REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rapolas Tamošiūnas

Anksčiau nutrijas žmonės augindavo fermose, narvuose arba voljeruose. Jos kilusios iš šiltų kraštų, tad gali sušalti ir žūti, jei ištisus metus bus auginamos palaidos lauke.

REKLAMA
REKLAMA

Reikia vandens plaukioti

Telšių rajone ūkininkaujantis Romas Burba įsitikino, kad ir Lietuvoje nutrijos gali gyventi lauke. Ilgainiui jos įgijo imunitetą, prisitaikė prie aplinkos, veisti jas tapo paprasčiau. Nutrijos – vandens gyvūnai, joms reikia plaukioti, o auginamos narvuose tokios galimybės neturi. Galinčių paplaukioti nutrijų kailis gražesnis, jos būna judresnės, gyvybingesnės. Nutrijos – vieninteliai gyvūnai, kurių pieno liaukos yra kūno šone, todėl jos gali maitinti jauniklius net plaukdamos. Nutrijų augintojai apgailestauja, kad jų kailiai – menkai vertinami. Vienas kainuoja apie 5–10 Lt, o jų paklausa labai maža. Kilogramas mėsos kainuoja maždaug 25 Lt. Pasak mitybos specialistų, nutrijiena labai vertinga, tinka dietinei mitybai, tačiau ji nepopuliari. Veisti tinkamos nutrijų patelės kainuoja – apie 70–80 Lt, patinai ir jaunos nutrijos –50–60 Lt.

REKLAMA

Sugraužia narvus

Pasak augintojų, iš Pietų Amerikos kilę graužikai tikrai verti dėmesio. Juk galima ne tik valgyti šių gyvūnėlių mėsą, bet ir iš puikaus jų kailio pasisiūti šiltų drabužių. Sovietmečiu naudos turėjo ir šiuos gyvūnus auginantys kolūkiai, ir pavieniai žmonės. Tačiau šiuo metu nutrijas augina vos vienas kitas. Šie gyvūnai laikomi metaliniuose narvuose, nes medinius gali labai greitai sugraužti. Kai kurie augintojai šėryklas įsigudrina daryti iš perpjautų padangų, nes metalinės brangios.

REKLAMA
REKLAMA

Fermų nėra

Tauragiškiai Stasys ir Vanda Šimkai tikina, kad nutrijos – mieli ir švelnūs gyvūnėliai, nors daugelis jų nemėgsta dėl panašumo į žiurkes. Kažkada Rusijos prekiautojai dideliais kiekiais brangiai supirkdavo jų kailiukus, todėl daug kas Lietuvoje augindavo nutrijas. Šimkai – vieni iš nedaugelio pabandę auginti nutrijas. Buvo sunku nusipirkti veisti tinkamų gyvūnėlių. Teko važiuoti į Plungę, Jurbarką, nes didelių nutrijų fermų Lietuvoje nėra, todėl šių gyvūnėlių pasirinkimas nekoks. Šimkai užsiveisė nutrijų tik savo šeimos reikmėms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Geriau nei kalakutai

Iš pradžių augintojams nesisekė: nusipirko per senas nutrijas. Jos veda porą kartų per metus, nes nėštumas trunka keturis su puse mėnesio. Jaunos patelės atsiveda po 1–3 jauniklius, vėliau ima vesti po 5 ir daugiau. Šimkai įsitikino, kad nutrijas geriau auginti nei triušius ar kalakutus, nes pastarieji sulesa labai daug lesalo. Nutrijas, davus daugiau pašaro, galima palikti visai parai. Ėda jos tik augalinį maistą. Tinka visos daržovės, grūdai. Vasarą nutrijos maitinamos žole ir daigintais javais, o žiemą – morkomis ir runkeliais, jos ypač mėgsta cukrinius runkelius. Per dieną vienas gyvūnas suėda apie 300 gramų šakniavaisių ir 100 gramų daigintų grūdų.

REKLAMA

Gimsta su dantimis

Nutrijų augintojai netrunka įsitikinti, kad jos prisiriša prie šeimininkų, leidžiasi paimamos ant rankų. Tačiau kaip ir daugelis naminių gyvūnų, nutrijos gina savo jauniklius, todėl geriau be reikalo jų neliesti. Skirtingai nei triušiai, nutrijos nesuka lizdų. Mažyliai vedami tiesiai ant šiaudų ir po kelių valandų jau laksto. Po kelių dienų jie viską ėdą ir tuo pat žinda motinas. Įdomu tai, kad nutrijų jaunikliai turi dantis. Veisiant šiuos gyvūnus, reikia nemažai žinoti. Ypač sudėtinga suporuoti jaunas pateles, paprasčiau poruoti jau turinčias vadas, nes jos rujoja 36 valandas po jauniklių atsivedimo.

REKLAMA

Ekologiška mėsa ir vertingas kailis

Iš nutrijų mėsos gaminamos dešros, kepami kotletai, troškinami troškiniai. Šių vandens gyvūnų mėsą labai sveika valgyti mažiems ir pagyvenusiems žmonėms, nes yra liesa, bet, skirtingai nei vištiena, ne sausa. Jei nutrija gerai šeriama, ji per 4–6 mėnesius gali užaugti iki 5–9 kg svorio, o tokią jau galima parduoti. Geriausi nutrijų kailiai lapkričio–kovo mėnesiais, todėl reikia apskaičiuoti, kada geriausia jas suleisti vaisintis. Veislei nutrijos naudojamos iki 5 metų, o gyventi gali 7–8 metus. Nutrijų kailis ypač vertingas, nes jos yra vandens gyvūnai. Dėvintieji nutrijų kailinius įsitikina, kad su jais nebaisus joks speigas ir šiaurės vėjas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų