REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje kas mėnesį įregistruojama tūkstančiai naudotų ir naujų transporto priemonių ar nekilnojamojo turto (NT) objektų. Tačiau ne visi gyventojai atkreipia dėmesį į būtinybę atlikti prievolę  sumokėti mokesčius, kurių dydis kiekvienam pardavėjui gali būti skirtingas. Tiesa, kai kas griebiasi ir gudrybių tam, kad mokestinės prievolės išvengtų.

Lietuvoje kas mėnesį įregistruojama tūkstančiai naudotų ir naujų transporto priemonių ar nekilnojamojo turto (NT) objektų. Tačiau ne visi gyventojai atkreipia dėmesį į būtinybę atlikti prievolę  sumokėti mokesčius, kurių dydis kiekvienam pardavėjui gali būti skirtingas. Tiesa, kai kas griebiasi ir gudrybių tam, kad mokestinės prievolės išvengtų.

REKLAMA

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) atstovė paaiškina, kokius mokesčius kiekvienas pardavėjas turėtų susimokėti, o kokias pareigas privalo atlikti ir automobilio ar būsto pardavėjai.

Prašo sumažinti kainą

Kaip pasakoja VMI Teisės departamento direktorė Rasa Virvilienė, kai automobilio pardavėjas siūlo įsigyti transporto priemonę, praktikoje pasitaiko atvejų, kad pirkėjo prašoma nurodyti kuo mažesnę įsigijimo kainą, nei yra sumokama iš tikrųjų.

Pašnekovės teigimu, vėliau tokiam gyventojui gali atsirasti prievolė sumokėti papildomą mokestį, kai transporto priemonė jau bus parduota kitam pirkėjui.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei nuo automobilio įsigijimo nepraeina 3 metai, dėl didesnės pardavimo kainos gali atsirasti pareiga susimokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM). Dėl šios priežasties tvarkant automobilio pardavimo dokumentus gyventojus raginame sąžiningai nurodyti automobilio įsigijimo kainą“, – kalbėjo VMI atstovė. 

REKLAMA

Be to, anot jos, vis dar pasitaiko atvejų, kai automobilių prekeiviai prašo ne tik nurodyti mažesnę transporto priemonės vertę, bet ir bandoma išpešti, kad pardavimo-pirkimo sutartis būtų užsienietiška.

„Gyventojai, patys to nežinodami, gali prisidėti prie dokumentų klastojimo ir tapti mokesčių slėpimo schemos dalimi. Pasirašydamas tokią sutartį, gyventojas padeda mašinos pardavėjui nuslėpti pajamas.

Dokumente nurodoma, kad transporto priemonės pardavėjas yra užsienietis, jos perpardavėjo duomenys nėra užfiksuoti jokiuose dokumentuose, o už automobilio pardavimą gautas pajamas tikrasis pardavėjas paprasčiausiai nuslepia, nesumoka priklausančių mokesčių“, – teigė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl šios priežasties suklastotą sutartį pasirašantis pirkėjas taip pat netenka visų garantijų iš pardavėjo, nes neturi jokių įrodymų, kad automobilis pirktas iš Lietuvos piliečio.

Štai kokius mokesčius būtina susimokėti

R. Virvilienė sako, kad parduodant transporto priemonę ar savo būstą, būtina neužmiršti, kad vėliau gali būti taikomas papildomas mokestis.

„Automobilis nuosavybės teise išlaikytas 3 ir daugiau metų yra neapmokestinamas. Pateikti pajamų mokesčio deklaraciją ir sumokėti mokestį reikia tuomet, kai nuo transporto priemonės įsigijimo iki pardavimo nepraeina 3 metai. 15 proc. pajamų mokesčiu apmokestinamas skirtumas tarp automobilio pardavimo ir jo įsigijimo kainų“, – paaiškino VMI atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, jei automobilį įsigijote už 1,5 tūkst. eurų ir dar nepraėjo 3 metai, o vėliau jis parduodamas už 2 tūkst. eurų, tokiu atveju taikomas 15 proc. GPM. Vadinasi, nuo uždirbtų 500 eurų valstybei reikėtų susimokėti 75 eurus siekianti GPM mokestį.

„Už parduotą automobilį gautos pajamos, metams pasibaigus, turi būti deklaruojamos pateikiant metinę pajamų mokesčio deklaraciją ir nuo susidariusio skirtumo tarp pardavimo ir įsigijimo kainų (įskaitant sumokėtus privalomus mokėjimus) sumokamas 15 procentų pajamų mokestis“, – aiškino R. Virvilienė.

REKLAMA

VMI atstovė atkreipia dėmesį, kad prievolė sumokėti mokesčius už parduotą NT objektą, pavyzdžiui, gyvenamą namą ar butą, yra kiek kitokia.

Paaiškinama, kad būtinybė susimokėti mokesčius atsirastų tik tada, jei nuo parduoto statinio dar ir uždirbote papildomų pinigų ar nuosavybėje NT objekto neišlaikėte 10 metų.

Tiesa, GPM mokesčio dydis, pardavus automobilį ar savo būstą, vis tiek išlieka toks pats ir siekia 15 proc.

VMI taip pat išskiria pagrindinius kriterijus, kokiais atvejais yra taikomos GPM lengvatos pardavus būstą:

REKLAMA
 • 10 metų terminas. Jei parduodate būstą, kurį turėjote ilgiau kaip 10 metų, GPM nereikia mokėti.
 •  2 metus deklaruota gyvenamoji vieta. Jei iki būsto pardavimo, jame buvote deklaravęs savo gyvenamąją vietą 2 metus, GPM taip pat mokėti nereikia.
 • Per 1 metus įsigyjate naują būstą. Jei buvote deklaravęs gyvenamąją vietą trumpiau nei 2 metus, tačiau po šio būsto pardavimo per metus įsigyjate kitą ir jame deklaruojate savo gyvenamąją vietą, GPM nemokamas.

Mokesčių neišvengsite ir nusipirkus naują automobilį

VMI atstovė taip pat sako, kad gyventojai neturėtų užmiršti ir kitos mokestinės prievolės – būtinybės susimokėti, jeigu yra perkamas naujas automobilis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Regitros“ atstovė spaudai Justina Kazragytė sako, kad automobilis yra laikomas nauju, kai juo nuvažiuota ne daugiau kaip 6 tūkst. kilometrų.

„Nauja transporto priemonė įvardijama kaip ta, kuri anksčiau nebuvo registruota arba nuo kurios pirmo registravimo yra praėję ne daugiau kaip šeši mėnesiai.

Taip pat naujos transporto priemonės apibrėžimą galime rasti pridėtinės vertės mokesčio įstatyme – tai transporto priemonė, skirta keleiviams ir (arba) kroviniams vežti, kurios variklio cilindrų darbinis tūris yra didesnis kaip 48 kubiniai centimetrai arba variklio galia didesnė kaip 7,2 kilovato, patiekta praėjus ne daugiau kaip 6 mėnesiams nuo eksploatavimo pradžios arba nuvažiavusi ne daugiau kaip 6 000 kilometrų“, – paaiškino ji.

REKLAMA

Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad, registruojant naujas ir naudotas transporto priemones, reikalavimai dėl privalomosios transporto priemonės techninės apžiūros irgi skiriasi.

Tuo atveju, jei transporto priemonė yra nauja, jai nereikia atlikti ir pateikti privalomosios transporto priemonės techninės apžiūros atlikimo fakto, išskyrus vienetinės gamybos transporto priemones. O pirmos privalomosios techninės apžiūros atlikimo terminas ir periodiškumas nustatomas pagal susisiekimo ministro patvirtintą privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros atlikimo tvarkos aprašą.

REKLAMA

VMI įvardija, nuo kokių kriterijų priklauso įsigyjamų iš Europos Sąjungos (ES) automobilių apmokestinimas:

 • iš kokio asmens (fizinio ar juridinio) ES valstybėje automobiliai yra perkami;
 • ar ES valstybės pardavėjas taiko naudotų automobilių specialią apmokestinimo PVM schemą ir PVM skaičiuoja nuo maržos;
 • ar automobilis yra naujas, ar naudotas;
 • koks asmuo (apmokestinamasis ar neapmokestinamasis) įsigyja automobilius;
 • ar automobilį įsigyjantis asmuo yra PVM mokėtojas.

Tačiau yra taikomos ir tam tikros išimtys:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
 • kai naudotą automobilį įsigyja fizinis asmuo, kuris nėra PVM mokėtojas ir nevykdo ekonominės veiklos, tai atvežus automobilį į Lietuvą mokėti PVM nereikia;
 • kai naudotų automobilių pardavėjas yra ES valstybės PVM mokėtojas, taikantis specialią apmokestinimo PVM schemą, tai pirkėjui nereikia mokėti PVM);
 • kai naudotų automobilių pardavėjas yra ES valstybės PVM mokėtojas, kuris netaiko specialios apmokestinimo PVM schemos, o naudotus automobilius įsigyja Lietuvos PVM mokėtojas (įskaitant ir tuos asmenis, kurie PVM mokėtojais yra įsiregistravę įsigijimams), tai toks įsigijimas yra PVM objektas ir pirkėjas nuo įsigytų automobilių apmokestinamosios vertės turi apskaičiuoti pardavimo PVM, taikant standartinį PVM tarifą;
 • kai naudotus automobilius įsigyja PVM mokėtoju Lietuvoje neįsiregistravęs apmokestinamasis asmuo, vykdantis ekonominę veiklą (pvz., nedidelė įmonė, fizinis asmuo, įsigijęs verslo liudijimą ir kt.); juridinis asmuo, kuris nėra apmokestinamasis asmuo (pvz., biudžetinė įstaiga, vykdanti tik jai nustatytas funkcijas ir pan.), tai įsigytų naudotų automobilių pardavimo PVM skaičiuoti nereikia;
 • jei įsigyto automobilio/ų (išskyrus naujas transporto priemones ar akcizais apmokestinamas prekes) vertė per kalendorinius metus didesnė kaip 14 tūkst. eurų, tokiu atveju naudotų automobilių pardavimo PVM turi būti skaičiuojamas.

„Naujų transporto priemonių įsigijimas iš kitos ES valstybės narės visada yra PVM objektas Lietuvoje, nesvarbu, kuris asmuo naujas transporto priemones įsigyja: fizinis ar juridinis, vykdantis ekonominę veiklą ar nevykdantis ekonominės veiklos“, – kalbėjo R. Virvilienė.

REKLAMA

Tuo atveju, jei perkate automobilį iš privataus pardavėjo kitoje ES šalyje, pridėtinės vertės mokestį (PVM) sumokėti turėsite tik toje šalyje, kurioje įregistruosite transporto priemonę.

Tiesa, jeigu automobilis yra perkamas iš trečiųjų šalių, pavyzdžiui, automobilis parplukdomas iš Amerikos ją įsigijus aukcione, tada mokamas importo PVM ir muito mokesčiai.

2023 metų kovo 8 d. VMI duomenimis, apie 10 tūkst. asmenų nepateikė pajamų deklaracijų, nors privalo dėl pelningai parduotos transporto priemonės.

REKLAMA

2022 m. (už 2021 m.) apie 10 tūkst. gyventojų, kurie neišlaikytą transporto priemonę pardavė brangiau nei įsigijo, laiku nepateikė deklaracijų. Jų mokėtinas GPM siekė 1,3 mln. eurų.

Jeigu gyventojai nevykdo mokestinės prievolės, VMI gali taikyti atskiras baudas ar skaičiuoti delspinigius.

VMI taip pat gyventojams primena, kad tiek pardavus automobilį, tiek NT pajamų mokesčio deklaraciją reikia pateikti ir mokestį sumokėti metams pasibaigus iki kitų metų gegužės 2 d.

Apie įvairius pastebėtus mokestinius pažeidimus gyventojai gali pranešti pasitikėjimo telefonu 1882, taip pat užpildę elektroninę anketą svetainėje arba parsisiuntę programėlę išmaniesiems telefonams „Pranešk“.

Prastai valstybelei...graibo kapeikas is kur tik gali,o kad patys vagia milijonais nemato
VMI įstatymai - aferistiniai
VMI įstatymai - aferistiniai
Prieš keletą metų, parduodant nekilnojamą turtą, reikėjo jį išlaikyti 5 metus. Kai jau gali parduoti be mokesčių, bac ir uždeda ribą 10 metų, tu už sushiktą sodo būdą mokesčius mokėk. Iš kitos pusės, kai toks euro nuvertėjimas, kad ir už daugiau parduotum, vis tiek nuostolyje. Kada milijonierių dividendus apmokestinsit, darbštuoliai iš VMI? Dar visokiuų bradauskų snikius atsimenam...
Jei mąstai materialistiškai, tai mokesčiai už parduotą, paveldėtą, gautą dovanų daiktą yra neteisėti, nes nuo pardavimo veiksmo nauja vertė neatsirado, įvyko tik natūriniai mainai - daiktas iškeistas į pinigus. Patys pinigai yra fikcija, nes niekas negali garantuoti jų tikrosios vertės, ir kuo jie padengti, ar iš viso padengti - tai parodo infliacija, kai daiktų kainos skiriasi kartais per nedidelį laikotarpį. Nauja vertė atsiranda tik procese, kur darbo dėka sukuriamas daiktas, produktas, inžinerinis ar meno kūrinys. Šiuolaikinėje ekonominėje sistemoje viskas turi būti apskaitoma - ir popieriniai, ir elektroniniai pinigai. Kyla labai daug klausimų - ar valstybės biudžetas nesprogsta nuo padidėjusių įplaukų iš infliacinių kainų? O gal iš viso nėra jokio ekonomikos augimo? Tai būtų galima suskaičiuoti tik natūriniu būdu - pagal produktų ir paslaugų kiekius, bet ar įmanoma įvertinti visas paslaugas, jei jos tik santykinės, pav. pokalbis su būrėjais, soc. darbuotojais, arba valdžios institucijų darbą - pilstymą iš tuščio į kiaurą, kai pagrindinis tikslas ne ką nors padaryti, o kaip išsisukti nuo darymo, tai tik išlaidos, bet nėra pajamų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų