Dėl pakeisto įstatymo pensija sumažėjo 50 eurų: „Sodra“ aiškina, kad tai yra pačių žmonių labui

Gyventojai tikina visą gyvenimą dirbantys ir mokesčius mokantys ne tik tam, kad gerai gyventų šiandien, bet ir užsidirbtų pensijai. Tačiau ankstesnei valdžiai pakeitus įstatymą iki 1994 metų jų mokėti mokesčiai buvo nubraukti ir dėl to pensijos sumažės. „Sodra“ aiškina, kad taip padaryta pačių žmonių labui, kad jiems nereikėtų ieškoti dokumentų.

Portalo tv3.lt skaitytoja Violeta pasakojo, kad jai iki pensinio amžiaus liko 5 metai. Tačiau moteris jau dabar skaičiuoja ir domisi, kokia pensija jai priklausys.

„Keista, kad tik nuo 1994 metų skaičiuojamos įmokos nuo darbo užmokesčio. Pavyzdžiui, aš pradėjau dirbti 1981 metais. Ir dabar man iki 1994 metų darbo stažas skaičiuojamas, o įmokų nuo darbo užmokesčio nesiskaičiuoja. Todėl gausiu mažesnę pensiją.

Ir šį skaičiavimą patvirtino buvusi valdžia. Tačiau neaišku, kuo remdamiesi jie taip nusprendė“, – pasakojo moteris.

Violeta įsitikinusi, kad dėl tokios neteisingos tvarkos daugybė žmonių jau gauna ir dar gaus mažesnes pensijas.

„Dabar išeina taip, kad žmonėms nubraukiama tai, ką jie uždirbo iki 1994 metų. Tokiu būdu mažėja pensijos apskaitos taškai. O kiekvienas taškas – pinigai.

Pavyzdžiui, mano draugė turi 39 metus darbo stažo, o apskaitos taškų sukaupė tik 22,5. Dėl pakeistos apskaitos taškų skaičiavimo tvarkos ji prarado daugiau nei 50 eurų pensijos“, – aiškino moteris.

Ji piktinasi, kad tiems žmonėms, kurie į pensiją išėjo dar 2018 metais, visi apskaitos taškai buvo skaičiuojami.

„O dabar gyventojams, kurie į pensiją išeina nuo 2019 metų, nebeskaičiuojami nuo 1994 metų įmokos nuo darbo užmokesčio.

Ne tik sovietiniai metai nubraukiami, bet ir dalis nepriklausomybės metų, juk nepriklausomybė atėjo 1990, o ne 1995 metais“, – skundėsi moteris.

Keitėsi apskaitos vienetų skaičiavimo tvarka

„Sodra“ aiškino, kad nuo 2018 metų pradžios žmogaus pensijos dydis priklauso nuo jo įgyto stažo trukmės ir pensijos apskaitos vienetų skaičiaus.

REKLAMA

„Apskaitos vienetų skaičius priklauso nuo uždarbio ir kitų pajamų, nuo kurių priskaičiuojamos įmokos, sumos, turėtos laikotarpiu nuo 1994 m. sausio 1 d. iki 2017 m. gruodžio 31 d., ir nuo sumokėtų įmokų laikotarpiu nuo 2018 m. sausio 1 d. iki pensijos skyrimo mėnesio.

Tiems, kas turi stažo iki 1994 metų, jų apskaitos vienetai apskaičiuojami laikant, kad laikotarpiu iki 1994 m. kasmet jie įgijo vidutiniškai tiek pat apskaitos vienetų, kiek įgijo ir per metus nuo 1994 m. iki 2017 m. gruodžio 31 d.

Tad, galima sakyti, laikoma, kad žmogaus atlyginimas iki 1994 metų vidutiniškai buvo toks pat, koks 1994–2017 metais. Apskaitos vienetai skaičiuojami už visą iki 2017 m. gruodžio 31 d. buvusį laikotarpį (t. y. už kiekvienus šio laikotarpio metus atskirai neskaičiuojami)“ – aiškino „Sodra“.

Anot jos, po 2018 m. sausio 1 d. apskaitos vienetai skaičiuojami už kiekvienus kalendorinius metus – jei per kalendorinius metus įmokos priskaičiuojamos nuo sumos ne mažesnės negu tų metų 12 vidutinių šalies darbo užmokesčių (VDU), žmogus įgyja 1 apskaitos vienetą. Jeigu įmokos priskaičiuotos nuo sumos, mažesnės nei 12 VDU, įskaitoma proporcingai mažiau apskaitos vieneto.

Per kalendorinius metus įgytų apskaitos vienetų skaičius negali būti didesnis kaip 5.

Suskaičiavo už žmones, kad nereikėtų vargti?

Toks pasirinktas modelis yra sąžiningas pirmiausia dėl to, kad nemažai daliai žmonių kyla rūpesčių įvairiuose archyvuose surinkti dokumentus, pagrindžiančius pajamų, buvusių iki 1993 metų pabaigos, dydį. Tai nėra sąžininga jų atžvilgiu. Dėl to jau nuo 2013 metų į pensiją išeinantys asmenys galėjo pasirinkti pensijos apskaičiavimo būdą – arba pateikti dokumentus, pagrindžiančius pajamas turėtas iki 1993 metų pabaigos, arba pensiją skaičiuoti tik pagal asmens pajamas ir sumokėtas socialinio draudimo įmokas po 1994 metų padauginant iš viso stažo.

Be to, pasitaikydavo ir piktnaudžiavimo bei sukčiavimo atvejų, kai dokumentai apie pajamas iki 1993 gruodžio 31 d. buvo klastojami“, – komentavo „Sodra“.

REKLAMA

„Sodra“ aiškino suprantanti, kad daliai esamų ar būsimų pensininkų didelės sovietmečiu uždirbtos pajamos būtų užtikrinusios didesnę pensiją. Tačiau kitiems pensininkams naudingiau, kai pensijos skaičiuojamos vertinant tik Nepriklausomoje Lietuvoje uždirbtą atlyginimą.

„Svarbu nepamiršti, kad visa socialinio draudimo, taip pat ir pensijų, sistema yra paremta solidarumo principu. Mažiau gaunantieji visuomet ras santykinai didesnę atspirtį socialinio draudimo sistemoje.

Taip pat nereikėtų pamiršti, jog visos įmokos, kurias gyventojai sumokėjo keliauja ne kur kitur, o tų pačių gyventojų ligos, motinystės, nedarbo išmokoms, o daugiausia pensijoms“, – sakė „Sodra“.


Rašyti komentarą...
Z
Zz
2021-05-17 07:03:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Čia ir yra laisva Lietuva... Seimui nusispjauti ant žmonių, žmonės be užsienio, pragyventi normaliai negali, o per TV rėkia gyvenimas gereja
Atsakyti
-26

Žmogus
2021-05-17 07:59:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pakelkime kainas žmonių prašymu ir sumažinkite pensijas žmonių labui dar uždėkite mokestį už orą ir visi pažadai bus į įgyvendinti valio valio valio
Atsakyti
-22

J
Janina
2021-05-17 07:35:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
Bukit jus ptakeikti amziams
Atsakyti
-25

SKAITYTI KOMENTARUS (205)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų