Praėjusi savaitė pasaulinėje valiutų rinkoje baigėsi įspūdingu JAV dolerio brangimu. Rinką sudrebino paskelbti JAV darbo rinkos duomenys, kurie buvo ženkliai geresni nei prognozuoti.
JAV statistikos departamentas pranešė, kad šalyje nedarbo lygis smuktelėjo nuo 10.2% iki 10%. Rinkos dalyviams tai buvo vienas ženklų, kad nedarbas JAV jau pasiekė piką ir toliau laukiamas mažėjimas, ar bent jau stabilizacija. Be to, labai smarkiai nustebino darbo vietų skaičiaus pokyčiai. Lapkritį darbo vietų mažėjo vos 11 tūkst., tuo tarpu buvo prognozuotas 119 tūkst. smukimas. Nors darbo vietų skaičių galėjo stipriai įtakoti sezoniškumas, tačiau tokio stipraus pokyčio rinka negalėjo ignoruoti. Jei kitą mėnesį bus sulaukta darbo vietų skaičiaus augimo, tuomet tai gali stipriai koreguoti žaidimo taisykles valiutų rinkoje.
Penktadienį JAV akcijų rinkos indeksai Dow Jones ir S&P500 atitinkamai pakilo 0.22% ir 0.55%. Prekybos pradžioje augimai buvo stipresni. Pastebėtina, kad penktadienį buvo vienas retai pasitaikančių atvejų, kuomet indeksai ir JAV dolerio kursas (EUR/USD) judėjo vieninga kryptimi. Rinkoje įprasta matyti atvirkščią vaizdą: kas gerai JAV ekonomikai ir teigiamai veikia akcijų rinką, tas blogai JAV doleriui.
EUR/USD valiutų poros kursas penktadienį smuko beveik 1.3% iki 1.4858. Prekybos metu buvo pasiektos 1.4822 žemumos. Kaip minėta, pagrindinės valiutų poros judėjimo kryptį nulėmė paskelbti JAV darbo rinkos duomenys. Vėliau paskelbti gamyklų užsakymai (0.6%), kurie buvo didesni nei prognozuota (0.1%), taip pat prisidėjo prie bendrų nuotaikų ir dolerio stiprėjimo.
USD/JPY kursas kilo beveik 2.6% (230 p.) iki 90.54. JAV doleris prieš jeną stiprėjo ketvirtą prekybos sesiją paeiliui. JAV valiutą penktadienį palaikė geros naujienos iš Amerikos, tai pat investuotojai buvo pradėję baimintis galimos Japonijos centrinio banko intervencijos. USD/JPY kursui kritus iki 85.0 apie intervenciją buvo pradėta kalbėti kone kas dieną. Tačiau gausios kalbos kol kas ir teliko kalbomis. Žodinė intervencija – Japonijos centrinio banko ir valdžios stilius.
Visiškai skirtingai intervencijos klausimu elgiasi Šveicarijos centrinis bankas, kurs mažai kalba, bet veikia. Frankui stiprėjant, rinkoje vėl buvo regimos galimos intervencijos užuomazgos. USD/CHF kursas buvo smukęs žemiau pariteto, EUR/CHF priartėjęs prie „kritiniu“ laikomo 1.50 lygio. Tačiau penktadieninės naujienos pasiuntė minėtų valiutų porų kursus aukštyn. Jei kilimai nesubliūkš, tuomet Šveicarijos centrinis bankas ir investuotojai gali šiek tiek atsipalaiduoti.
GBP/USD kursas pasidavė bendram JAV dolerio stiprėjimui ir smuktelėjo 0.4% iki 1.6470. Naujienų iš D.Britanijos penktadienį nebuvo sulaukta. Svarui esminės įtakos turės centrinio banko sprendimas dėl tolimesnio ekonomikos stimuliavimo programų didinimo.
Šiandien makroekonominių rodiklių bus sulaukta iš Europos. Šveicarija skelbia mažmeninės prekybos apimtis, Vokietija – gamyklų užsakymus. Iš euro zonos bus praneštas Sentix investuotojų pasitikėjimo indeksas. Beje, reikšmingi rinkai gali būti Europos centrinio banko bei JAV Federalinio rezervų banko vadovų skaitomi pranešimai.