Rinkimams artėjant, politikai sujudo dėl vis augančių šildymo kaštų. Socialdemokratai pamiršo savo indėlį į situaciją, kurioje dabar atsidūrė šalies energetika, ir, pasitelkę energetikos ekspertus, aiškinosi, kokius darbus reiktų atlikti po rinkimų, jei jiems vėl būtų patikėtas valstybės vairas. Daugiausia dėmesio – į neregėtas aukštumas šokusioms centrinio šildymo kainoms didžiuosiuose miestuose ir neva didžiausioms Europoje gamtinių dujų kainoms. Kodėl susiklostė tokia situacija, aiškinosi LTV „Savaitė“.
Po speiguoto vasario daugiabučių gyventojai vėl gaus įspūdingas sąskaitas už šildymą. Tuo trapu politikams patogu iš savo „stalčiukų“ traukti kaltinimus dabartiniams valdantiesiems, esą šie, užuot gražiuoju susitarę dėl nuolaidų gamtinėms dujoms, paskelbė karą „Gazprom“. Už tai esą lietuviai baudžiami didžiausiomis kainomis.
Statistikos duomenimis, iš 27 Europos Sąjungos valstybių Lietuvos buitiniai vartotojai už gamtines dujas mokėjo kiek mažesnę kainą nei vidutinė. Švedai – maždaug du kartus brangiau.
Oficiali statistika liudija, kad Lietuvos vartotojams nustatytos ne pačios didžiausios kainos ir už centrinį šildymą. Už mus mažiau mokėjo estai ir lenkai, o brangiausiai – danai, norvegai ir švedai.
Tačiau mes didžiausi švaistūnai. Vidutinis lietuvis, gyvenantis maždaug du kartus mažesniame būste nei dauguma skandinavų, šiluminės energijos sunaudoja beveik tris kartus daugiau. Štai todėl ir gauname gerokai didesnes sąskaitas nei taupūs švedai.
Geriausias tokio švaistymo pavyzdys – Visaginas. Po to, kai išjungta Ignalinos atominė nustojo pusvelčiui tiekti šilumą, visaginiečius pyktis išvijo į gatves. Šildymui pradėjus deginti dujas, jie gavo kosmines sąskaitas – dosniai Europos Sąjungos remiama Visagino savivaldybė nesirūpino, kad reikia renovuoti sovietmečiu įrengtą šildymo sistemą ir daugiabučius. Šių protestų įšsigandusi valdžia įsakė kompensuoti visaginiečiams trečdalį šildymo išlaidų, nors šiame mieste šilumos tarifas – ne pats didžiausias Lietuvoje.
Energetikų teigimu, šildydami orą, vėjais paleidžiame milijardus, kuriuos sumokame Rusijai už energetinius išteklius.
J. Lapėnienė