Nelegali tabako rinka Lietuvoje išlieka viena didžiausių Europoje

Nelegali cigarečių rinka Lietuvoje mažėja, tačiau vis dar išlieka viena didžiausių Europos Sąjungoje (ES). Pagal į šalį įvežamų neapmokestintų cigarečių kiekį Lietuva yra ketvirta po Latvijos, Graikijos ir Airijos, rodo naujausias KPMG atliekamas tyrimas.

Pernai nelegalios cigaretės Lietuvoje sudarė 17 proc. visos tabako gaminių rinkos - 1,7 procentinio punkto mažiau nei 2015 metais, kai nelegalios rinkos dalis siekė 18,7 procento. Tyrimo duomenimis, dėl nelegalių tabako gaminių Lietuvos biudžetas 2015 metais negavo apie 62 mln. eurų mokesčių.

Skaičiuojama, kad šešėlinėje Lietuvos rinkoje pernai iš viso realizuota apie 570 mln. cigarečių, absoliuti dauguma kontrabandinių rūkalų šalį ir toliau pasiekia iš Baltarusijos.

Pasak „KPMG Baltics“ partnerio Roko Kasperavičiaus, baltarusiški tabako gaminiai ne tik realizuojami šešėlinėje Lietuvos rinkoje, bet ir iš jos patenka į Vakarų Europos valstybes.

„Baltijos šalys kontrabandininkų dažnai naudojamos kaip tranzitinės. Iš jų nelegalios cigaretės pasiekia valstybes, kuriose yra didelės lietuvių diasporos, o rūkalai dar brangesni nei tėvynėje - Jungtinę Karalystę, Norvegiją, Airiją“, - pranešime spaudai teigia Rokas Kasperavičius.

REKLAMA

Skaičiuojama, kad iš Baltarusijos atgabenama net 85 proc. visų į Lietuvą nelegaliai patenkančių cigarečių. Pagrindinė šios tendencijos priežastis – didelis kainų skirtumas. Cigarečių pakelis Lietuvoje vidutiniškai kainuoja 2,77 euro, tuo metu Baltarusijoje jo kaina net puspenkto karto mažesnė - 0,6 euro.

KPMG duomenimis, 2016-aisiais visoje ES buvo suvartota 48 mlrd. nelegalių cigarečių – tai sudaro 9 proc. visų bendrijoje suvartotų tabako gaminių. Absoliuti jų dauguma (86 proc.) atvežama iš ES nepriklausančių valstybių.

Latvijoje nelegalios rinkos dalis pernai buvo 22,9 proc., Graikijoje - 19 proc., Airijoje - 17,5 procento.

Daugiausiai kontrabandinių rūkalų į ES atvežama iš Ukrainos (5,8 proc.), pernai pirmą kartą pagal šią statistiką pralenkusios Baltarusiją (4,8 proc.). Trečioje vietoje liko Alžyras (3,2 proc.). Skaičiuojama, kad dėl nelegalios rinkos ES šalių biudžetai pernai neteko apie 10,2 mlrd. eurų potencialių pajamų.

Nelegalaus tabako rinką sumažintų aktyvesnė kova su kontrabanda

Lietuvai ir toliau lyderiaujant Europos Sąjungoje pagal nelegalią cigarečių rinką, Tabako gamintojų asociacijos vykdomasis direktorius teigia, kad efektyviausia kovoti su kontrabanda, sėkmingiau jai užkertant kelią.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų