Utenos kraštas garsėja įdomia istorija ir unikalia gamta, tačiau lėšų regiono aplinkai tvarkyti nuolatos trūksta. Gausybė turizmui plėtoti tinkamų objektų – parkų, ežerų ir piliakalnių – daug metų stovėjo neprižiūrimi ir apleisti. Tačiau, pasitelkiant Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramą, nuo 2007 m. iki šių metų birželio mėnesio Utenos regione įgyvendinti 33 regioniniai socialinių ir ekonominių skirtumų mažinimo projektai. Bendra jų vertė beveik 30 mln. litų, daugiau kaip 27 mln. litų iš jų sudaro Europos Sąjungos fondų lėšos ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšos. Iš viso į regiono projektų sąrašus įtrauktiems projektams numatyta skirti daugiau kaip 264 mln. litų.
Vidaus reikalų ministerija administruoja didelę dalį Europos Sąjungos fondų paramos priemonių. Pagal jos vykdomas programas jau įgyvendinta arba įgyvendinama 785 projektai, kurių bendra vertė daugiau kaip 1,2 mlrd. litų.
„Lietuvos regionai jau keletą metų turi galimybę gauti Europos Sąjungos fondų paramą. Ir reikėtų pasidžiaugti, kad dauguma regionų pastaruoju metu vis sėkmingiau įsisavina gaunamas lėšas ir atgaivina savo kraštą. Europos Sąjungos skiriamos lėšos suteikia galimybę puoselėti viešąsias poilsio erdves, gaivinti turizmą, rekonstruoti pastatus miestuose ir kaimo vietovėse“, - džiaugiasi vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis.
Atgaivinti istoriniai piliakalniai
Dėl palankių istorinių aplinkybių Utenos apskritis yra gausi piliakalnių. Jų yra priskaičiuojama daugiau nei 180. Įgyvendinant Utenos apskrities piliakalnių sutvarkymo ir pritaikymo turizmo reikmėms projektą sutvarkyti penkių savivaldybių teritorijose esantys 15 piliakalnių. Turistų reikmėms pritaikyti buvo Liudiškių, Svirnų (Žiogų), Palatavo piliakalniai Anykščių rajone, Sokiškių, Mažulonių, Dūkštelių – Ignalinos rajone, Kertuojos, Liesėnų, Maišiakulės – Molėtų rajone, Daugailių, Pakalnių, Lygamiškio – Utenos rajone ir Gutaučių, Zabičiūnų bei Pakalniškio piliakalniai – Zarasų rajone. Piliakalnių teritorijose įrengtos poilsio zonos su stalais, suolais, šiukšliadėžėmis, įrengti informaciniai stendai, nukreipiamosios rodyklės, mediniai laiptai, iškirsti menkaverčiai medžiai ir krūmynai.
Miesto svečius pasitinka pagražėjusios krantinės ir miesto sodas
Vienas iš didžiausių Utenos apskrityje jau įgyvendintų projektų – Krašuonos upės krantinių, Žalgirio ir Gedimino gatvių sutvarkymas. Jau yra rekonstruota palei Krašuonos upę einanti Žalgirio gatvė ir Gedimino gatvės dalis. Gatvės pritaikytos gyventojų ir miesto svečių poilsinėms reikmėms: įrengti pėsčiųjų ir dviračių takai, takų apšvietimas, suoliukai, šiukšliadėžės, pastatyti 2 pėsčiųjų tiltukai, atlikta laiptų rekonstrukcija, įrengta aikštelė prie šaltinio, rekonstruoti elektros tinklai, sutvarkyti želdynai, aplinka pritaikyta žmonėms su negalia. Taip pat sutvarkyta upės pakrantė: sutvirtinti upės šlaitai, apgenėti medžiai, įrengtos aikštelės. Tokių rekreacinių erdvių sutvarkymas padidino Utenos miesto patrauklumą gyventojams ir miesto svečiams. Bendra viso projekto vertė – 2,5 mln. litų
Be Krašuonos upės krantinių, Utenoje pasinaudojus Europos Sąjungos parama, kompleksiškai sutvarkyti miesto sodas, Dauniškio ežero pakrančių zona. Miesto sode buvo įrengti pėsčiųjų takai, apšvietimas, pastatytas tiltelis, įrengti gėlynai ir vejos. Atitinkamai prie Dauniškio ežero nutiesti takai, įrengtas apšvietimas, pastatytas gelbėtojų namelis su lieptu, pontoninis tiltas, poilsiautojai gali naudotis persirengimo kabinomis, atnaujinta sporto ir žaidimų įranga. Naujos poilsio zonos ne tik suteikia daug džiugių akimirkų uteniškiams, bet ir sukūrė naujas erdves plėtoti paslaugų ir prekybos verslą.
Atsikratyta kenksmingų atliekų
Europos Sąjungos lėšos Utenos regione panaudotos ne tik naujų rekreacinių zonų kūrimui, bet ir kenksmingo palikimo likvidavimui. Sovietmečiu Ignalinos rajone, Rubelninkų kaime pastatytame statinyje buvo ilgai saugomi seni pesticidai, užteršta buvo ne tik sandėlio teritorija ir pats statinys, bet galėjo būti teršiamas ir gruntinis vanduo. Pasinaudojus Europos Sąjungos fondų parama sandėlis likviduotas, pradėta valymo programa: iš teritorijos išvežtos statybinės atliekos, utilizuotos statybinės ir griovimo atliekos, nukastas ir utilizuotas užterštas ir jo vietoje paskleistas švarus gruntas, teritorija apželdinta. Pagal naujausius tyrimus požeminis vanduo nebėra teršiamas kenksmingomis medžiagomis.
Darželio patalpos pritaikytos paramos centrui
Daugiau nei pusė milijono litų skirta Molėtų rajone, Inturkėje buvusio vaikų darželio patalpų rekonstrukcijai. Atlikus pilną rekonstrukciją patalpos buvo perduotos Molėtų socialinės paramos centro Inturkės filialui ir pritaikytos mišrių nestacionarių socialinių paslaugų teikimui. Čia teikiamos socialinės paslaugos Inturkės, Joniškio, ir Dubingių seniūnijų socialinės rizikos šeimoms ir pagyvenusiems asmenims. Tokių paslaugų plėtojimas palengvina socialinę atskirtį patiriančių asmenų ir socialinės rizikos šeimų integraciją į visuomenę ir darbo rinką.
Logo (nuotr. Balsas.lt)