kol kas aš negirdėjau ir nemačiau niekur, turbūt, reikėtų pasitarti, pasigludinti, kad ta pozicija būtų Lietuvos, o ne vieno Žygimanto Pavilionio“, – kalbėjo G. Surplys.

REKLAMA

Pavilionis prašo vienybės

„Tai yra pavyzdys deklaratyvios politikos. „Reikėtų daryti“, „reikėtų kalbėti“... Aš penkias dienas nemiegu ir dirbu, su visais Vakarais kalbu. Kas iš opozicijos nors vieną ragelį lyderio pakėlė Vakaruose, kad pasikalbėtų? Su Merkel ofisu, su Britanija, su Vokietijos pagrindiniais užsienio politikos strategais, su Bideno žmonėmis?“ – klausė Ž. Pavilionis.

Jis teigė, kad gynė ne tik konservatoriams giminingą Sakartvelo partiją, o visą opoziciją, kadangi visos opozicinės partijos yra pastatytos į vieną gretą.

„Visos stovėjo gatvėje ir sakė, kad mes norime prie derybų stalo. Čia kalba apie visų partijų išėmimą iš politinės sferos ir vienos partijos „lyderystės“ įtvirtinimą. Kai partijos lyderiai visus kitus vadina „fašistais“, „bolševikais“, „kriminalais“ ir nori visus juos susodint. Tai nėra Europa“, – sakė URK pirmininkas.

REKLAMA

Jo teigimu, į Sakartvelą kartu vykti siūlyta daugeliui Seimo narių, tačiau niekas nesutiko. Ž. Pavilionis tikina, kad suderino poziciją su URK bei prašo aukštesnių Lietuvos pareigūnų „tęsti jo misiją“.

„Mes galime toliau komentarais vienas kitą suvalgyti, bet, galų gale, aš tikrai prašau tos vienybės“, – tvirtino konservatorius.

Sakartvelas nukrypo nuo transatlantinių vėžių

Ž. Pavilionis pripažįsta, kad dabartiniai įvykiai Sakartvele atitolina šią Kaukazo šalį nuo narystės Europos Sąjungoje (ES) ir NATO.

„Mes turime daryti viską, kad jie sugrįžtų į tas vėžias“, – kalbėjo Ž. Pavilionis.

Pasak jo, JAV Senate yra svarstoma dėl amerikiečių paramos Sakartvelui. Pirmiausia, piniginę Vakarų paramą Tbilisiui susieti su demokratijos ir teisės viršenybės principais. Antra, jei politiniai kaliniai nebus paleisti, svarstyti apie galimybę įspėti tuos žmones, kurie, Ž. Pavilionio žodžiais, „kuria nusikaltimus Tbilisio gatvėse“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes darysime viską, aš ta linkme seniai dirbu, kad NATO narystė įvyktų Sakartvelui, tačiau turi būti puikus, estetiškai gražus. Na, ne viskas bus puiku, bet tokie dalykai negali vykti. Taip kalba visas pasaulis, ne tik Žygimantas Pavilionis“, – teigė URK pirmininkas.

G. Surplys teigė, kad nuo 2009 m., kai pradėta Rytų partnerystės programa, ES mažai ką naujo pasiūlė šioms šalims.

„Natūralu, kad kai kurios šalys krypsta ten, kur labai norėtų Maskva, kad jos nukryptų“, – sakė parlamentaras.

Politikas sutiko, kad Sakartvelas tolsta nuo narystės ES ir NATO perspektyvos, o įvykiai Tbilisio gatvėse, kai suimami opozicionieriai, vyksta protestai, rodo, kad Sakartvelas krypsta kitu keliu.

REKLAMA

Visgi G. Surplys teigė palaikantis oficialią JAV ir ES poziciją, kad kalbėtis yra būtina, bendrauti reikia su abiem pusėmis – tiek valdančiąja partija, tiek opozicija.

„Įsiaudrinę ir įsielektrinę mes tikrai galime padaryti taip, kad Sakartvelas nutols ne tik nuo NATO ir ES, bet nutols ir nuo Lietuvos“, – įsitikinęs G. Surplys.

Politikas teigė tikintis, kad demokratija Sakartvele laimės, tačiau kelia klausimą, ar po to Lietuva ir Sakartvelas išliks tokie patys geri draugai, kokie buvo iki šiol.  

Kartu su Vakarais išplatino pareiškimą

Penktadienį Ž. Pavilionis kartu su įtakingais Europos ir JAV parlamentarais išplatino pareiškimą dėl padėties Sakartvele, kuriuo siekiama toliau stabdyti nedemokratines tendencijas Sakartvele.

REKLAMA

„Nors Kremliaus pastangos ir informacinės atakos, kuriomis siekiama suskaldyti Sakartvelą ir mus visus, pastarosiomis dienomis yra ypatingai aršios, tačiau šiuo solidarumo pareiškimu kartu su įtakingiausiais JAV Senato, Vokietijos Bundestago, Jungtinės Karalystės Bendruomenių rūmų, Čekijos Respublikos Senato, Baltijos šalių parlamentų užsienio reikalų komitetų pirmininkais dar kartą parodome, kad nesame vieni, kovojantys prieš nedemokratines tendencijas Sakartvele, išryškindami asmeninę smurtą ir išpuolius prieš laisvę kurstančių valdžios atstovų atsakomybę“, – sako Ž. Pavilionis.

Pareiškimo tekstas:

„Įsiveržimas į Sakartvelo didžiausios opozicinės partijos Vieningojo nacionalinio judėjimo biurą siekiant suimti jos pirmininką Nikanorą Meliją parodė demokratijos ir laisvės pažeidžiamumą Sakartvele. Smurtas nesuderinamas su Sakartvelo Vyriausybės siekiais ir prieštarauja 2020 m. kovo 8 d. Vyriausybės ir opozicijos susitarimui, kurį palaikė Europos Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadoriai Tbilisyje.

REKLAMA
REKLAMA

Raginame sakartveliečius susiburti siekiant politiniais būdais išspręsti pastaraisiais metais kylančias problemas, o ne imtis kitų taikomos taktikos, kuria kenkiama Sakartvelo žmonių interesams.

Po Parlamento rinkimų prasidėję ir iki šiol tebesitęsiantys padėtį destabilizuojantys, antidemokratiniai veiksmai rodo, kad visi esantieji valdžioje yra asmeniškai atsakingi už nuosaikumo išlaikymą, o jeigu tai nėra daroma, kyla padarinių visai tautai. Nėra abejonių dėl Sakartvelo, kaip laisvos Europos šeimos nario, statuso, tačiau jam kyla pavojus dėl smurto ir išpuolių prieš laisvę.“

Tarp pareiškimą kartu su Ž. Pavilioniu pasirašiusiųjų – JAV Senato URK pirmininkas Robertas Menendezas, Vokietijos Bundestago URK pirmininkas Norbertas Röttgenas, Jungtinės Karalystės Bendruomenių rūmų URK pirmininkas Tomas Tugendhatas, Baltijos šalių, Lenkijos ir Čekijos parlamentarai.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad penktadienį opozicinė socialdemokratų partija pareiškė, kad Ž. Pavilionis turėtų trauktis iš URK pirmininko pareigų.

Socialdemokratų nuomone, į diplomatinę misiją Sakartvele tarpininkauti siųstas konservatorius Ž. Pavilionis, „užuot vykdęs valstybės užsienio politiką, elgėsi neprofesionaliai, pakenkė Lietuvos ir Sakartvelo santykiams, padarė reputacinę žalą Lietuvai“.

REKLAMA

Sakartvele pastaruoju metu pagilėjo po praėjusių metų parlamento rinkimų kilusi politinė krizė, kai dėl valdančiųjų planų suimti opozicijos lyderį N. Meliją atsistatydino ankstesnis premjeras Georgijus Gacharija.

Bandymas sulaikyti N. Meliją – eksprezidento Michailo Saakašvilio įkurto Vieningojo nacionalinio judėjimo pirmininką – išprovokavo opozicijos pasipiktinimą.

Įspėjimų Tbilisiui paskelbė ir kai kurios Sakartvelo sąjungininkės Vakaruose.     

Opozicija laiko suklastotais spalio 31 dieną vykusius parlamento rinkimus, kuriuos nedidele persvara laimėjo valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“.

Visą „Dienos pjūvį“, kuriame aptartos ir galimos sankcijos Rusijai, žiūrėkite vaizdo įraše straipsnio viršuje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų