• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Specialiosioms tarnyboms atrodo įtartinas prieš daugiau nei trejus metus Seimo priimtas Elektros energetikos įstatymas, rašo "Vilniaus diena".

REKLAMA
REKLAMA

Į tarnybas dėl dar 2004 m. priimto teisės akto kreipėsi parlamentinio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Algimantas Matulevičius. Jis prašė pateikti nuomonę dėl nuostatos, pagal kurią nustatant elektros kainos ribas atsižvelgiama į elektros bendrovių veikloje naudojamo turto vertę.

REKLAMA

Neseniai iš Valstybės saugumo departamento (VSD) parlamentaro gautame atsakyme atkreipiamas dėmesys, kad beveik tuo pat metu, kai buvo priimtas minėtas įstatymas, bendrovės „Rytų skirstomieji tinklai“ ir VST įvertino turtą atstatomąja verte ir jį padidino iki maždaug 2,4 mlrd. litų. Kiek vėliau – 2005-aisiais – „Lietuvos energija“ indeksavo ilgalaikį bendrovės turtą iki 2,56 mlrd. litų.

REKLAMA
REKLAMA

„VSD nuomone, Elektros energetikos įstatymo pakeitimo nuostatos sudarė prielaidas elektros kainų augimui ir yra itin palankios visoms trims bendrovėms, – teigiama saugumo vadovo Povilo Malakausko pasirašytame rašte. – Todėl minėto įstatymo nuostatos neturėtų būti siejamos su įmonių, dalyvaujančių nacionalinio investuotojo bendrovės formavime, akcijų vertės nustatymu“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Praėjusių metų pabaigoje šią Elektros energetikos įstatymo nuostatą įvertinti antikorupciniu požiūriu A.Matulevičius paprašė ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT).

Jis teiravosi, ar institucija teikė pastabas, kai šis teisės aktas 2004 m. buvo svarstomas Seime. STT pranešė, kad įstatymų nustatyta tvarka tokio prašymo negavo, todėl tuo metu jokių pasiūlymų nepateikė, o dviejų straipsnių vertinimą parlamentinei Antikorupcijos komisijai bei Vyriausybei pateikė jau po teisės akto priėmimo – 2005-aisiais.

REKLAMA

STT mano, jog tam, kad kainų ribos būtų nustatomos objektyviai, reikia numatyti tinkamą elektros tiekėjų veiklos kontrolės mechanizmą.

Tokiais atvejais, jei viršutinės kainos būtų nustatomos atsižvelgus į „popierinę“ turto vertę, arba įstatymai sudarytų prielaidas neobjektyviai įvertinti turtą, pasak tarnybos, kainų ekonominis pagrįstumas yra svarstytinas.

REKLAMA

Po Elektros energetikos įstatymo priėmimo savo iniciatyva jį nagrinėjusi STT parlamentinei komisijai buvo pareiškusi, kad antikorupciniu požiūriu ydinga, kai viena institucija – Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisja – vykdo elektros tiekėjų veiklos kontrolę ir priima sprendimus, susijusius su jų finansiniais interesais.

Tarnyba siūlė elektros kainų ribų nustatymą patikėti kitai institucijai, pavyzdžiui, Vyriausybei.

Lauryna Vireliūnaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų