DIENOS PJŪVIS. Ar turtingas grybų sezonas atneša daugiau apsinuodijimų ir mirčių?

Baravykų vajus ir toliau varo lietuvius iš proto – kai kurie jų iš miško nekelia kojos arba traukia grybauti net per pietų pertrauką ir giriasi dešimttūkstantiniu sezono laimikiu. Visgi lietuvius apėmusi grybų euforija turi dvi puses – medikai sako, kad į ligonines plūstelėjo apsinuodiję žmonės. Pavyzdžiui, dauguma jų ūmėdes sumaišė su musmirėmis. Tad ar turtingas grybų sezonas atneša daugiau apsinuodijimų ir mirčių?

Apie tai – portalo tv3.lt pokalbyje su mikologu Jonu Kasparavičiumi.

Portalas tv3.lt primena, kad Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės toksikologai sako, kad grybais apsinuodiję žmonės dar praėjusį savaitgalį plūstelėjo į ligonines. Vien šioje medikams gelbėti teko 20 žmonių, 7 iš jų buvo hospitalizuoti.

„Per savaitgalį buvo keletas šeimų, kurios buvo stacionarizuotos. Suvalgė netinkamų valgymui grybų. Viena šeima valgė grybus, kurie turi tikrai nuodų nemažai – amatoksino. Tai yra žvynabūdėles su painiojo su žvynabūdėmis. Ir vienas atvejis per savaitgalį ir prieš tai dar savaitę buvo ir intensyvios terapijos skyriuje, kur jau truputėlį rimtesni sveikatos sutrikimai“, – teigia toksikologė Gabija Laubner.

Anot medikų, pacientai dažniausiai apsinuodija musmirėmis. Galvoja, kad renka ūmėdes, o iš tiesų namo parsineša nuodingiausių grybų – žalsvųjų ir baltųjų musmirių. Tačiau sveikatą pagadinti gali ir šiuo metu miškuose karaliaujantys baravykai.

„Žinote, mes juokaujame. Visi grybai yra valgomi, kai kurie iš jų vieną kartą gyvenime. Jeigu tai yra žalsvoji musmirė, ji visiškai nepasiduoda jokiam gaminimo būdui, džiovinimui, ilgalaikiam virimui ar marinavimui. Jos nuodas išlieka nepaisant gaminimo būdo ir nepaisant nuo praėjusio laiko, kada jis yra suvalgytas“, – kalbėjo G. Laubner.

Tuo metu ilgametę patirtį turintis gamtininkas Almantas Kulbis sako pastebintis, kad grybautojams ne retai trūksta saiko jausmo. Jie didžiuojasi prisirinkę pilną krepšį gėrybių, o galiausiai – pusę jų išmeta.

REKLAMA

„Žmonės labai mėgsta didžiuotis pririnkę didelius krepšius grybų. Galiausiai, tų grybų sutvarkymas užtrunka pusę nakties ir žmonės pamato, kad daugybė grybų sukirmiję. Geriausia būtų grybus švariai nusivalyti miške ir parsinešti tik gerus, surūšiuotus.

Svarbiausia, jausti saiką ir parsinešti tiek grybų, kiek ruošiatės suvalgyti ar užsikonservuoti. Nereikia nupjauti viso miško, juk grybavimas – ne sportas. Jeigu nurinksime visus grybus, ateis laikas, kai turėsime įsivesti apribojimus jų rinkimui – dalyje Europos valstybių reglamentuojama, kiek grybautojas gali parsinešti grybų per dieną, o renkantys grybus pardavimui turi būti baigę specialius kursus“, – perspėja A. Kulbis.

Daugiau apie grybus ir jų pavojus siužete, esančiame straipsnio pradžioje.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų