• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau nuo 2004 m. Lietuvoje veikia vadinamoji II pensijų kaupimo pakopa. Darbinės karjeros metu jos dalyviai tenkinasi mažesniu atlyginimu, kurio dalį perveda į pensijų fondą. O sulaukę pensinio amžiaus prie įprastos „Sodros“ pensijos kas mėnesį gauna papildomą išmoką.

Jau nuo 2004 m. Lietuvoje veikia vadinamoji II pensijų kaupimo pakopa. Darbinės karjeros metu jos dalyviai tenkinasi mažesniu atlyginimu, kurio dalį perveda į pensijų fondą. O sulaukę pensinio amžiaus prie įprastos „Sodros“ pensijos kas mėnesį gauna papildomą išmoką.

REKLAMA

Vidutinis jos dydis, kitaip nei buvo žadėta prieš 20 metų, bent jau kol kas nesiekia trečdalio vidutinės pensijos. Tačiau kai kuriais atvejais prie pensijos pridedama nemenka suma.

Išmoka siekia tik 13 proc. pensijos

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu 616 tūkst. įprastinės senatvės pensijos gavėjų. Tuo metu papildomą išmoką prie jų, arba pensijų anuitetą, gauna gana nedaug žmonių – 1942.

Jeigu vidutinė senatvės pensija praėjusių metų pabaigoje buvo beveik 483 eurai, tai vidutinis anuitetas siekė 62,5 euro. Kitaip tariant, ši išmoka siekė beveik 13 proc. vidutinės senatvės pensijos.

REKLAMA
REKLAMA

Dabartinio pensijų kaupimo šalininkai aiškina, kad anuitetas kol kas nesudaro didesnio priedo prie pensijos tik dėl to, kad gyventojai aktyviai kaupia palyginti neilgai.

REKLAMA

Esą ateityje, kai papildomai pensijai fonduose bus kaupę tiek laiko, kiek per visą gyvenimą įmokas moka „Sodrai“, tada ir anuitetas sudarys didesnę dalį senatvės pensijos.

Kita vertus, kai kurie specialistai pastebi, kad jeigu „Sodros“ pensija kiekvienais metais indeksuojama atsižvelgiant į atlyginimų augimą, tai pensijų anuitetų dydis nesikeičia.

Kaip ten bebūtų, vidutinis anuitetas neparodo, kokia didžiausia ar mažiausia suma pridedama prie pensijos. O jos gana pastebimai skiriasi.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu didžiausias pensijų anuitetas siekia beveik 346 eurus, o mažiausias – 8 eurus per mėnesį.

Toks didžiulis skirtumas susidaro dėl to, kad pirmu atveju žmogus pensijų fonde buvo sukaupęs beveik 60 tūkst. eurų vertės turto, o antru – tik 2,2 tūkst. eurų.

Praėjusių metų pabaigoje „Sodra“ valdė 25,2 mln. eurų vertės anuitetų gavėjų turto. Taigi, vienam gavėjui tenkanti suma sudarė beveik 13 tūkst. eurų.

Iš karto atiduos ne viską

Kitaip nei įprasta manyti, retas gyventojas atgaus visus pinigus, kurie nuo jo atlyginimo kas mėnesį nuskaičiuojami ir pervedami į pensijų fondus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tik dviem atvejais bus išmokėta visa suma iš karto: 1) jeigu toks žmogus mirs nesulaukęs pensijos, jo turtas atiteks paveldėtojams; 2) sulaukus pensinio amžiaus pinigai iš fondų bus išmokėti tik tada, jeigu jų suma neviršys nustatyto dydžio.

Kaip tik nuo šių metų pradžios įsigaliojo nauji dydžiai, pagal kuriuos bus nustatoma pensijų išmokos rūšis senatvės pensijos amžių sukakusiems pensijų fondų dalyviams, informuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

REKLAMA

Išmokų ribos indeksuojamos kas 3 metus, atsižvelgiant į vidutinę metinę infliaciją.

Priklausomai nuo sukauptos sumos, 2023 m. pensijų fonduose sukauptas lėšas galėsite atsiimti:

  • Jums bus išmokėta vienkartinė išmoka, jei sukaupėte iki 5403 eurų.
  • Jums bus mokamos periodinės išmokos, jei sukaupėte daugiau nei 5403 eurų, bet mažiau nei 10807 eurų. 
  • Privalėsite įsigyti pensijų anuitetą, jei sukaupėte 10807 eurų ar daugiau.
  • Sukauptą pensijų turto dalį, viršijančią 64841 eurų, galėsite gauti vienkartine pensijų išmoka. Už lėšas iki 64841 eurų turės būti įsigyjamas pasirinktos rūšies pensijų anuitetas. 

Pirkdami anuitetą. žmonės „Sodrai“ turi sumokėti 2,5 proc. sukaupto turto vertės. Pvz., jeigu žmogus sukaupia 11 tūkst. eurų vertės turto, jis „Sodrai“ sumokės 275 eurų dydžio atskaitymus. Pernai iš žmonių buvo surinkta apie 317 tūkst. eurų tokių atskaitymų.

REKLAMA

Paveldimos ne visos sumos

Kai žmogus yra sukaupęs 10807 eurus ir daugiau, norėdamas gauti išmoką, jis įsigyja pensijų anuitetą. Pensijų anuitetas jam bus mokamas tol, kol jis gyvens.

Sau tinkamiausią pensijų anuiteto rūšį iš kelių galimų kiekvienas asmuo pasirenka pats. Apsispręsti gali padėti „Sodros“ Pensijų anuiteto pasirinkimo testas, o palyginti pensijų anuiteto skirtingų rūšių išmokos dydžius – Pensijų anuitetų skaičiuoklė.

Standartinį pensijų anuitetą renkasi 20 proc. gavėjų. Jis įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą ir mokamas kas mėnesį visą gyvenimą. Šis anuitetas nėra paveldimas – mokėjimas baigiamas asmeniui mirus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Populiariausią standartinį pensijų anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu renkasi 69 proc. gavėjų. Jis įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą. „Sodra“ šį anuitetą mokės kas mėnesį visą gyvenimą. Žmogui mirus, paveldėtojams bus išmokėta vienkartinė išmoka už pensijų anuiteto gavėjui neišmokėtas išmokas iki 80-ties metų.

Atidėtasis pensijų anuitetas, kurį renkasi 11 proc. gavėjų, įsigyjamas už dalį pensijų fonde sukauptos sumos. Likusi suma išmokama periodinėmis išmokomis, kurias moka pensijų kaupimo bendrovė. „Sodra“ pradės pensijų anuiteto mokėjimą tik asmeniui sukakus 85 metams.

Kai pirmą kartą pasirašinėjau sutartį, tai buvo laisvanoriškas sprendimas. Tai kaip jie gali be mano sutikimo keisti sąlygas, kur čia paisoma žmogaus laisvė ir niekur neįžiūriu demokratijos. Visi sprendimai nuleidžiami iš viršaus, kaip Komunizmo laikais....
kolega išėjo į pensiją prieš Kalėdas tai iš fondų prie pensijos gauna net 9 eu. Niekaip neišsirenka kur taip oriai gali nukeliauti už tokias sumas.
Ce tiktai lobsta su tais penciju fondais.o mes tik kencem nuo to ir mokes kapeikas
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų