Gydytoja įspėja: nuo šių eterinių aliejų berniukams gali pradėti augti krūtys

Apie eterinių aliejų naudą žino daugelis, tačiau ne visiems žinoma, kad jie gali sukelti ir nemažai žalos. Kokia tai žala ir kada ji pasireiškia, domėjosi TV3 laida „Būk sveikas“. 

Endokrininę sistemą kaip ir kitas organizmo sistemas neigiamai veikia stresas, prasta mityba ar fizinio aktyvumo stoka, tačiau tai yra ne viskas. 

„Yra ir kitų medžiagų, kurios savo chemine struktūra pasižymi endokrininę sistemą ardančiu poveikiu. Su tokiomis medžiagomis mes galime susidurti kiekvieną dieną. Tokių pavyzdžių galime rasti ir maisto pramonėje, ir plastikiniuose buteliuose, ir žaisluose ar kosmetikoje.

Tokios medžiagos veikia keliais būdais – imituoja natūralių hormonų veikimą ir taip sustiprina nepageidaujamą poveikį, gali veikti priešingai natūraliems hormonams ar sutrikdyti jų pusiausvyrą veikiant jų sintezę ar susidarymą“, – teigė gydytoja endokrinologė Rūta Kerpauskienė. 

Tam tikros cheminės medžiagos gali labai rimtai pakenkti organizmui. 

„Gali nukentėti reprodukcinė sistema, vaiko raida, neurologinis vystymasis. Gali paveikti vėžių atsiradimą, gali sutrikdyti spermatozoidų kokybę, o po to seka nevaisingumo problemos“, – sakė R. Kerpauskienė. 

Nors endokrininei sistemai nepalankių medžiagų yra ne viena ir ne dvi, endokrinologė išskiria kelias.

„Tai gana dažnai kosmetikoje naudojamos medžiagos – parabenai. Jie naudojami kaip konservantai. Šios medžiagos pasižymi į estrogeną panašiu poveikiu. Tai dėl šių savybių jos gali prisidėti ir prie krūties vėžio išsivystymo. 

Kitos medžiagos – ftalatai, kurie naudojami plastiko gamyboje. Jie turi neigiamą įtaką reprodukcinei sistemai, veikia kaip anti androgenai – priešingi vyriškiems hormonams veiksniai. Gali sutrikdyti sėklidžių funkcijas, spermatozoidų gamybą. Taip pat gali turėti ir neigiamą įtaką skydliaukės būklei“, – aiškino gydytoja. 

Todėl kosmetiką reikėtų rinktis atsakingai – tikrinti, ar joje nėra parabenų, žiūrėti, kad būtų mažiau plastiko gaminių ar mažiau sąlyčio su pesticidais, herbicidais, sunkiaisiais metalais. 

REKLAMA

Reikėtų atsargiems būti ir su kelių rūšių eteriniais aliejais, kuriuose esantys tam tikti cheminiai junginiai gali sutrikdyti hormonų veiklą.

„Levandų ir arbatmedžių aliejus pasižymi vyriškus hormonus slopinančiu ir moteriškus hormonus skatinančiu poveikiu. Šie aliejai, tyrimų duomenimis, berniukams iki brendimo gali paskatinti krūtų augimą – ginekomastiją. Dėl to su šiais aliejais reikėtų elgtis atsargiai“, – teigė endokrinologė.

Nors produktų, kuriuose yra vienas iš neigiamai vertinamų cheminių elementų, reikėtų vengti visiems, kelioms žmonių grupėms šios rekomendacijos būtina laikytis primygtinai.

„Pavojingiausia grupė yra vaikai ir besilaukiančios moterys, ypač pirmame trimestre, nes tada didžiausia rizika vaisiaus pažeidimui. 

Buvo pastebėta, kad vaikai, kuriems buvo didesnė ekspozicija šių neigiamų medžiagų, vėliau pasižymėjo ir intelekto sulėtėjimu, ir mąstymo sutrikimais“, – sakė R. Kerpauskienė. 

Kaip nuo šių medžiagų apsisaugoti, žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Būk sveikas“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 10:30 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV3 laidą „Būk sveikas“.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų