• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaruoju metu vėl vis garsiau kalbama apie kaltinimus finansų guru ir jiems taikytinas bausmes. Ne taip seniai vėl paviešintos senos George'o Soroso, didžiausio rinkų avantiūristo, nuodėmės. Dabar atėjo eilė Markui Mobiusui.

REKLAMA
REKLAMA

Tai nėra stambaus kalibro reikalai, tačiau jie skatina pamąstyti, kaip veikia didieji rinkų magai, ką jie gali ir ko negali, kokią įtaką daro jų kalbos ir koks jų požiūris į savo veiksmus, rašo puls. biznesu.pl.

REKLAMA

Turkai nemėgsta Mobiuso

Pirmomis lapkričio dienomis Turkijos finansų rinkos priežiūros institucija paskelbė apie pradėtą ikiteisminį tyrimą siekiant išsiaiškinti, ar Markas Mobiusas ir jo fondas ,,Franklin Templeton“ nėra kalti dėl manipuliavimo akcijų kursais.

Tyrimas pradėtas dėl guru, kuris jau daugelį metų specializuojasi investuodamas į kylančias rinkas, kalbos šių metų spalio 27 d. Jis pareiškė, kad iki metų pabaigos akcijų vertė gali sumažėti 15–20 proc. Tą dieną ISE100, Turkijos biržos indeksas, nukrito daugiau kaip 3 proc. Tai buvo didžiausias kritimas nuo gegužės 25 d., arba nuo didžiausio kritimo, po kurio indeksas staiga šoko aukštyn, spalio 22 d. pasiekdamas visų laikų rekordą. Tuo metu ISE100 padidėjo 51 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Stiprus kritimas, kurio ,,autorystė“ priskiriama M. Mobiusui, Turkijos rinkai neturėjo rimtesnių pasekmių. Netrukus po to indeksas vėl pradėjo kilti ir po kelių dienų pataisė vertybinių popierių kursus, kurie tapo rekordiškai aukšti. Tačiau Turkijos finansų rinkos priežiūros institucija nusprendė šį reikalą ištirti.

Guru pranašystė neišsipildė

Panašią nuomonę guru išreiškė bemaž lygiai prieš metus, turėdamas galvoje visą akcijų rinką. Tuomet Stambule (Turkija) jis pranašavo, kad pasaulis turi laukti netikėto ir smarkaus vertybinių popierių kurso kritimo, siekiančio net 20 proc. Vertybinių popierių kurso kritimas iš tiesų buvo netikėtas ir smarkus, tačiau jis įvyko tik po dviejų mėnesių, per kuriuos indeksai uždirbo 10 procentų. O kritimo mastas buvo perpus mažesnis, negu manė guru.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akcijų kurso kritimo prognozavimas tuo metu nebuvo fenomenalios nuojautos ar nepaprasto įžvalgumo patvirtinimas. Kaip tik praėjusių metų lapkritį finansų pasaulį sukrėtė žinia apie ,,Dubai World“ rūpesčius. M. Mobiusas vis dėlto buvo teisus sakydamas, kad tai buvo pirmoji kregždė, pranašaujanti panašius rūpesčius vadinamose periferinėse Europos šalyse.

Jo žodis – šventas

M. Mobiusas priklauso gana dažnai ir mielai savo nuomonę vienu ar kitu klausimu reiškiančių žmonių grupei, kuri disponuoja didžiuliais pinigais. Jo fondų valdomų aktyvų vertė siekia beveik 40 mlrd. dolerių. Tad akivaizdu, kad kiekvienas jo žodis ir reiškiama nuomonė turi didelę reikšmę daugeliui kitų investuotojų ir gali lemti jų sprendimus.

REKLAMA

Beje, jis kalba konkrečiai ir vaizdingai. Dažnai žurnalistų klausinėjamas be užuominų atskleidžia savo investicinius ketinimus. Taip buvo, tarkime, 2008 m. rugsėjo pabaigoje. Tuokart jis patvirtino, kad įvertindamas tai, jog neseniai atliktas perkainojimas sudaro puikių galimybių pirkti, ieško kur investuoti Rusijoje. Sunku vienareikšmiškai vertinti šias jo rekomendacijas. Ypač tuomet, kai jo fondas ,,Templeton Emergin Markets Fund“ valdė 10 proc. Rusijos vertybinių popierių aktyvų, o du kiti – ,,Templeton Eastern Europe“ ir ,,Templeton BRIC“ – maždaug po 20 procentų.

REKLAMA

Keičia nuomonę

Nuo jo pasisakymo momento RTS – Maskvos biržos indeksas iki 2009 m. sausio pabaigos krito beveik 60 proc. Tad iš tiesų proga pirkti buvo puiki, nors nereikėjo pernelyg skubintis. Jeigu kas nors, paklausęs M. Mobiuso patarimo ir pamąstęs kelias savaites, juo pasinaudojo, iki dabar galėjo uždirbti net 300 procentų.

Beveik metams prabėgus nuo ankstesnio patarimo, jis vėl pakartojo, kad Rusijos akcijos yra pigios. Vis dėlto nuo 2008 m. rugsėjo iki 2009 m. rugsėjo jos pabrango beveik 100 procentų.

Gana greitai M. Mobiusas keitė nuomonę ir Vidurio bei Vakarų Europos rinkų klausimu. 2007 m. pradžioje šio regiono bendrovių akcijas jis vertino kaip pernelyg brangias, o kitų metų rudenį jau priskyrė jas labai patrauklių akcijų grupei. Tačiau anuomet dėl netikėtos besos – biržos vertybinių popierių kurso kritimo – 2008 m. rudenį atrodė, kad viskas labai pigu. Ir dar labiau atpigo po keleto mėnesių, 2009 m. vasarį – kovą – tuomet iš tiesų atėjo M. Mobiuso prognozuotos bulių rinkos metas.

Laukite tęsinio

Leonas GRYBAUSKAS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų