Ekspertai turi skaudų atsakymą, kodėl lietuvių algos gėdingai mažos

Kodėl lietuviai garsėja kaip darbštūs darbuotojai, bet neuždirba tiek, kiek kaimynai latviai ar estai? Estų vidutinė alga už mūsiškę didesnė net 300-ais eurų. Ekspertai turi atsakymą: Lietuva vis dar nemoka tolygiai paskirstyti pinigų. O kai valdžia nei iš šio, nei iš to dar sugalvoja didinti mokesčius, esą visiems nusvyra rankos.

Liūdni darbuotojų veidai Lietuvoje – įprastas vaizdas. Dažnas užkalbintas tik numoja ranka, esą su uždirbama alga net neverta eiti į parduotuvę. Statistika irgi nelinksmina. Jeigu 2015 metais algos „į rankas“ vidurkis Europos Sąjungoje buvo daugiau kaip 2000 eurų, Lietuvoje – tik 550. Pernai trečiąjį ketvirtį padėtis jau pagerėjo – vidutinė alga čia viršijo 600 eurų, tačiau štai Estijoje perkopė 900. Iš kur tokie skirtumai?

Vadinasi, algos sparčiausiai auga tiems, kurie ir šiaip pinigų stygiumi nesiskundžia. O skurdžiausieji vos suduria galą su galu. Atskirtis vis didėja.

Ir čia jau daug metų buksuojame, kai, pavyzdžiui, kaimynė Estija jau senokai šovė į viršų. Ekonomistai ironizuoja. Kai Lietuvos valdžia mindžikavo vietoje ar dalis visuomenės dėjo pastangas uždrausti parduoti žemę užsieniečiams, Estija sudarė palankias sąlygas pritraukti užsienio investicijas. Tuo ji Lietuvą lenkia 3 ar net 4 kartus.

O tautiečiai labiausiai reaguoja į mokesčius. Štai ką tik paaiškėjo, kad jau nuo sausio didėja mokesčiai dirbantiems savarankiškai. Tai – buvusios socdemų valdžios palikimas, tačiau išaiškinti to visuomenei ji nematė reikalo. Tai, pasak Boguslavo Gruževskio, yra didžioji valdžios klaida. Žmonės nori jausti, kad jų darbas gerbiamas.

Norint, kad didėtų algos viešojo sektoriaus darbuotojams, būtina mažinti jų skaičių. Valstiečių valdžia žada to imtis. Konkurencinga valstybės tarnyba netgi galėtų skatinti pasistiebti privatų verslą. O dabar gaji tendencija, kai darbdaviai pelnu visai netrokšta dalytis su darbuotojais. O darbuotojai neprieštarauja. Taigi, žmonės esą turėtų aktyviau kovoti už savo teises.

REKLAMA

Norint prisivyti Estiją, dar reikėtų mažinti šešėlį. O tai padaryti itin sunku, kai daugiau nei pusė lietuvių jį toleruoja. Tuo metu valdžiai ekspertai siūlo daugiau drąsių sprendimų, tik ne ribojančių, o leidžiančių dirbti.

Pastaraisiais metais atlyginimai Lietuvoje vidutiniškai kilo maždaug penkiais procentais. Panašiai tiek žadama ir šiemet. Tiesa, keletu procentų brangs ir maisto produktai, o paslaugos – galbūt net dešimtadaliu.

Plačiau apie tai TV3 reportaže


Rašyti komentarą...
v
vieni jau pralaimėjo
2017-01-14 11:40:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
jei nebūtų grobstytujų į savo ir giminių kišenę, Lietuva būtų turtinga, bet niekas nesutvarko savanaudžių o jiems patiems vis delnai niežti vis tik man man , o ne kitam. Gal tikėkimės dievas nubaus ir visas turtas virs niekuo ,ar juos ar jų gimines.
Atsakyti
0

k
kaubojus
2017-01-14 12:03:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
O tai reiškia;Lietuvos valdžia yra vagys ir mulkiai.. Gal kokį estą reikėtų išsinuomoti, premjero vietai užimti???
Atsakyti
0

G
Gintaras
2017-01-14 21:52:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Jaunimui du keliai: vergauti visč amžių su ubago terbele dirbant "saviems patriotams", ar vergauti svetimiems, bet oriai gyventi ir jaustis galinčiu savo šeimą išlaikyti iš savo dirbamo darbo. Taigi tikrai pritariu. Čia jaunimui ne vieta. Nereikia Lietuvai jaunų žmonių, kaip nereikia jokių galiu pasakyti. Dairosi verslas į Zimbabvę, mat dar pigesnė darbo jėga iš tenai. O lietuviai tai kas jie per padarai, kad reikėtų normaliai mokėti už darbą? Nieko jie neverti. Net minimalaus neuždirba, bet priversti verslininkai mokėti. Pamenat, buvo taip sakančių krizės laikotarpiu! Net siūlė iš viso panaikinti minimalią algą, nes "darbdaviai sąžiningai nori mokėti tiek, kiek yra verti". Gamyba didėjo, pelnas augo, o atlyginimus mušė žemyn vien dėl krizės. Net algalapyje rašė bent pas mane: "krizinis nuskaitymas-150 lt.) Štai toks požiūris į savus, į savo tautą, į savo valstybę. Ir nebėra ko pridurti.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (13)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų