Zimbabvėje užsidarė dauguma kepyklų, o prekybos centrai perspėjo gyventojus, kad artimiausiu metu ant prekystalių nebeliks duonos, praneša „The Guradian“.
Šalis į krizę pateko po to, kai vyriausybė pripažino, kad jos inicijuota žemės reforma, kuria buvo siekiama iš baltaodžių fermerių atimti visą žemę, patyrė krachą, o tai sukėlė kviečių trūkumą.
Pirmadienį buvo paskutinė diena, kai baltaodžiai žemdirbiai savanoriškai galėjo palikti savo dirbamą žemę. Priešingu atveju jiems gresia teisinis persekiojimas. Zimbabvės žemės ūkio ministerija pranešė, kad šalyje užauginta tik trečdalis reikalingo kviečių derliaus, o importas iš užsienio nėra galimas dėl pinigų stygiaus.
Panaši situacija yra ir su kukurūzų derliumi, tad Pasaulinės maisto programos atstovai teigia, kad per artimiausius mėnesius net 3 milijonams, t.y. ketvirtadaliui Zimbabvės gyventojų prireiks labdara gaunamo maisto.
Žemės ūkio ministras dėl susidariusios katastrofiškos padėties buvo linkęs kaltinti juodaodžius fermerius, kurie užėmė baltųjų atlaisvintas žemes ir tuo pasinaudoję išgrobstė visą techniką bei sugriovė ūkių infrastruktūrą.
Tačiau Zimbabvėje ir toliau priiminėjami nelogiški įstatymai. Vienas iš jų numato, kad dauguma valstybės valdomų įmonių bei užsienio kapitalo bendrovių turi parduoti dalį savo akcijų juodaodžiams Zimbabvės piliečiams. Tarptautinis valiutos fondas praėjusią savaitę nutraukė paramą Zimbabvei tol, kol jos vyriausybė nesiims vykdyti „realybę atitinkančios ekonominės politikos“.
Šalies prezidentas Robertas Mugabe dėl šalį ištikusios ekonominės krizės yra linkęs kaltinti Didžiosios Britanijos inicijuotas ekonomines sankcijas. Tačiau britai atkerta, kad sankcijoms pritaria JAV bei Europos Sąjunga ir jos yra nukreiptos prieš šalį valdantį politinį elitą, tad ekonomiškai nėra kenksmingos.