Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tiek valstiečių rinkimų programoje, tiek Vyriausybės programos įgyvendinimo plane didelis dėmesys skirtas alkoholio vartojimo mažinimui. Vienas iš žingsnių jau buvo žengtas – padidinti akcizai, kurie pakėlė alkoholinių gėrimų kainas. Tačiau jau formuojami ir kiti žingsniai.

Tiek valstiečių rinkimų programoje, tiek Vyriausybės programos įgyvendinimo plane didelis dėmesys skirtas alkoholio vartojimo mažinimui. Vienas iš žingsnių jau buvo žengtas – padidinti akcizai, kurie pakėlė alkoholinių gėrimų kainas. Tačiau jau formuojami ir kiti žingsniai.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija teikia Vyriausybei siūlymus dėl Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymo straipsnių pakeitimo.

Apibrėžtas pardavimo laiko ir amžiaus cenzas

Kaip ir viešai kalbėta, įstatymų projekte įrašyta, jog siūloma pritarti straipsnio pakeitimui, kuris lemtų, kad asmenims iki 20 metų vartoti alkoholinius gėrimus ar jų turėti yra draudžiama. Tačiau pakeitimas patikslinamas – draudimas turėti alkoholinius gėrimus nebūtų taikomas asmenims nuo 18 metų, jei alkoholinių gėrimų turėjimas yra tokių asmenų darbo veiklos (pobūdžio) dalis darbo vietoje ir darbo metu. Vadinasi jaunuoliams dirbantiems restoranuose ar baruose, kelias tęsti tokią veiklą – neužkertamas.

Dabar alkoholiniais gėrimais parduotuvės prekiauja nuo 8 val. iki 22 val. Naujuoju projektu siūloma, kad mažmeninės prekybos vietose prekiauti alkoholiniais gėrimais būtų draudžiama pirmadieniais–šeštadieniais nuo 20 valandos vakaro iki 10 valandos ryto, o sekmadieniais nuo 15 valandos dienos iki 10 valandos.

REKLAMA

Toks draudimas galiotų ir viešojo maitinimo vietoms, turinčioms licencijas verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais. Draudimas būtų netaikomas toms viešojo maitinimo vietoms, kurios turi licencijas parduodamiems pilstomiems alkoholiniams gėrimams ir tik vartoti vietoje.

Tai reiškia, kad žmogus nusipirkęs bare ar kavinėje draudžiamu laiku alkoholinių gėrimų, jų išsinešti negali. Tokiam asmeniui būtų numatyta administracinė atsakomybė.

Specializuotų parduotuvių idėja keičiasi

Ypač daug atgarsio buvo susilaukusi mintis pardavinėti stipriuosius alkoholinius gėrimus specializuotuose parduotuvėse. Sveikatos apsaugos ministerija padarė išvadą, kad Lietuvos Respublikos teisės aktuose nenustatyta, jog alkoholiniai gėrimai, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija didesnė negu 7,5 ir (ar) 15 procentų, pasižymi išskirtinėmis savybėmis, dėl kurių turėtų būti numatomos skirtingos jų laikymo ir pardavimo sąlygos.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl to siūloma atsisakyti minties nustatyti skirtingas alkoholinių gėrimų pardavimo vietas, remiantis tūrine etilo alkoholio koncentracija. Tačiau niekur nėra parašyta, kad nebebūtų siūloma apskritai visų alkoholinių gėrimų rūšių iškelti į specializuotas parduotuves. 

Anksčiau su verslininkais buvo ginčytasi ir dėl atstumo, kuris yra tinkamas pardavinėti alkoholinius gėrimus nuo mokymo įstaigų. Sveikatos apsaugos ministerija atsižvelgė į tai, kad kiekvieno miesto geografinė padėtis, dydis yra skirtingas ir siūlo savivaldybėms lanksčiau, nei nustačius 200 m atstumą, spręsti dėl prekybos alkoholiniais gėrimais prie ugdymo ir kitų įstaigų nustatymo.

„Pažymėtina, kad ugdymo įstaigos veikia miestuose, kaimuose ir kitose gyvenamosiose vietovėse, kurios skiriasi dydžiu, ir šios įstaigos dažniausiai steigiamos miestų ir miestelių centruose – vietose, kurios pasižymi didžiausia vietos gyventojų ir turistų trauka ir todėl yra vienintelės tinkamos steigti parduotuves ar viešojo maitinimo vietas. Nustačius visiems vienodą 200 metrų atstumą nuo minėtų įstaigų, kuriuo draudžiama alkoholinių gėrimų prekyba, mažuose miesteliuose ar kaimuose ūkio subjektai, net ir tais atvejais, kai jų veikla nekelia problemų, privalėtų perkelti savo verslus į tolimesnes, jų veiklai ekonomiškai netinkamas vietas“, - rašoma ministerijos išvadose.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat lieka siūlymas drausti prekiauti alkoholiniais gėrimais masinių renginių metu, kur šie renginiai vyksta, taip pat draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais švenčių, parodų, koncertų, teatro spektaklių, cirko ir kitų renginių, dėl kurių yra priimtas savivaldybės tarybos sprendimas, metu. 

Išsinešti gėrimus tik paslėpus pakuotę

Sveikatos apsaugos ministerijos išvadose taip pat numatoma, kad būtų draudžiama gyventojams gabenti ir laikyti viešose vietose, išskyrus prekybos alkoholiniais gėrimais vietas, alkoholio produktus atidengta pakuote.

Už „viešai matomą pakuotę“ grėstų administracinė atsakomybė – bauda.

Taip ruošiamasi pažaboti ir nelegalų alkoholio pardavinėjimą taksi automobiliuose. Mat siūloma papildyti Administracinių nusižengimų kodeksą atsakomybe fiziniams asmenims, turintiems verslo liudijimą, suteikiantį teisę verstis išvežiojamąja prekyba maisto produktais, ir vykdantiems verslo liudijime nustatytą veiklą, jų darbo metų specialiai šiai prekybai pritaikytose automobilinėse parduotuvėse laikyti ir gabenti alkoholio produktus, taip pat draudimo taksi vairuotojams jų darbo metu taksi automobiliuose laikyti ir gabenti alkoholio produktus, pažeidimą.

REKLAMA
REKLAMA

Alkoholio reklamos draudimas – nuo kitų metų

Projekte taip pat numatyta, ką reikėtų laikyti alkoholinių gėrimų reklama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų