Europos Sąjungos (ES) parama turi būti skirta tam, kad išlaikytume gyvybingą ekonomiką, tačiau paramos įsisavinimas vis stringa.


Nulis ir nulis


„Kuo sparčiau struktūrinių fondų lėšos pasieks Lietuvą ir bus panaudojamos, tuo daugiau turėsime galimybių sušvelninti pasaulinės finansų krizės įtaką šalies ekonomikai“, - primenama Ūkio ministerijos prižiūrimame Ekonomikos skatinimo plano (ESP) portale skatinimoplanas.lt. Deja, to paties portalo mėnesiui numatytų darbų įvykdymo skiltyje vis matome nulius.


ES paramos lėšų įsisavinimas iki šių metų rugsėjo 11-osios skirtingose valstybės įstaigose svyruoja nuo 2 iki 63 proc. 2007-2013 metų ES struktūrinės paramos barometras rodo, kad yra išmokėta 30,36 proc. skirto finansavimo.


Pasak finansų ministrės Ingridos Šimonytės, sudėtingesnius projektus vykdančios Aplinkos, Švietimo ir mokslo, Vidaus reikalų ministerijos, Informacinės visuomenės plėtros komitetas turėtų peržiūrėti savo priemones, kad sparčiau būtų įsisavinami pinigai.


Tuo tarpu jų vadovai dėl lėto paramos įsisavinimo kaltina sudėtingas procedūras ir tai, kad dalis sutarčių turi būti pasirašoma tik metų pabaigoje – esą ne visi projektai, jų apimtys ir vykdytojai gali būti numatomi jau dabar. Ar dėl vėluojančio projektų pateikimo ES lėšos nebus prarastos?

REKLAMA


Skaičiai lyg ir guodžia


Finansų ministerija atkakliai tvirtina, kad rodikliai yra geri. Ministerijos duomenimis, Lietuva pagal deklaruotas ir gautas iš Europos Komisijos (EK) lėšas (skaičiuojant procentinę dalį nuo šalims skirtos ES fondų sumos) yra antroji tarp visų ES šalių.


Finansų ministerijos skaičiavimais, per antrąjį šių metų ketvirtį sutarčių pasirašyta keturis kartus didesnei bendrajai vertei nei per pirmąjį ketvirtį.


„Iš viso nuo 2007-ųjų pradžios iki antrojo 2009 metų ketvirčio pabaigos skirta 5,5 mlrd. litų. ES lėšų, tai yra 24 proc. visos veiksmų programoms 2007-2013 metams skirtos ES lėšų sumos. Žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija, kad 36 proc. įvykdytas pusmečio planas, yra klaidinga informacija. Per pirmąjį pusmetį ES lėšų buvo įsisavinta 36 proc. nuo visų 2009 metų plano. Pastaraisiais liepos, rugpjūčio, rugsėjo mėnesiais buvo atlikti nemaži mokėjimai ir šiuo metu bendra įsisavintų (deklaruotų EK ir išmokėtų projektų vykdytojams) lėšų suma pasiekė 1,9 mlrd. litų ES fondų lėšų. Tai yra ES fondų lėšų naudojimo planas jau įvykdytas vidutiniškai 60 proc. planuojamo 2009 metais pasiekti rezultato. Įsisavinta 8 proc. visos Lietuvai 2007-2013 metams skirtos ES fondų lėšų sumos“, - komentavo ministerija.
Rašyti komentarą...
n
nesvarbu
2009-09-28 14:36:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
neaisku ar be kisiu kas nors matis ta parama, jei dabar i banka nueini, ir negali verslo pradziai gauti 8 tukstanciu litu, pusantru metu laiktarpiui, tai cia nieko nera net ko noreti...
Atsakyti
0

a
agne
2009-09-28 14:38:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kai duoda ES, tai lietuviai visada, kaip taisyklė nemoka paimti lėšų, o tik verkia, kad viskas blogai.
Atsakyti
0

o
oi
2009-09-28 14:48:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
labai klystat, kai sakot, kad lietuviai nemoka ju paimti.Moka ir dar kaip, tik deja, paskui puse ju tenka grazinti del neskaidrumo.Juk turime biurokratu mechanizma, kuriam otkata reikia duoti, kad butent tavo projektas butu finansuojamas, o saziningu, gabiu verslininku projektai lieka uz duru.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (10)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų