Valdžios institucijos Europoje ir Azijoje griežtina trumpalaikės nuomos reguliavimą, o dėl to planuojantys keliauti į šias šalis gali patirti nuostolių.
Praėjusį mėnesį Ispanija nurodė „Airbnb“ pašalinti 65 tūkst. nekilnojamojo turto objektų iš savo platformos.
Šių metų pradžioje Tailandas įspėjo užsieniečius, kad užsieniečiams neleidžiama pirkti butų tam, kad juos nuomotų, nes tai pažeidžia Tailando įstatymus dėl užsieniečių veiklos nekilnojamojo turto rinkoje.
Kitos populiarios turistinės kryptys, pvz., Italija ir Graikija, taip pat įvedė panašius ribojimus.
Šie nauji įstatymai ir reguliavimas įsigaliojo pačiame vasaros atostogų sezono įkarštyje, todėl gali nutikti taip, kad jau rezervuotas apartamentas tiesiog dings iš sistemos.
„Dėl šių pokyčių keliautojai gali atsidurti keblioje padėtyje ir patirti nuostolių, ypač, jei apgyvendinimas staiga atšaukiamas arba tampa neprieinamas“, – sako užsienio draudimo bendrovės.
Taigi, kokios yra keliautojų teisės, kai atšaukiamas jų nuomos užsakymas, ir ar įmanoma atgauti sumokėtus pinigus?
Ne draudžiamasis įvykis
Draudėjai nurodo, kad įsigyjant kelionių draudimus svarbu atkreipti dėmesį, ar polise yra numatyta kelionės atšaukimo arba nutraukimo apsauga – tik tuomet draudimas galios „Airbnb“ viešnagėms ar kitoms trumpalaikėms atostogų nuomos paslaugoms.
Tai svarbu todėl, nes patirti nuostoliai kompensuojami tik tuo atveju, jei kelionė buvo atšaukta dėl į draudimo sąlygas patenkančios priežasties, pavyzdžiui, dėl ligos ar nepalankių oro sąlygų, dėl kurių neįvyko kelionė.
Daugumos draudimo bendrovių Lietuvoje siūlomi kelionių draudimo paketai neapima valstybės vykdomų pokyčių.
Pavyzdžiui, taip yra „Lietuvos draudimo“, „Compensa Vienna Insurance Group“ , „Ergo“ ir „If“ draudimo bendrovėse, kur tokie įvykiai, kaip atšaukiama nakvynės vieta dėl vietos valdžios sprendimų ar reguliavimo pakeitimų, nėra laikomi draudžiamaisiais įvykiais.
„Remiantis mūsų taisyklėmis, išlaidos ar nuostoliai, patirti dėl „Airbnb“ ar kitos trumpalaikės nuomos platformos paslaugos atšaukimo dėl vietos vyriausybės sprendimo ar reguliavimo pakeitimų, paprastai nėra dengiami“, – nurodė „Lietuvos draudimas“.
„Mūsų bendrovės kelionių draudimo taisyklėse numatytos kelionės išlaidų draudimo rizikos, tačiau svarbu pažymėti, kad ne visos pasitaikančios situacijos laikomos draudžiamaisiais įvykiais.
Pavyzdžiui, jeigu trumpalaikio būsto nuoma – pvz., „Airbnb“ – atšaukiama dėl vietos valdžios sprendimų ar reguliavimo pakeitimų, tokie nuostoliai nėra kompensuojami, nepriklausomai nuo to, ar sprendimas priimtas prieš kelionę, ar jos metu“, – pridėjo Julija Judickienė, ne gyvybės draudimo bendrovės „Compensa Vienna Insurance Group“ Produktų ir rizikos vertinimo departamento vadovė.
Būtent todėl draudimo bendrovės „If“ asmens draudimo rizikos valdymo vadovė Lina Aidukevičienė pataria keliautojams pasirinkti tuos nakvynės paslaugų teikėjus, kurie siūlo lanksčias atšaukimo sąlygas.
Tokiu atveju, netikėtai pasikeitus aplinkybėms ar kilus nenumatytiems draudimo neapimamiems trikdžiams, bus galima lengviau atgauti sumokėtus pinigus ar persikelti viešnagę į kitą datą.
Ar įmanoma atgauti pinigus?
Kadangi Lietuvos draudėjai nuostolių, patirtų dėl reguliacinių pokyčių valstybėse, nekompensuoja, didelė tikimybė, kad pinigai būtų prarasti.
Vis dėlto „Airbnb“ ir kitos nuomos užsakymo bendrovės yra parengusios taisykles, kuriomis siekiama apsaugoti keliautojus nuo panašių situacijų.
Pavyzdžiui, jei šeimininkas atšaukia nuomą arba realybėje būstas gerokai skiriasi nuo skelbimo, „Airbnb“ padeda rasti panašų variantą viešnagei arba pasiūlo grąžinti pinigus. Todėl patekus į tokią situaciją pirmiausia rekomenduojama kreiptis į pačią platformą.
Visgi nėra iki galo aišku, ar tokiais atvejais, kai nuomos sutartis atšaukiama dėl vietos valdžios sprendimų ar naujų reguliavimų, platformos padėtų išspręsti problemą ar kompensuotų patirtus nuostolius.
Dažniausiai šių bendrovių pagalba taikoma, kai nuomotojas pats nutraukia rezervaciją arba būstas neatitinka aprašymo. Tuo metu situacijose, kai kliūtis kyla dėl teisinių suvaržymų ar kitų aplinkybių, nepriklausančių nei nuo šeimininko, nei nuo keliautojo, sprendimai gali būti taikomi individualiai arba netgi nebūti taikomi visai.
Todėl prieš užsakant nakvynę visada verta atidžiai perskaityti tiek pasirinktos platformos atšaukimo ir pinigų grąžinimo taisykles, tiek vietos teisės aktus bei galiojančius reikalavimus, kad būtų galima įvertinti galimas rizikas.
Kol kas „Airbnb“ nepateikė oficialių komentarų apie šią situaciją.
„Airbnb“ apsaugos politika užtikrina, kad žmogus numatytais atvejais susigrąžins pinigus už užsakytą paslaugą, tačiau, žinoma, ji nepadengs jokių kitų išlaidų, pvz., kelionė, automobilio nuoma ar kitos papildomos išlaidos, kurias keliautojams teko patirti.
Dauguma draudimų taip pat nepadengia tokių atšaukimų, kurie įvyko dėl vyriausybės reguliavimo pokyčių ar tiesiog atšauktų kelionių planų, nes tai yra laikoma aplinkybėmis, kurių draudimas nekontroliuoja.
Taigi, norint būti tikriems, kad tokioje situacijoje draudimas galios, būtina rinktis draudimo bendrovę, kuri siūlo lankstesnes sąlygas.
Kokias kompensacijas įmanoma gauti?
„Ergo“ kelionių draudimo portfelio valdytoja Asta Valterytė pabrėžė, kad kelionių draudimo pagrindinė apsauga yra skirta sveikatos sutrikimams, traumoms ir su tuo susijusioms finansinėms išlaidoms padengti.
Visgi kelionėje galima ne tik susižeisti. Keliautojai dažnai praranda bagažą, kelionei reikalingus dokumentus ir pinigus, nespėja į lėktuvą dėl ligos ar tiesiog viešojo transporto vėlavimo.
A. Valterytė atkreipė dėmesį, kad tokių išlaidų apmokėjimas taip pat gali būti įtrauktas į kelionių draudimą.
„Draudimas gali kompensuoti neišvykimo išlaidas, o rimčiau susirgus net mokami ligonpinigiai. Taigi, pačių paslaugų spektras ir apsauga nuo galimų netikėtų finansinių nuostolių yra didelė, telieka pasidomėti galimybėmis ir sąlygomis“, – nurodė „Ergo“ atstovė.
Anot J. Judickienės, nėra vieno draudimo produkto, kuris apsaugotų nuo visų galimų rizikų, todėl rekomenduojama rinktis kompleksinį kelionių draudimą.
Kaip įvardijo „Lietuvos draudimo“ atstovė, kelionių draudimai dažniausiai apima:
- medicinines išlaidas ir repatriaciją;
- bagažo vėlavimą, vagystę, dingimą, sugadinimą, sunaikinimą;
- nelaimingus atsitikimus;
- asmens civilinę atsakomybę;
- nenumatytas kelionės išlaidas, tokias kaip kelionės atšaukimas dėl asmeninių priežasčių (pvz., liga, šeimos nario hospitalizacija) ar kelionės plano pasikeitimas dėl transporto priemonės gedimo ar ekstremalių oro sąlygų.
- REKLAMA
Tai reiškia, kad, pasirinkus papildomą nenumatytų kelionės išlaidų draudimo variantą, bendrovė gali padengti tam tikras su neįvykusia ar nutrūkusia kelione susijusias išlaidas.
Kompensacijas galima gauti, kai kelionė neįvyksta dėl tokių nenumatytų aplinkybių, kaip apdraustojo staigi liga ar šeimos nario hospitalizacija.
Taip pat išlaidos gali būti padengiamos, jei pasikeičia kelionės planas, pavyzdžiui, dėl vežėjo transporto priemonės gedimo ar sutrikus transporto judėjimui dėl meteorologinių sąlygų.
Be to, gali būti kompensuojamos ir išlaidos, kurios buvo patirtos dėl kelionės metu prarastų asmens dokumentų.
„Tokiais atvejais kompensuojamos iš anksto patirtos išlaidos už kelionės bilietus, apgyvendinimo paslaugas, automobilio nuomą, bilietus į renginius, muziejus ar kitas vietas, jei jos buvo patirtos iš anksto planuojant kelionę“, – nurodė bendrovė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!