Kasčiūno kritika prastam migrantų gyvenimo sąlygų įvertinimui: „Ataskaita yra neadekvati"

Ketvirtadienį Seimo kontrolierių įstaiga pateikė ataskaitą, kurioje teigiama, kad Lietuva neužtikrino tinkamų gyvenimo sąlygų nelegaliems migrantams. Tam tikrų pažeidimų pasieniečių darbe pastebėjo ir jiems padėję „Frontex“ pareigūnai. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas ataskaitą vadina neadekvačia ir sako, kad vertinimams pritrūko atsižvelgimo į kontekstą.

Žurnalisto Vladimiro Laučiaus pokalbis su NSGK vadovu – TV3 žinių „Dienos komentare“.

Naujausia Seimo kontrolierių ataskaita skelbia, kad nesukūrusi tinkamų sąlygų neteisėtiems migrantams, Lietuva pažeidė tarptautinę konvenciją prieš kankinimus. Ar tai reiškia, kad tiek rūpindamiesi sienos apsauga, mes tuo pačiu kankiname žmones Lietuvoje?

Manau, kad ataskaita yra neadekvati. Ji neįvertino viso konteksto. Juk mes nekvietėme tų žmonių į Lietuvą, jie buvo organizuotai atvežti Lukašenkos režimo. Apie tai ataskaitoje nė žodžio. Natūralu, kad tai buvo tam tikras šokas valstybei, kuri turėjo pasirūpinti kaip ji gali, kaip ji moka. Ir be jokios abejonės, mes tai darėme kaip mokėjome.

Tie vertinimai, tam tikri kriterijai, kuriais matuojamas ir įkontekstinamas žodis „kankinimai“, labai keista. Tarkime, teiginys, kad trūko karšto maisto. Sutinku, kad tai yra trūkumas, bet ar tai galima prilyginti kankinimui? Didelė dalis Lietuvos galbūt ir dabar negali sau leisti kasdien karšto maisto.

Bet kai valstybė išleidžia nelegalaus migranto apgyvendinimui 20-30 eurų per dieną, kaltinti ją, kad ji pažeidžia tokias konvencijas? Mano požiūriu tai yra visiškai be konteksto vertinimas su iš galvos ištrauktais kriterijais.

Pavyzdys – trūksta švaros, higienos, užsiėmimų vaikams. Viena vertus, jeigu tėvai yra, kokia jų yra užduotis su vaikais? Ne žaisti, ne užsiimti? Ar tai irgi turi daryti Valstybės sienos apsaugos tarnyba?

Šitie teiginiai dabar keliaus į Europos Žmogaus Teisių Teismą. Kokie bus padariniai to, kad visos šitos institucijos galbūt gaus šitokią ataskaitą?

Lietuva tikrai turės ką atsakyti. Tie dalykai, kuriuos aš kalbu, yra kontekstas. Yra mūsų galimybės absorbuoti tokį ar kitokį mastą nelegalių migrantų. Reikia realiai vertinti mūsų pastangas, ką mes iš tikrųjų veikėme ir darėme, ir kiek bandėme išspręsti problemas, o tas tikrai buvo daroma.

Galbūt buvo galima tai daryti greičiau, bet darėme kaip mokėjome. Juk nelegali migracija nėra mūsų sprendimas.

Apie pažeidimus kalba ir mūsų pasieniečiams padėję „Frontex“ pareigūnai. Štai jie kalba apie 14 pastebėtų pažeidimų. Tai vis dėl to ir jie yra kritiški mūsų pasieniečių veiksmams?

Čia yra truputį kiti dalykai, čia kalbama apie grąžinimą. Grąžinimai negali būti grupiniai ar masiniai, turi būti įvertinta tų asmenų, ar tos grupės, kuri yra gražinama, specifika. Tai, kad jie pateikė 14 įtarimų dar nereiškia, kad buvo padarytas pažeidimas. Tai yra įtarimai, kad gali būti tam tikrų neatitikimų tam tikroms taisyklėms.

REKLAMA

Aš tikrai pasitikiu mūsų Valstybės sienos apsaugos tarnyba ir tikrai neabejoju, kad argumentuotai bus atsakyta, kad apgręžimo politika vykdoma efektyviai, teisingai pagal mūsų Lietuvos Respublikos įstatymus, ir ji turi būti tęsiama.

Šita politika dabar yra labiausiai torpeduojama. Norėčiau į tai atkreipti dėmesį – būtent apgręžimo politika.

Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.


Rašyti komentarą...
a
ar
2021-10-09 06:23:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
jau išreikštas susirūpinimas, kad nelegalai nežmoniškomis sąlygomis kerta valstybines sienas, tokiomis žeminančiomis sąlygomis? ar imtasi priemonių bausti valstybes už patirtą diskomfortą keliaujant nelegaliai ir ar sudarytos sąlygos, pagal kiekį ištisi miestai nelegalams apgyvendinti ir ar turi suformuotą biudžetą iš savų mokesčių mokėtojų pinigų nelegalų oriam gyvenimui užtikrinti, jiems nelegalams nieko neveikiant: maitinti, puoselėti, plauti pridegtus indus bei aplinką, gydyti, mokyti, poilsis, pramogos ir pan.? jei ne bus blogai grubiai pažeistos žmogaus teisės. Valstybių piliečiai, į kurias nelegalai braunasi oriam gyvenimui nesiskaito , nes jie neturi teisės gintis nuo invazijos, savo valstybės užkariavimo be karo
Atsakyti
0

B
BLAIVININKAS
2021-10-08 20:52:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jei neišvysime migrantais apsimetusių teroristų, jie išvis mus.
Atsakyti
-1

K
Kontrolė
2021-10-08 21:33:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Siūlau seimo kontrolieriui p. V. priglausti porą dešimčių migrantų pas save.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų