Didžiojoje Britanijoje asmenys, besikreipiantys su prašymu gauti socialinę paramą, bus tikrinami melo detektoriumi. Šiam nustačius sukčiavimo atvejį lengvatos mėnesiui bus atimtos, – skelbia „Vakaro žinios“.
Tokie „eksperimentai“ siūlomi Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II kalbos santraukoje, kurią pateikė ministrų kabineto sekretoriatas.
Melo detektoriaus testo įvedimas asmenims, pateikiantiems socialinių lengvatų prašymus, yra tik vienas, tačiau ryškiausias siūlymas iš visos daugelį aspektų apimančios programos.
Šiuo metu 25 vietos įstaigos, skirstančios lengvatas 500 tūkst. pretendentų, naudojasi balso analizės technologijomis, kad įsitikintų tuo, jog pretendentas nėra sukčius, siekiantis neteisėtai pasinaudoti valstybės teikiama parama.
Vyriausybė šiaurės vakarų Londone tokią sistemą įvedė prieš metus, tačiau tikina, kad yra pasirengusi ją išplėtoti visoje šalyje. Pirmus tris mėnesius, kaip skelbiama, pavyko sutaupyti 300 tūkst. svarų sterlingų (1,215 mln. litų). Todėl esą galima spręsti, kad sukčiavimo atvejai prašant lengvatų yra itin dažnas reiškinys Didžiojoje Britanijoje.
Šiuo metu šalyje galioja įstatymas, pagal kurį asmenims, du kartus per penkerius metus pagautiems pateikus melagingą informaciją paramai gauti, 13 savaičių lengvatos yra panaikinamos.
Šią savaitę ministrų kabinetas paskelbė, kad būtina sugriežtinti tvarką, tai yra keturioms savaitėms nutraukti lengvatas net tiems, kurie dėl melo yra pagaunami pirmą kartą.
Parama taip pat nebus skiriama asmenims, kurie buvo patraukti administracinėn atsakomybėn arba teisti pagal kurį nors baudžiamojo kodekso straipsnį. Dabar darbo ir pensijų departamentas baudas skiria tik tiems sukčiams, kurių nustatyta žala valstybei viršija 2 tūkst. svarų sterlingų (apie 8 tūkst. litų).
Aurimas Čibiras