Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Daugelyje šalies savivaldybių pavienius renovacijos projektus buvo galima pastebėti dar prieš keliolika metų. Tačiau Akmenės rajone gerokai sparčiau daugiabučių atnaujinimo procesai pradėjo judėti, kuomet administruoti modernizavimo projektus ėmė savivaldybių atstovai. Kaip renovacija pakeitė šio rajono veidą ir su kokiais iššūkiais teko susidurti ankstyvuoju būstų modernizavimo laikotarpiu?

Daugelyje šalies savivaldybių pavienius renovacijos projektus buvo galima pastebėti dar prieš keliolika metų. Tačiau Akmenės rajone gerokai sparčiau daugiabučių atnaujinimo procesai pradėjo judėti, kuomet administruoti modernizavimo projektus ėmė savivaldybių atstovai. Kaip renovacija pakeitė šio rajono veidą ir su kokiais iššūkiais teko susidurti ankstyvuoju būstų modernizavimo laikotarpiu?

REKLAMA
REKLAMA

Anot Akmenės rajono savivaldybės mero Vitalijaus Mitrofanovo, jis mėgsta sakyti, kad jeigu yra norima kažką parodyti, padaryti ar gauti tam tikrą rezultatą, pirmiausia reikia pradėti nuo savęs.

„Būtent tai ir padarė prieš mane mere iki 2008 m. buvusi Eugenija Meškienė – ji pati gyveno daugiabutyje, sukūrė namo bendriją, tapo jos pirmininke ir buvo atsakinga už vieno pirmųjų būstų renovaciją Akmenės rajone. Tiesa, tuo metu savivaldybė modernizavimo procesų nekoordinavo – tai privalėjo daryti pavieniai žmonės, o tapti pirmininku ir administruoti atnaujinimo projektą – didelė atsakomybė, kurios prisiimti nenorėjo beveik niekas“, – sako V. Mitrofanovas.

Anot jo, kiek vėliau, 2008-2010 m. startavo 14-os probleminių teritorijų programa, kurios viena iš dalių buvo daugiabučių namų renovacija, todėl savivaldybė nusprendė vykdyti kvartalinį namų atnaujinimą: „Iš viso pavyko atnaujinti net 38 daugiabučius, tiesa, šis procesas vyko itin sudėtingai, susidūrėme su daugybe iššūkių – nuo teisinių iki bandymo įtikinti gyventojus, nors tuo metu  būdavo padengiama 85 proc. modernizavimo išlaidų. Tačiau projektas pavyko – kadangi šiame kvartale šildymas buvo pats brangiausias, žmonės greitai pajautė renovacijos naudą.“

REKLAMA
REKLAMA

Baimė renovuoti būstą nyksta

Akmenės rajono savivaldybės meras pažymi, kad 2013 m. prasidėjus Aplinkos ministerijos ir Būsto energijos taupymo agentūros koordinuojamai savivaldybės renovacijos programai, procesai pradėjo vykti dar sklandžiau.

„Visa šios programos sėkmė slypi tame, kad ją vykdyti yra pavesta būtent savivaldybėms. Priėmus šį sprendimą, renovacijos tempai ne tik Akmenėje, bet ir visoje Lietuvoje padarė didžiulį šuolį. Žvelgiant atgal, tuo metu mums buvo kiek paprasčiau – kadangi jau turėjome renovaciją administruojančią bendrovę, kuri tapo atsakinga už atnaujinimo procesų koordinavimą naujojoje programoje“, – sako V. Mitrofanovas. 

Pirmųjų pagal savivaldybės programą renovuotų daugiabučių projektų administratoriaus projektų vadovas Vaidas Vanagas pratęsia, kad jei gyventojai iš pat pradžių daug ko nežinojo, šiandien baimės atnaujinti savo būstą yra mažiau.

REKLAMA
REKLAMA

„Per septynerius metus pagal savivaldybės programą renovavome apie 60 namų. Tai reiškia, kad jau dabar yra daugybė pavyzdinių būstų, kurių savininkai – kaimynai, draugai ar giminės – perduoda savo patirtį kitiems Akmenės rajono gyventojams“, – sako V. Vanagas. 

Svarus gyventojų indėlis į renovaciją

V. Vanagas pažymi, kad pirmasis pagal savivaldybės programą buvo renovuotas Naujojoje Akmenėje, Žalgirio g. 13 esantis daugiabutis, pastatytas 1961 m. Jo gyventojai dar 2013 m. pabaigoje pritarė investicijų planui. Pastato rangos darbai prasidėjo 2014 m. spalį ir baigėsi 2015 m. rugpjūtį, o po renovacijos šiluminės energijos sąnaudos jo gyventojams sumažėjo apie 66 proc.

„Buvo išties sunku, nes tada visi renovacijos dalyviai turėjo gerokai mažiau patirties, būta nerimo dėl paskolų. Tačiau tai buvo nauja ir įdomu, todėl dėjome itin daug pastangų, kad viską padarytume gerai ir nuramintume žmones. Jiems padėkoti norėčiau papildomai, nes patys gyventojai prisidėjo labai daug – surasdavo išvykusiuosius, kurių butuose reikėdavo atlikti tam tikrus darbus, prižiūrėdavo statybininkus, o jei pastebėdavo, kad kažkas vyksta ne taip kaip turėtų – tuojau man skambindavo“, – teigia pašnekovas. 

REKLAMA
REKLAMA

Tendencijos krypsta į gerąją pusę

V. Vanagas pratęsia, kad renovacija leidžia atnaujinti namą nuo A iki Z vienu kartu, todėl žmonės mažiau laiko gyvena „statybų aikštelėje“. Be to, baigus modernizuoti pastatą, savivaldybė prisideda jo aplinkos sutvarkymu – nutiesia takus, įrengia naują apšvietimą, atnaujina automobilių stovėjimo aikšteles ir kt.

„Įsibėgėjus savivaldybės programai motyvuoti gyventojus renovuoti savo daugiabučius yra gerokai paprasčiau. Ir nors vis dar atsiranda vienas kitas pesimistas, tendencijos krypsta į gerąją pusę. Apskritai, šiuo metu mums net trūksta laiko nuvykti pas visus gyventojus, paaiškinti, kokios yra renovacijos sąlygos, kaip pradėti atnaujinimo procesus“, – teigia projektų vadovas. 

Akmenės rajono savivaldybės meras pamini, kad šiandien Akmenės miestelyje yra atnaujinta beveik 100 proc. daugiabučių: „Džiaugiamės, kad ankstyvosios mūsų pastangos atsipirko, o šiandien didelė dalis Akmenės rajono gyventojų gali džiaugtis pagerėjusia gyvenimo kokybe ir atsinaujinusiu miestų bei miestelių veidu.“ 

Gairės:

Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
toliau skaitykite
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų