Rapolas Tamošiūnas

Anksčiau nutrijas žmonės augindavo fermose, narvuose arba voljeruose. Jos kilusios iš šiltų kraštų, tad gali sušalti ir žūti, jei ištisus metus bus auginamos palaidos lauke.

Reikia vandens plaukioti

Telšių rajone ūkininkaujantis Romas Burba įsitikino, kad ir Lietuvoje nutrijos gali gyventi lauke. Ilgainiui jos įgijo imunitetą, prisitaikė prie aplinkos, veisti jas tapo paprasčiau. Nutrijos – vandens gyvūnai, joms reikia plaukioti, o auginamos narvuose tokios galimybės neturi. Galinčių paplaukioti nutrijų kailis gražesnis, jos būna judresnės, gyvybingesnės. Nutrijos – vieninteliai gyvūnai, kurių pieno liaukos yra kūno šone, todėl jos gali maitinti jauniklius net plaukdamos. Nutrijų augintojai apgailestauja, kad jų kailiai – menkai vertinami. Vienas kainuoja apie 5–10 Lt, o jų paklausa labai maža. Kilogramas mėsos kainuoja maždaug 25 Lt. Pasak mitybos specialistų, nutrijiena labai vertinga, tinka dietinei mitybai, tačiau ji nepopuliari. Veisti tinkamos nutrijų patelės kainuoja – apie 70–80 Lt, patinai ir jaunos nutrijos –50–60 Lt.

REKLAMA

Sugraužia narvus

Pasak augintojų, iš Pietų Amerikos kilę graužikai tikrai verti dėmesio. Juk galima ne tik valgyti šių gyvūnėlių mėsą, bet ir iš puikaus jų kailio pasisiūti šiltų drabužių. Sovietmečiu naudos turėjo ir šiuos gyvūnus auginantys kolūkiai, ir pavieniai žmonės. Tačiau šiuo metu nutrijas augina vos vienas kitas. Šie gyvūnai laikomi metaliniuose narvuose, nes medinius gali labai greitai sugraužti. Kai kurie augintojai šėryklas įsigudrina daryti iš perpjautų padangų, nes metalinės brangios.

Fermų nėra

Tauragiškiai Stasys ir Vanda Šimkai tikina, kad nutrijos – mieli ir švelnūs gyvūnėliai, nors daugelis jų nemėgsta dėl panašumo į žiurkes. Kažkada Rusijos prekiautojai dideliais kiekiais brangiai supirkdavo jų kailiukus, todėl daug kas Lietuvoje augindavo nutrijas. Šimkai – vieni iš nedaugelio pabandę auginti nutrijas. Buvo sunku nusipirkti veisti tinkamų gyvūnėlių. Teko važiuoti į Plungę, Jurbarką, nes didelių nutrijų fermų Lietuvoje nėra, todėl šių gyvūnėlių pasirinkimas nekoks. Šimkai užsiveisė nutrijų tik savo šeimos reikmėms.

Geriau nei kalakutai

Iš pradžių augintojams nesisekė: nusipirko per senas nutrijas. Jos veda porą kartų per metus, nes nėštumas trunka keturis su puse mėnesio. Jaunos patelės atsiveda po 1–3 jauniklius, vėliau ima vesti po 5 ir daugiau. Šimkai įsitikino, kad nutrijas geriau auginti nei triušius ar kalakutus, nes pastarieji sulesa labai daug lesalo. Nutrijas, davus daugiau pašaro, galima palikti visai parai. Ėda jos tik augalinį maistą. Tinka visos daržovės, grūdai. Vasarą nutrijos maitinamos žole ir daigintais javais, o žiemą – morkomis ir runkeliais, jos ypač mėgsta cukrinius runkelius. Per dieną vienas gyvūnas suėda apie 300 gramų šakniavaisių ir 100 gramų daigintų grūdų.


Rašyti komentarą...
S
Stanislovas.
2020-04-01 13:14:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ar galeciau su jumis susisiekti,pakalbetume apie nutrijas860419636.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų