Karantino metu įmonės ieško būdų išsaugoti darbo vietas. Vienas jų – darbuotojų atlyginimų mažinimas. Tačiau pasak darbuotojų atstovų, turėtų tokiais atvejais turi būti mažinamas ir darbo krūvis. Be to, darbuotojams patariama užsitikrinti, kad po karantino į senas vėžes grįžtų tiek atlyginimas, tiek darbo krūvis.

Darbas (Fotobankas)

Darbas (Fotobankas)

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos prezidentė Inga Ruginienė teigia, kad karantino metu gali sumažėti atlyginimas jeigu mažėja ir darbo krūvis.

„Labai panaši situacija buvo 2008 metais, kai darbuotojai sutiko susimažinti atlyginimus vardan to, kad būtų išsaugotos darbo vietos. Tačiau darbo krūvis darbuotojams nesumažėjo. Be to, darbdaviai tvirtino, kad po sunkmečio algos vėl bus tos pačios. Tačiau dar iki šiol daliai žmonių taip ir nebuvo jos pakeltos“, – pavyzdį pateikia darbuotojų atstovė.

Todėl šiandien, pasak I. Ruginienės, darbuotojai turi žinoti, kad jeigu darbdavys siūlo susimažinti atlyginimą turi būti tam priežastys, pavyzdžiui sumažėjusios gamybinės apimtys, kritę pardavimai. Galbūt įmonėje nebėra tiek darbo, kiek būdavo anksčiau. Todėl suprantama, kad atlyginimas mažėja dėl darbo krūvio mažėjimo.

REKLAMA

„Be to, tikrai ne visos įmonės šiuo metu patiria sunkumų. Dalis jų šiuo metu išgyvena aukso amžių. Tačiau vis tiek verčia darbuotojus atsisakyti priedų, kintamosios atlyginimo dalies. Toks įmonių elgesys rodo jų norą pasinaudoti susiklosčiusia situacija“, – pastebi darbuotojų atstovė.

Būtina susitarti kada atlyginimas vėl didės

Anot I. Ruginienės, darbuotojams lengvai sutikus susimažinti atlyginimą su tuo pačiu krūviu pasibaigus karantinui bus sunku jį atgauti.

„Po karantino darbdaviai sakys, kad dabar yra sunki padėtis, pinigų nėra. Priežasčių jie sugalvos vis naujų, kad tik nereikėtų sugrąžinti buvusių atlyginimų“, – teigia darbuotojų atstovė.

Todėl, pasak jos, labai svarbu, kad darbo sutarties pakeitimuose būtų aiškiai parašyta, kad tam tikram laikotarpiui darbuotojui mažinamas krūvis. Turi būti tiksliai įvardinta, koks jis bus ir kokią darbuotojas gaus algą.

„Darbo sutartyje nurodytas terminas 100 procentų apsaugotų darbuotoją, nes jam pasibaigus į senas vėžes grįžtų tiek darbo krūvis, tiek ir atlyginimas. Tačiau jeigu darbo sutarties pakeitime nebus nurodytas laikotarpis, darbuotojas neturės garantijų. Atlyginimo pakėlimas priklausys tik nuo darbdavio valios“, – pastebi darbuotojų atstovė.

Pasak I. Ruginienės darbuotojai, kurie įtaria, kad jų įmonėje kažkas vyksta ne taip, pirmiausiai turėtų kreiptis į profesinę sąjungą. Jeigu jos nėra, tuomet gali kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją arba teisininkus.

Atlyginimų mažinimas nėra geriausias sprendimas

„Swedbank“ ekonomistė Greta Ileikytė teigia, kad kai kurios verslo sritys, pavyzdžiui, dezinfekcinio skysčio gamintojai, maisto į namus pristatymo paslaugas teikiančios įmonės, kurjeriai, išties susiduria su išaugusia vartotojų paklausa.

REKLAMA

„Tiesa, nereikia pamiršti, kad net ir susidūrusios su didesne paklausa pandemijos metu, dėl sutrikusių tiekimo grandinių, pastarosioms įmonėms taip pat gali iškilti sunkumų apsirūpinant žaliavomis, susidurti su vėluojančiais atsiskaitymais, ar kitais sunkumais.

Visgi, su iššūkiais susiduria daugelis pasaulio šalių, tiekimo grandinės trūkinėja. Tačiau įmonės turėtų būti suinteresuotos išsaugoti savo darbuotojus ir nepiktnaudžiauti susidariusia situacija“, – teigia ekonomistė.

G. Ileikytės teigimu, atlyginimų mažinimas nėra geras sprendimas norint išsaugoti darbo vietas, yra ir kitų būdų.

„Šioje situacijoje ne tik darbdaviai turėtų tartis su darbuotojais – valstybės parama taip pat yra labai svarbi. Verslai nėra paveikti vienodai, kompromisų ieškojimas yra būtinas.

Valstybės parengtas priemonių paketas turėtų daugeliui verslų padėti išvengti kraštutinių priemonių. Vyriausybės tiesioginė parama verslui ir gyventojams siekia kiek daugiau nei 3 procentus viso praėjusių metų šalies bendrojo vidaus produkto.

Todėl galime tikėtis, kad jau antrąjį šių metų pusmetį pradėsime lipti iš duobės. Tiesa, tikėtina, kad užsitęsus karantinui, vyriausybė turės dar labiau didinti paramą sveikatos apsaugos sistemai ir šalies ekonomikai palaikyti“, – teigia ekonomistė.

Tačiau anot G. Ileikytės, verta paminėti, kad verslų atsigavimas bus netolygus. Vieni vos po karantino galės grįžti į normalias vėžes, kiti, tarkime su turizmu susiję verslai, yra didesnėje nežinioje, nes nėra aišku, kada galime tikėtis turistų srautų atsigavimo.

„Nemažai įmonių šiemet nebeturės galimybių didinti atlyginimus, o ir kitais metais tai darys atsargiau. Visgi, karantino žaizdoms užgyti, prireiks laiko, tad tikėtis, kad viskas po karantino staiga grįš į vėžes būtų labai optimistiška“, – pastebi ekonomistė.

Rokiskis
2020-04-01 14:54:25
O ku darit be darbuotoju zinios jai mazina algas ir jai Kam pasiskusi ismes is darbo tad tik belieka tilet su tokia kokia moka suduriant gala su galu
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Balyte 2020-04-27 09:39:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Parduotuvėse jau pakeltos kainos už maisto produktus, tik lozungas "pažadame, kainos nekils" (IKI pard.). Kam apgaudinėti liaudį, liaudis nėra "Buka" kaip galvoja "Didžiosios galvos". Jei sumažins atlyginimus, perkamumas bus mažesnis, Baikit juokus "mažinti atlyginimus" ir taip jie nedideli, vos už juos pragyveni. 2008m. jau buvo padaryta per konservatorių valdymą, nuimta nemaža dalis atlyginimo, kuris daugeliui iki šiol negražinta.   ATSAKYTI
Alina 2020-04-27 09:31:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mums mažins atlyginimus, o sau Vyriausybė - ne, viską ir visas skolas sumokės paprasta liaudis kaip buvo 2008m.po naktinių reformų. Atlyginimai ir dabar neatgauti, kokie buvo iki 2008m.Nors iš tikrųjų liaudis visai niekuo dėta, kad prasidėjo Korono virusas.Mes norėjom dirbti ir staigiai viską sustabdė.   ATSAKYTI
Nesvarbu 2020-04-16 08:31:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na , kad ir pavėlavusi noriu pakomentuoti. Mūsų godumas lenda tiesiog per ausis, akis. Ne visi, bet yra darbdavių, kurie kaip maitvanagiai šiuo sunkiu metu, kad savo darbuotojams padėtų, puola mažinti algas.O lietuviai, tai nevieninga tauta, kad tu galo su galu nesuduri, šalia esančiam bendradarbiui tik linksmiau.Aš ir savo vyrui padariau paslaugą. Esu sunkus ligonis, tad kai vyro darbovietė neaprūpino jokiomis apsaugos priemonėmis (vyras kontaktuoja su žmonėmis- namų priežiūra), aš paprašiau darbdavio, kad ir mano vyrui duotų nors vieną kaukę, ar pirštines. Įsižeidė darbdavys ir pakišo pasirašyti, kad sumažina atlyginimą, priešingu atveju atleis.Darbo apimtys nesumažėjo, gedimų nesumažėjo.Darbo rūbus skalbtis reikia jei ne kasdien, tai kas antrą dieną, bet neprašome skalbiklių - nusiperkame parduotuvėje, tegul skalbiasi kontoros darbuotojai su mums skirtais skalbikliais. O karantino pradžioje tiesiog nebuvo galima nusipirkti tų kaukių, o aš išdrįsau paprašyti. Tai va tylėkite lietuvaičiai ir tegul jus darbdaviai dulkina per visus galus, o per mane atleis mano vyrą iš darbo. Gal galėčiau aš išpirkti savo kaltę ir padovanočiau jiems savo ligą, o gal už mane tai padarys koronavirusas...   ATSAKYTI
Mastantis 2020-04-01 16:39:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visada buvo atvirkciai darbuotoju skaiciu sumazindavo bet darbo kruvis padidedavo ant likusiu darbuotoju valandu laikas pailgedavo o alga lieka ta pati daug darbdaviu ira parazitines erkes kuriom maza ir maza ,tik is tukstancio ira vienas darbdavys buna padorus ir is ten darbuotojai neiseina vietos uzimtos .,algos buna padorios .   ATSAKYTI
Paulius 2020-04-01 15:34:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nėra nei vyriausybės , nei prezidento , kas ką nori , tas tą daro. Niekas į juos dėmesio nekreipia, atleidinėja žmones , mazina atlyginimus. Uz tai kad žino jok nebaudziami liks. O kas juos baus , jei valtybės kaip ir nėra. Vien lozungai . Reikia daryt taip ir anaip , o nieks nieko nedaro.
Šūdo malimas tas straipsnis.   ATSAKYTI
Ha ha 2020-04-01 15:25:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Koks cia toks gudrutis parase, dar vienas atsirado panikos skleidejas. Daugeliu imoniu darbo kruvis tik dideja ir atlyginimai auga. Nereikia mauti ant vieno kurpalio visas imones. per tokias ekonomistes rasancias, darbdaviai nesaziningi ir mazina atlyginimus. Maziau rasykit tokius straipsnius, o sau pasilikit situs bukus pamastymus.   ATSAKYTI
Ha ha 2020-04-01 15:25:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Koks cia toks gudrutis parase, dar vienas atsirado panikos skleidejas. Daugeliu imoniu darbo kruvis tik dideja ir atlyginimai auga. Nereikia mauti ant vieno kurpalio visas imones. per tokias ekonomistes rasancias, darbdaviai nesaziningi ir mazina atlyginimus. Maziau rasykit tokius straipsnius, o sau pasilikit situs bukus pamastymus.   ATSAKYTI
dzintaz 2020-04-01 15:21:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Salam aleikum, jaup, kur tau nesusirks, net tie, kurie laiko savę sveiku, kai tiek daug bereikalingos dezinformacijos apie si neegzistuojanti virusą :D :D :D nes dabar apsisaugojo tie, kurie pazeidziamiausi, o liko tie, kurie tik sako, jog yra sveiki, gerai jaucias, nors viduje atsiranda baimė, persmelkta tikru pojūčių ir žių, gerai jaučiantis vaikinukas jau yra sergantis, juokinga su šiuo, neegzistuojančiu virusu :D :D :D tegu jie neleidzią skristi, tegu baudžia už tai, kad važiuoji be kaukės, šio svetimkūnio, kad eini gatve be svetimkūnio, tegu, o po to, kai gaus sąskaitą už sukeltus nesklandumus, tada skambes žiniasklaidos priemonės nuo to, jog neturi pinigų mokėti nuostolius, todėl skolinasi ir sali klampina į dar didesnes skolas, pažiūrėsim kaip tada jums toliau teiks DEZINFORMACIJA, o jūs pamirše sveika protą, imsit ir tikėsit tuo, ką jums sakys :D :D :D būkit laisvi nuo šio neegzistuojančio viruso pančių, ir šio ,,mėšlo” :D :D :D   ATSAKYTI
Nuomonė 2020-04-01 15:11:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mus suvarys į skaitmeninį koslagerį- nuo grynųjų atpratina prisidengiant virusu, kuris realiai pagal sergamumą atitinka žemesnį stulpelį kitų ligų saraše, įvesta elektroninė sveikatos patikrinimo erdvė, įvesti elektroniniai dienynai vaikams, ko pasekoje info nutekinama tretiesiems asmenims, mes totaliai sekami telefonais, visom ryšio priemonėm. O dabar ir tuoj kareiviai mus kontroliuos, ne tik policija. Mes suvaryti namo, prisidengiant neekzisguojamu virusu. O valdžia tarnauja globalistams, kurie siekia valdyti visą padaulį.....neilgai laukti, kai tuoj pasyrodys tariami skiepai....   ATSAKYTI
Kęstas 2020-04-01 15:04:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai išeina darbo krūvis didės o atlyginimas mažės ,taip išeina lazda turi du galus ,padidės krūvis mėnėsiuka ir viso gero bankrotas nėr pinigėlių ir galo su galu nebesudursi   ATSAKYTI
Kęstas 2020-04-01 14:56:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai jau taip imkit paskolinsim ,tik nebankrutuokit ,ekonomika kelkim o bagsis epidėmija dvigubai reiks gražinti , apie paprastus darbuotuojus niekas neglvoja visiška žopa    ATSAKYTI
Rokiskis 2020-04-01 14:54:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O ku darit be darbuotoju zinios jai mazina algas ir jai Kam pasiskusi ismes is darbo tad tik belieka tilet su tokia kokia moka suduriant gala su galu
   ATSAKYTI
Q 2020-04-02 00:18:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Atlyginimai sumažinti jau antrą mėnesį, pasako, nepatinka...žinai kur durys, nenori - nedirbk, už durų šimtai norinčių. Pradeda gasdinti, kaip ir prieš 12 metų, kai buvo didelė bedarbystė. O kur žmogus dingsi, jei iki pensijos trys metai.  

Top Video

Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
Policininką nužudžiusio vyro žmona: jis sirgo depresija, bet daug metų nesigydė
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Narkevičius – vėl įvykių sūkuryje: Trakų rajone sustabdytas keliuko remontas kelia daug klausimų
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Skaičiai gąsdina: per karantiną 11400 į septintą dešimtį įkopusių asmenų neteko darbo
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Žada masinį tyrimą dėl Covid-19: aiškinsis, kokį imunitetą sugebėjome įgyti
DABAR RODOMA
Farai. Klaipėdoje BMW lėkė tarsi viesulas: taranavo automobilį ir išrovė medį
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
REKLAMA
 (nuotr. Fotodiena/Justinas Auškelis)
Vasarą daugelis laisvalaikį bent kartais nusprendžiama praleisti prie įvairių vandens telkinių, todėl nenuostabu, kad maudymosi kostiumėliai tampa svarbiu stiliaus ...
(nuotr. Fotodiena.lt)
Karantino laikotarpiu žmonėms praleidžiant daugiau laiko prie kompiuterių ar internetinėje erdvėje, jie tampa labiau pasiekiami internetiniams sukčiams. Nusikaltėliai, ...
(nuotr. Fotodiena.lt)
Karantinui švelnėjant, daugėja skrydžių iš Lietuvos. Oro linijų bendrovės siūlo vykti ne tik populiariomis kryptimis į Didžiąją Britaniją, Vokietiją, Švediją ar Norvegiją, bet ...
Padavėja (nuotr. 123rf.com)
Prasidėjusi kalendorinė vasarą, į pabaigą artėjantys mokslo metai daugelį nepilnamečių priverčia susimąstyti, ką jie galėtų prasmingo nuveikti, kad ir laikas praeitų smagiai, ...
Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Premjeras Saulius Skvernelis sako, jog Vilniaus ir Trakų rajonų savivaldybės kelerius metus apskritai negavo papildomų lėšų pagal protokolinį Vyriausybės sprendimą, kuriuo ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų