Algirdas Acus, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt
Amerikiečių ir britų seksualinių mažumų teises ginančios organizacijos sveikina Vatikano Vyskupų Sinodo dėl šeimos deklaraciją, kuri teigia, kad homoseksualūs asmenys gali daug pasiūlyti bažnyčiai. Tačiau Vatikanas įspėja dėl tokių teiginių sumišusius – nereikėtų susidaryti klaidingų lūkesčių, nes Bažnyčios mokymas nė kiek nesikeičia.
Kai praėjusiais metais popiežius Pranciškus spontaniškai lėktuve žurnalistams atsakė „Kas aš toks, kad teisčiau homoseksualus“, Vatikano dvasininkams reikėjo ne kartą kartoti – popiežius kažko naujo nepasakė, bet jo žodžius sekuliari žiniasklaida vertino tarsi lūžio tašką. Dabar sekuliari žiniasklaida cituoja Vyskupų Sinodo dėl šeimų teiginius, kurie atrodo dar palankesni seksualinėms mažumoms. Esą homoseksualūs asmenys bažnyčiai gali pasiūlyti daugybę dovanų – ar bendruomenės pasirengusios priimti jų seksualinę orientaciją, nedarydamos kompromisų bažnyčios mokyme dėl santuokos? O tos pačios lyties poros, neneigiant didelės moralinės problemos, vis dėlto turi ir teigiamų aspektų.
„Religija stipriai veikia visuomenę visame pasaulyje, ypač Jungtinėse Valstijose. Viliamės, kad kiekvienas žingsnis dėl seksualinių mažumų lygybės ir tapatumo pripažinimo, ypač tokios galingos institucijos, kaip Vatikanas, padės jauniems žmonėms neslėpti savo orientacijos ir būti priimtiems“, – sako Niujorko LGBT teisių organizacijos vadovė Allison Steinberg.
Vatikanas pripažįsta – kai kurioms Vyskupų Sinodo formuluotėms pritarė ne visi Sinodo dalyviai. Bet deklaracija – darbinė, ji nė kiek nekeičia Bažnyčios mokymo dėl seksualinių mažumų. Pagal jį – pats savaime homoseksualumas nėra nuodėmė, nuodėme laikomi tik homoseksualūs veiksmai.
„Mes kviečiame gyventi su seksualine orientacija oriai, pagarbiai, pagal malonę. Bet tai tikrai nereiškia, kad dėl savo seksualinės orientacijos galima griebtis visų laisvių, kokių tik užsigeidžiama. Juk lygiai tas pat galioja ir heteroseksualams“, – tikina Čilės katalikų bažnyčios Šeimos komisijos pirmininkas vyskupas Bernardo Bastres Florence.
Šiuo metu Vyskupų Sinodas dėl šeimos pasidalijo į dešimt darbo grupių, kuriose kalbama angliškai, prancūziškai, itališkai ir ispaniškai. Grupės formuluoja siūlymus baigiamajam dokumentui, kurį Sinodas priims šeštadienį. Bet net ir jis nebus galutinis, diskusijos tęsis ateinančių metų Vyskupų Sinodo eilinėje Asamblėjoje. Todėl vargu ar verta artimiausiu laiku tikėtis kokių nors žymių pokyčių Bažnyčios doktrinoje.