Konkurencijos tarybos pirmininkas Rimantas Stanikūnas pareiškė, kad prielaida, jog maisto produktų kainos pašoko dėl didžiausių prekybos tinklų kartelinio susitarimo, esanti tik „teorinė“, nes šalyje veikia tik 4 dideli prekybos tinklai, kurie užima tik 40 proc. rinkos.
Šiandien Seimo Tėvynės sąjungos frakcijos nariai susitiko su Konkurencijos tarybos pirmininku Rimantu Stanikūnu. Seimo nariai domėjosi, kodėl kyla produktų kainos ir didėja infliacija, kas įtakoja infliaciją ir ką reikėtų daryti, kad situacija gerėtų, sakoma Tėvynės sąjungos frakcijos pranešime.
Seimo nariai klausė, ar nėra susitarimo tarp prekybos tinklų ir ar tai negalėjo įtakoti produktų kainos didėjimą. R. Stankūnas sakė, kad teoriškai galimi tokie susitarimai, bet tai mažai tikėtina, nes mažmeninėje rinkoje veikia tik keturi dideli prekybos tinklai, kurie užima tik 40 nuošimčių rinkos. Jis taip pat pabrėžė ir šiuo metu Konkurencijos taryba atlieka tyrimą ten, kur matyti požymių dėl įmonių veiklos koordinavimo.
Tėvynės sąjungos pirmininkas A. Kubilius Konkurencijos tarybos vadovo klausė, dėl kokių priežasčių taip išaugo infliacija Baltijos valstybėse, nors ir kitose Europos valstybėse vyksta tokie patys procesai (kyla pasaulinės degalų, javų, pieno gaminių kainos), o infliacija jose nėra tokia didelė. Jis taip pat teiravosi, ar žinoma kokios pelno maržos susiklostė perdirbimo ir prekyboje įmonėse, kokius instrumentus valstybė galėtų pasitelkti situacijai suvaldyti ir kas už tai atsakingas.
R.Stanikūnas pabrėžė, kad Lietuvoje nėra institucijos, kuriai “skaudėtų galva” dėl makroekonominio stabilumo ar antiinfliacinių priemonių įgyvendinimo, o makroekonominės politikos analizę bei antiinfliacines priemones turėtų rengti Lietuvos bankas.
A. Kubiliaus nuomone, Vyriausybė turėtų ne tik stebėti ir sekti įvykius, bet ir veikti: “Blogai, kad nei Finansų ministerija, nei Ūkio ministerija nevaldo makroekonominio proceso. Elektros kainos didinamos tiek, kiek reikalauja energetinės monopolijos. Visuomenei neskelbiama, kokias pelno maržas gauna perdirbėjai ir prekybininkai. Reikalausime, kad Vyriausybė būtų atsakinga už šiuos procesus ir įgyvendintų antiinfliacines priemones”, - pranešime cituojamas A. Kubilius.