Paaiškino, kas keisis Lietuvoje pradėjus veikti Astravo atominei elektrinei

Antradienį ryte pranešta, kad Baltarusijoje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus esanti Astravo atominė elektrinė pradėjo veikti įprastu režimu ir ėmė gaminti elektrą. Iš karto po to Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ informavo nustatęs nulinį pralaidumą komerciniam elektros srautui iš kaimyninės šalies.

Dėl to antradienį energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas ir „Litgrid“ Sistemos valdymo departamento direktorius Giedrius Radvila surengė nenumatytą spaudos konferenciją.

Ministras patikino, kad baltarusiška elektra Lietuvoje nebus prekiaujama. Taigi, Aliaksandro Lukašenkos režimas negaus naudos pardavinėdamas elektrą Lietuvoje.

„Kadangi šiandien buvo pradėta elektros energijos gamyba Astravo branduolinėje elektrinėje ir ji buvo patiekta į tinklą, iš karto buvo blokuota elektros prekyba su Baltarusiją.

Taip buvo visiškai įgyvendintas vadinamasis „antiastravinis“ įstatymas, kad į Lietuvos rinką komerciškai nepatektų elektra iš Baltarusijos. Taip pat, be abejo, užtikrinant, kad Lietuvos energetikos sistemos rezervais negalėtų pasinaudoti Baltarusija“, – aiškino Ž. Vaičiūnas.

Jis taip pat pabrėžė, kad Vyriausybė siekė daugiau: kadangi panašaus įstatymo neturi Latvija ir Estija, buvo siekta, kad Astravo elektrinėje pagamintos elektros nepirktų šios ir kitos šalys.

„Turėjome tikrai intensyvų, praktiškai metus laiko trukusį procesą, kuris buvo vainikuotas sėkme – Latvijos vyriausybė dar rugpjūčio pabaigoje priėmė sprendimus nepirkti elektros iš Baltarusijos ir atitinkamai techniniai klausimai buvo suderinti per bendrą trišalę metodiką, kuri buvo parengta perdavimo sistemos operatorių ir parengta patvirtinimui reguliatoriams.

Tiek Latvijos, tiek Estijos reguliatoriai šiai metodikai pritarė. Mūsų reguliatoriaus (tai yra Valstybinės energetikos reguliavimo tarnyba, – red. past.) sprendimo šiandien dar neturime“, – sakė ministras.

REKLAMA

Anot jo, Lietuva nuolat kėlė ir kelia klausimus dėl Astravo atominės elektrinės saugos. Esą ir Europos komisija, ir 15 ES ekspertų dalyvavo vadinamajame „strestestų“ procese. Dėl to yra pateiktos konkrečios rekomendacijos, kurios šiuo metu dar nėra įgyvendintos. Tačiau EK yra patikinusi, kad bus daromi visi žingsniai, kad tai būtų nuosekliai padaryta.

G. Radvila informavo, kad kai tik buvo gauti duomenys apie elektros energijos gamybos pradžią Astravo atominėje elektrinėje, buvo nutraukta elektros energijos prekyba į Lietuvą per Lietuva-Baltarusija skerspjūvį. Jis taip pat patikino, esą „Litgrid“ padarė viską, kad baltarusiška elektra nebūtų prekiaujama Lietuvoje ir kad Baltarusija negalėtų naudotis Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės rezervu.

Pasirodžius pranešimams apie Astravo elektrinės darbą įprastu režimu, į juos sureagavo ir prezidentas Gitanas Nausėda.

„Facebook“ paskyroje jis rašo, kad Baltarusija neišgirdo raginimo nekelti grėsmės ES gyventojams ir sustabdyti Astravo atominės elektrinės (AE) paleidimą.

„Todėl Lietuvoje pradedamas taikyti apsaugos nuo nesaugių atominių elektrinių priemonių įstatymas. Nesaugiai atominėse elektrinėse gaminamai elektrai vietos Lietuvos rinkoje nėra. Lietuvos sistemos operatorius „Litgrid“ šiandien sustabdė elektros prekybą su Baltarusija per Lietuvos ir Baltarusijos elektros linijas. Lietuva nesusitaikė ir nesusitaikys su nesaugios Astravo AE keliamomis grėsmėmis. 

Toliau kviečiu visus sutelktai dirbti, kad nesaugiai atominėse elektrinėse gaminama elektra trečiosiose šalyse nepatektų ne tik į Lietuvos, bet ir į ES rinką. Taip pat spartinti sinchronizacijos su kontinentine Europa įgyvendinimą, po kurios bendrai sutarta nebetęsti prekybos elektra su trečiosiomis šalimis“, – nurodė prezidentas.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų