Šių metų rugsėjo 30 d. prasidėjo papildomas paraiškų rinkimas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007 –2013 m. programos (KPP) priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“. Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) darbuotojai paraiškas rinks iki 2013 m. lapkričio 15 d.

Kaip ir per pirmąjį surinkimo etapą, paraiškos bus renkamos ne tik NMA teritoriniuose skyriuose, bet ir rajonų savivaldybių centruose. Pagal iš anksto numatytą grafiką savivaldybėse nuo 9 iki 12 val. bus ne tik renkamos paraiškos, bet ir teikiamos konsultacijos, atsakoma į rūpimus klausimus, paaiškinami kylantys neaiškumai.

Parama – kaimo gyventojams

Pagal veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“ remiamas kaimo vietovėje esančių gyvenamųjų namų, priklausančių fiziniams asmenims, asbestinių stogų dangos keitimas. 2013 m. didžiausia paramos suma vienam projektui įgyvendinti negali viršyti 6000 litų.

KPP parama gali būti skirta projektams, įgyvendinamiems kaimo vietovėje, t. y. kaime, miestelyje ar mieste, kuriame gyvena ne daugiau kaip 6000 gyventojų, o pareiškėjas turi būti kaimo gyventojas, kuris ne mažiau kaip penkerius metus iki paramos paraiškos pateikimo nuolatinę gyvenamąją vietą deklaruoja kaimo vietovėje. Parama projektui neteikiama, jeigu jo įgyvendinimo vieta – savivaldybės centras arba sodo bendrija. Pareiškėjas taip pat turi užtikrinti, kad investicijos bus skirtos gyvenamajam namui, kuriame jis šiuo metu gyvena.

REKLAMA

„Šiais metais paramai gauti taikomas naujas reikalavimas – pareiškėjas ne mažiau kaip dvejus pastaruosius metus iki paramos paraiškos pateikimo kaimo vietovėje turi vykdyti profesinę ir (ar) ekonominę veiklą. Šis reikalavimas nebus taikomas, jei pareiškėjas yra sulaukęs pensijinio amžiaus arba jam pripažintas 0–55 proc. darbingumas“, – pabrėžė NMA Tęstinių priemonių administravimo skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Baltakartytė.

Tinkamos ir netinkamos finansuoti išlaidos

Europos Sąjungos ir valstybės biudžeto paramos lėšomis finansuojama iki 50 proc. visų patirtų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Tinkamoms finansuoti išlaidoms priskiriamos stogo keitimo medžiagų (stogo dangos), statybinių medžiagų, būtinų stogo dangai pakeisti, įsigijimo, asbestinių atliekų transportavimo iki šalinimo vietos ir jų šalinimo paslaugų pirkimo, projekto viešinimo išlaidos. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad stogą laikančiosios konstrukcijos, stogo šiltinimo medžiagos, medžiagos termoizoliaciniam sluoksniui įrengti bei statybos darbai nėra kompensuojami.

Parama pagal veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“ mokama taikant išlaidų kompensavimo būdą. Tai reiškia, kad paramos gavėjas projektą turi pradėti įgyvendinti savo lėšomis, o vėliau patirtas ir apmokėtas išlaidas, pridėdamas išlaidas pagrindžiančius dokumentus, deklaruoti mokėjimo prašymuose, pagal kuriuos yra išmokama parama.

Svarbu laiku pateikti mokėjimo prašymus

Kaimo gyventojams stogo dangos keitimo darbus rekomenduojama pradėti tada, kai sulaukia teigiamo atsakymo iš NMA apie paramos patvirtinimą. Projektai turi būti įgyvendinti per 12 mėn., tačiau norėdami, kad išlaidos būtų kuo greičiau kompensuotos, paramos gavėjai, pasikeitę asbestinių stogų dangas, turėtų nedelsti ir iš karto NMA teikti mokėjimo prašymą kartu su išlaidų pagrindimą ir išlaidų apmokėjimą įrodančiais dokumentais.

NMA specialistai taip pat primena, kad kaimo gyventojai, kurie teikė paraiškas 2012 m. ir pasikeitus įgyvendinimo taisyklėms, prasitęsė projekto įgyvendinimo laikotarpį iki 18 mėn., turėtų suskubti teikti mokėjimo prašymus, nes projektų įgyvendinimo laikotarpis jau artėja į pabaigą.

REKLAMA

Rekomenduoja ir kitiems

Parama pagal šią veiklos sritį pasinaudojo Rubežiaus kaime (Senųjų Trakų seniūnija) gyvenantis Vytautas Danilevičius. Jis sako seną asbestinį stogą pakeisti nusprendė sužinojęs apie Europos sąjungos paramos galimybes. „Pamačiau reportažą apie tai per televiziją ir susimąsčiau: mano namo stogas senas, šiferis aptrupėjęs, reikėtų pasikeisti, o tuo labiau, jei dalį išlaidų kompensuoja. Po namo stogu glaudžiasi mano keturių asmenų šeimyna. Nesu mokslininkas, nežinau, ar asbestas tikrai kenkia sveikatai, bet prisipažinsiu, pagalvojau ir apie tai“, – pasakojo vyriškis. Netrukus po šio Vytauto pasvarstymo, į Trakus atvyko NMA specialistai, kurie viską išsamiai paaiškino apie priemonę ir Vytautas galutinai nusprendė pasikeisti stogą bei pateikė paraišką paramai. „Kadangi daugumą darbų atlikau pats – savaitgaliais, stogo keitimo darbai užtruko apie metus. Pagal priemonę man finansavo 50 procentų patirtų išlaidų. Dabar džiaugiuosi nauju namo stogu, o tiems, kas svarsto galimybę pasikeisti namo stogą, tikrai rekomenduoju tai padaryti, kol dar teikiama Europos Sąjungos parama“, – patarė vyriškis.


Rašyti komentarą...
A
Audrius
2013-10-08 17:15:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
reklama graži bet kas per fantazija- stoga laikančios konstrukcijos? tai vinys irgi laiko ir varžtai ir t.t žodžiu konkretumo jokio vėl palikta ,,skylutė,, vieniems reikalauti kitiems laukti malonės
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų