Šiųmetis adventas kaip prosenelių laikais – be linksmybių ir riebių patiekalų

Prasidėjus adventui vainikų pynėjai trina rankas – šiemet žmonės advento simbolių nupirko kone dvigubai daugiau nei ankstesniais metais. Mat per karantiną daugiau tautiečių laiką leidžia namie, ir nori juos pasipuošti. O štai dvasinininkai ir etnologai pastebi ir kitą tendenciją – šiųmetis adventas norom nenorom žmones privers sugrįžti ir prie senųjų tradicijų – keturias savaites nesilinksminti, susilaikyti nuo šurmuliavimo ir kitų malonumų. 

Šalies bažnyčiose ir dažno namuose uždegta pirma iš keturių Advento žvakių skelbiančių, kad prasidėjo Kalėdų laukimo metas. Vainikų pynėjai ir pardavėjai pastebėjo, norinčiųjų papuošti namus vainikais, kaip niekada daug.

„Maždaug vidutiniškai apie šimtas vainikėlių“, – sako „Olisevičių ūkio“ atstovė Julija Pavlova.

(5 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Šiųmetis adventas kaip prosenelių laikais – be linksmybių ir riebių patiekalų

Tiek gražuolių kai kur nuperka žmonės per dieną. 

„Žmonės neskirsto vainikų į kalėdinius ir gedulingus. Tad Lietuvoje, mūsų žiniomis, yra ilgesnis gedulo vainikas“, – pasakoja „Skarota.Lt“ savininkas Pavelas Jermakov.

Tiesa, namus puošiame, o štai kas yra adventas ir kokių tradicijų turėtume laikytis – žino ne kiekvienas:

„Nežinom, mes nežinom. Nežinom.“

„Ramybė, susikaupimas, keturios žvakės dega. Keturios svaitės ir jos dega kas keturias… nu kažkaip taip va. Tiksliai negaliu pasakyti.“

„Oi žinokit, neklauskite.“

„Advento tradicijos kiekvieną sekmadienį degti po naują žvakę.“

Ją ketina užsidegti ir vainiką besirenkanti Lilija. Beliko tik nusipirkti žvakių. Ji laikysis ir kitų tradicijų. Pirmiausia, iš senelių perimtų Advento draudimų, ko keturias savaites iki Kalėdų daryti negalima.

„Linksmintis, baliavoti“, – teigia vilnietė Lina.

O kur dar susilaikymas nuo bet kokių malonumų, ir linkėjimai, susitaikymas su savimi, gamta, ir tais, ant ko grieždavom dantį. Vilniaus etninės kultūros centro atstovė Marija Liugienė paantrina – senovėje laikytasi ir kitokių draudimų.

REKLAMA

„Pirmiausia, tas ilgas ilgas pasninkas. Ir nuo pasninko būdavo neatleidžiamas niekas. Nei maži vaikai, na išskyrus sunkų ligonį. Kai galima buvo tik kiaušinuką iškepti ar išvirti. Bet tą pasninką padiktavo natūralinis ūkis valstiečio. Karvės užtrukdavo, jokių ten skerstuvių nebūdavo“, – kalbėjo Etninės veiklos centro atstovė Marija Liugienė.

Dabar gi dažnas prisipažįsta griežčiau savęs neribos ir burokėlių, ar vien tik košių bei grybų, kai būdavę senovėje, per pasninką nevalgys:

„Mano šeima propaguoja, tėvai ta prasme. Jie sako, kad čia nereikėtų valgyti jokių skanumynų. Bet kažkaip mums vaikystėje leisdavo, kaip vaikams, atseit tik suaugusiems nereikėdavo to daryti. O vaikams leisdavo viską. Aš taip ir užsilikau toje vaikystėje.“

„Man dabar aktualiausia ramybės paieškos, tai to tikrai laikausi. Nes visi mes truputį esam sumaišty, ir adventas būtų puikus būdas grįžti prie tos ramybės, ir puoselėjimo. Bet be mėsos, tai kažkaip sunkiau su tomis senosiomis tradicijomis.“

Etnologai ir dvasininkai sako, kad šiemet adventas žmones norom nenorom gražins į senuosius laikus, kai advento tradicijų seneliai ar proseneliai laikėsi uoliau.

„Dėl karantino, didysis šurmulys, kuris galėtų būti būdingas Kalėdoms, jis prekybos centruose ateidavo prieš adventą, šiuo metu jis nurimęs. Ir šiuo sunkiu laikotarpiu mes galėtume pasinaudoti proga truputėli nurimti, daugiau laiko skirti šeimai. Daugiau laiko skirti maldai“, – sako Dievo gailestingumo šventovės rektorius Povilas Narijauskas.

Su adventu prasidėjo ne tik Kalėdų laukimo metas. Oficialiai visos šalies bažnyčios jau dalija pašventintus kalėdaičius.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų