Išmokos dirbantiems tėvams: ar priklauso neišleidus vaikų į darželį ir pradinę mokyklą?

Vyriausybei priėmus galutinį sprendimą, nuo šeštadienio Lietuvoje būtų skelbiamas visuotinis karantinas, taip pat ekstremali padėtis. Nors bus daug naujų ribojimų, vaikų darželiai ir pradinės mokyklos toliau veiks, jei galės užtikrinti rekomendacijas. Tėvai galės patys spręsti, ar leisti vaikus, sako premjeras, tačiau kaip bus su darbuotojų pajamomis, jei dėl priežiūros jie negalės dirbti?

(nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Dar antradienį, Vyriausybės posėdžio išvakarėse, socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje apie būsimus ribojimus dėl darželių ir mokyklų lankymo ministras pirmininkas Saulius Skvernelis aiškino, kad sprendimą dėl vaikų išleidimo priims patys tėvai.

„Veikia darželiai ir pradinės klasės; dėl darželio lankymo sprendžia tėvai; draudžiama reikalauti pateisinti nelankytas darželio dienas.

Jei kyla rizika dėl galimo viruso plitimo, darželių ir pradinių klasių veikimas gali būti nedelsiant stabdomas.

Vyresnių klasių kontaktinės pamokų valandos apribojamos ne mažiau kaip 50 proc., nuotolinis mokymas taikomas ne mažiau kaip 50 proc. mokymo laiko. Gimnazijoms leidžiama 100 proc. taikyti nuotolinį mokymą“, – rašė S. Skvernelis.

Jeigu tėvai nedirba arba turi kam palikti mažamečius, tai jiems neturėtų būti sunku nuspręsti, ar juos išleisti į darželius, ar ne. Tačiau kitu atveju, nenorint prarasti darbinių pajamų tektų imti atostogas, nes taip paprastai laikino nedarbingumo ir ligos išmokos niekas neskirs.

„Kadangi paskelbus karantiną planuojama tęsti kontaktinį ikimokyklinukų, priešmokyklinukų ir pradinukų ugdymą, tėvams patiems savarankiškai nusprendus neleisti vaikų į ugdymo įstaigą, nedarbingumo pažymėjimai nėra išduodami ir ligos išmokos nėra mokamos.

Premjeras pasisakė tik apie tai, kad ugdymo įstaigos neturėtų prašyti pateisinimo iš tėvų ar globėjų“, – informavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

REKLAMA

Ji taip pat priminė, kad nedarbingumo pažymėjimai būtų išduodami ir ligos išmokos už vaikų iki ketvirtos klasės ir vaikų su negalia iki 21 metų priežiūrą mokamos dviem atvejais:

1. Kai paskelbus karantiną Vyriausybė nurodo mažus vaikus ar vaikus su negalia ugdyti nuotoliniu būdu. Šiuo atveju tai neplanuojama. Jeigu sprendimai keistųsi, tuomet išmokos būtų mokamos.

2. Kai visoje savivaldybėje arba keliose švietimo įstaigose arba konkrečioje švietimo įstaigoje paskelbiamas infekcijų plitimą ribojantis režimas. Savivaldybės šį režimą skelbia Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) teikimu.

„Apsispręsti neleisti vaikų į darželį tėvai, globėjai gali tuo atveju, jeigu turi kitų vaiko priežiūros pasirinkimo variantų – kartu gyvena pasirūpinti mažesniu vaiku galintys broliai ar seserys, patys gali prižiūrėti vaiką namuose (jei nedirba, dirba nuotoliniu būdu ar jiems paskelbta prastova), samdoma auklė, vaiką prižiūri kartu gyvenantys seneliai ar panašiai.

Ikimokyklinis ugdymas Lietuvoje nėra privalomas. Priešmokyklinis, pradinis ir pagrindinis ugdymas yra privalomi“, – komentare nurodė ministerija.

Ji taip pat informuoja, kad dėl karantino arba dėl infekcijų plitimą ribojančio režimo įvedimo pereinama prie nuotolinio mokymo, už vaikų iki 4 klasės ir vaikų su negalia iki 21 metų priežiūrą tėvams, globėjams, budintiems globotojams ir dirbantiems seneliams gali būti mokamos ligos išmokos, kurios siekia 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“. Išmokos mokamos tiek, kiek trunka nuotolinis mokymas dėl karantino ar specialaus infekcijų plitimą ribojančio režimo įvedimo.

Ligos išmoka

Jeigu skelbiamas karantinas yra aiškus Vyriausybės nurodymas vaikus iki ketvirtos klasės ir vaikus su negalia iki 21 metų ugdyti nuotoliniu būdu, tuomet iš pradžių nedarbingumas išduodamas 60 kalendorinių dienų, bet ne ilgiau nei baigiasi karantinas ar ekstremalioji situacija. Jei karantinas ir ekstremali padėtis tęsiasi ilgiau, nuotolinis mokymas išlieka, tuomet nedarbingumas pratęsiamas.

REKLAMA

Jeigu savivaldybėje ar įstaigoje skelbiamas infekcijų plitimą ribojantis režimas ir pereinama prie nuotolinio mokymo vaikams iki ketvirtos klasės arba vaikams su negalia iki 21 metų, tuomet nedarbingumas gali tęstis iki atšaukiamas infekcijų plitimą ribojantis režimas. Iš pradžių nedarbingumo pažymėjimas išduodamas iki 28 kalendorinių dienų, o vėliau gali būti pratęsiama po 14 kalendorinių dienų.

Protrūkiai ir darželiuose ir mokyklose

NVSC kasdien praneša apie koronaviruso židinius švietimo įstaigose.

Centro duomenimis, naujausi registruoti infekcijos atvejai siejami su protrūkiais Vilniaus Balsių progimnazijoje, Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijoje, Vilniaus Emilijos Pliaterytės progimnazijoje, Vilniaus rajono Mickūnų gimnazijoje, Vilniaus Antano Vienuolio progimnazijoje, Vilniaus rajono Kyviškių pagrindinėje mokykloje. 

Taip pat fiksuoti Covid-19 ligos atvejai, susiję su protrūkiais Klaipėdos lopšelyje-darželyje „Žuvėdra“, Klaipėdos licėjuje, Klaipėdos „Žemynos“ gimnazijoje, Kartenos mokykloje-daugiafunkciniame centre. 

Kauno apskrityje praėjusią parą registruoti infekcijos atvejai, susiję su protrūkiu Kauno lopšelyje-darželyje „Žara“. 

Panevėžio apskrityje praėjusią parą registruoti Covid-19 atvejai, susiję su protrūkiais Respublikinės Panevėžio ligoninės padaliniuose, Panevėžio lopšelyje-darželyje „Draugystė“, Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijoje.


Rašyti komentarą...
M
Mama ir mokytoja
2020-11-04 14:21:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
Seimūnams išmokos po terminuotos sutarties ir dar rentų užsimanė, o tėvams nebus išmokų už vaiko priežiūrą? Baudžiava?
Atsakyti
-4

A
As
2020-11-05 09:49:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
O tai už darželį reiks mokėt šiuo atveju ar ne. Jei vaikas neis
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų