Nuo gegužės keisis automobilių registravimo tvarka

Jau po dviejų savaičių bet kuris automobilis, pirktas užsienyje, į Lietuvą galės patekti tik iš anksto jį registravus Transporto priemonių savininkų apskaitos sistemoje (TPSAIS). Be to, bus privalu automobilio pardavėjui deklaruoti mašinos pardavimo sandorį. Kiekvieno automobilio savininkas gaus ir specialų kodą.

Pradėjus veikti naujai sistemai bus fiksuojami visų transporto priemonių savininkai, tai yra, kiekviena Lietuvoje esanti transporto priemonė turės turėti unikalų savininko deklaravimo kodą (SDK). Automobilį parduoti ar registruoti bus galima tik turint šį kodą.

Anot Vidaus reikalų ministerijos, šie pasikeitimai skirti apsaugoti galutinį vartotoją nuo galimų apgaulių, kuomet perkama transporto priemonė. Siekiama, kad gyventojai nesusidurtų su nesąžininga prekyba automobiliais, o jų teisės būtų apsaugotos.

Nesilaikantiems naujos tvarkos yra numatytos nuo 150 eurų iki 600 eurų baudos.

Automobilio registravimas ir sandorio deklaravimas

Iki šiol, įvykdžius sandorį, naujasis automobilio savininkas buvo fiksuojamas tik registracijos metu. Dalis automobilį įsigijusių asmenų nesikreipdavo į „Regitrą“ ir jo neregistruodavo savo vardu, todėl perpardavinėtojai likdavo nežinomi ir taip nesumokėdavo mokesčių. 

„Šiuo metu dalis transporto priemonių perpardavimo sandorių vyksta atsiskaitant grynaisiais pinigais, kurie nėra fiksuojami ar įtraukiami į sistemos apskaitą, todėl taip nuslepiami mokesčiai. Tikėtina, kad dėl to valstybė kasmet praranda apie 40 mln. eurų. Centralizuota transporto priemonių savininkų apskaitos sistema – tai būtina ir neatidėliotina kovos su šešėliniu automobilių verslu priemonė“, – įsitikinusi vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Pastaraisiais metais naudotų automobilių prekybos sektoriaus kontrolei Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) skyrė išskirtinį dėmesį. 2018–2020 metais, atlikdama kontrolės veiksmus, VMI šiame sektoriuje nustatė beveik 5 mln. eurų papildomai mokėtinų mokesčių.

REKLAMA

Kontroliuotų mokesčių mokėtojų deklaruota pridėtinės vertės mokesčio (PVM) prievolė 2019 m., palyginti su 2018 m., išaugo 26,8 proc., kai sektoriaus be kontroliuotų mokesčių mokėtojų augimas tesiekė 1,3 proc.

Vis dėlto  dažniausiai nuo nesąžiningų pardavėjų nukenčia ir nuostolių patiria galutinis pirkėjas, kurio saugumą, sandorio skaidrumą bei atsekamumą ir turi užtikrinti ši priemonė.

Taigi, nuo 2021 metų gegužės mėnesio savininkų pasikeitimas ir registracija bus du atskiri procesai.

Pirma, kai bus keičiamas nuosavybės turėtojas, kas kartą bus suteikiamas unikalus savininko deklaravimo kodas (SDK). Antra, tik turėdamas SDK, asmuo galės registruoti transporto priemonę savo vardu.

Kas yra SDK, kada ir kaip jį gauti? 

SDK – tai unikalus transporto priemonės savininko deklaravimo kodas, kurį reikės turėti visoms šalyje esančioms ir Lietuvos gyventojams ar įmonėms nuosavybės teise priklausančioms transporto priemonėms.

Taip pat naujas kodas bus sugeneruojamas kiekvieną kartą pasikeitus transporto priemonės savininkui. Svarbu žinoti, kad nuo gegužės mėnesio SDK bus būtina turėti ne tik registruojant transporto priemonę, bet ir norint ją parduoti. 

Nuo 2021 m. gegužės 1 d. daliai transporto priemonių savininkų SDK bus suteikiamas automatiškai, o kitai daliai reikės kreiptis į „Regitrą“ patiems. Pranešti apie turimą transporto priemonę ir gauti SDK bus galima tiesiog elektroninėje sistemoje.

SDK kodas 2021 m. gegužės 1 d. automatiškai bus suteikiamas, jei transporto priemonė šiuo metu yra registruota Lietuvoje. Taigi, jos savininkui jokių papildomų veiksmų daryti nereikės. Priskirtą SDK taip pat bus galima sužinoti internetu arba „Regitros“ padalinyje.

Tuo atveju, jei transporto priemonė yra Lietuvos teritorijoje, tačiau ji yra išregistruota arba dar neįregistruota, norint gauti SDK yra numatytas pereinamasis laikotarpis iki 2021 m. liepos 31 d. Kitaip tariant, savininkas turės 3 mėnesius laiko kreiptis į „Regitrą“ ir gauti SDK.

REKLAMA

Bet jei šiuo atveju transporto priemonę planuojama parduoti ar registruoti, tuomet SDK reikia gauti prieš atliekant šiuos veiksmus ir nelaukti liepos 31 dienos.

Kai transporto priemonė jau įsigyta užsienyje ir dar tik bus įvežta, jos savininkui SDK reikės gauti prieš transporto priemonę įvežant į Lietuvos teritoriją.

Kaip vyks automobilio registravimas ir deklaravimas

1.    Sandorio sudarymas. Dar prieš sudarant pirkimo–pardavimo sutartį, bus itin svarbu išsiaiškinti, ar automobilis turi SDK, nes be jo nebus galimybės deklaruoti transporto priemonės nuosavybės ir jos registruoti.

2.    Nuosavybės pasikeitimo deklaravimas:

•    Pirmiausia į „Regitrą“ turės kreiptis automobilio pirkėjas ir internetu arba padalinyje užpildyti įgijimo deklaraciją, kurioje reikės nurodyti pirkimo–pardavimo sutarties duomenis, SDK ir kt.

•    Tuomet automobilio pardavėjas turės patvirtinti pirkėjo pateiktus duomenis. Tai bus galima padaryti internetu arba padalinyje. 

•    Abi pusės šiems veiksmams turės 5 darbo dienas nuo sandorio sudarymo dienos (terminas skaičiuojamas bendrai). Tik tuomet naujajam savininkui bus suteikiamas naujas SDK, panaikinant senąjį, ir savininkas sistemoje taps deklaruotu automobilio savininku.

3.    Automobilio registracija. Naujasis automobilio savininkas su naujai sugeneruotu SDK turės kreiptis į „Regitrą“ dėl automobilio registracijos, kad būtų išduotas naujas registracijos liudijimas ir, jei pageidaujama, numerio ženklai. Pati automobilio registracijos procedūra keičiama nebus.

Planuojama, kad transporto priemonės nuosavybės pakeitimo deklaravimo paslaugos internetu bus teikiamos nemokamai. Tuo metu informacija apie administravimo įkainius „Regitros“ padaliniuose bus pateikiama vėliau. Transporto priemonių registracijos paslaugų kaina išliks nepakitusi.

Daugiau informacijos apie pasikeitimus skelbia „Regitra“.


Rašyti komentarą...
N
Nnn
2021-04-15 11:00:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
Čia ne pirkėjui apsaugoti bus, o papildomai išlupti is žmonių pinigai, patys neduoda ne grasio perkant masina, o atimti tai pirmi
Atsakyti
-5

U
Ui
2021-04-15 12:01:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tegul pati regitra ir generuoja ir suteikia ir įveda į duomenų bazę tuos kodus.Kam užkrauti bereikalingą naštą kitiems ?
Atsakyti
-3

.
.
2021-04-15 11:14:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
cia ne psichiatrine
Atsakyti
-3

SKAITYTI KOMENTARUS (36)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų