Tikriausiai esate užsikrėtę EBV virusu. Jis itin paplitęs žmonių populiacijoje, manoma, kad juo užsikrėtę apie 95 proc. gyventojų. Įdomiausia tai, kad dauguma žmonių taip ir gali nesužinoti, jog jie kažkada yra turėję EBV.
Portalas „IFL Science“ skelbia, kad kai virusas nusprendžia pasirodyti, jis siejamas su kai kuriomis gana bjauriomis ligomis, įskaitant mononukleozę (kartais vadinamą liaukų karštine), išsėtinę sklerozę ir kai kuriuos vėžinius susirgimus. Daug pastangų įdėta kuriant vakciną nuo EBV, tačiau kol kas jos nėra, taip pat neturime jokio specifinio viruso gydymo.
Virusas atrastas senai
Nepaisant to, kaip plačiai paplitęs ir koks rimtas gali būti jo poveikis, EBV buvo atrastas tik 1964 m. daktaro Anthony Epsteino ir jo tuometinės doktorantės Yvonne Barr. Tuo metu tai buvo novatoriškas atradimas – iki tol nebuvo nustatytas nė vienas vėžį sukeliantis virusas. Nuo to laiko sužinojome apie kitus, pavyzdžiui, žmogaus papilomos virusą (ŽPV), nuo kurio jau turime labai veiksmingą vakciną. Tačiau EBV vis dar atkakliai priešinasi gydymui.
Atlikus naują tyrimą paaiškėjo, kad padėtis gali pasikeisti. Amerikos Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto tyrėjai ištyrė baltymą, vadinamą gp42, kurį EBV virusas naudoja B ląstelėms, baltųjų kraujo kūnelių rūšiai, užkrėsti, o jose virusas gali ramiai gyventi visą likusį žmogaus gyvenimą.
Komanda sukūrė du monokloninius antikūnus, nukreiptus prieš gp42, pavadintus A10 ir 4C12. Jų tikslas – neleisti baltymui prisijungti prie B ląstelių arba susijungti su jomis ir taip užkirsti kelią virusui ten patekti.
Atlikti eksperimentai atnešė gerus rezultatus
Rentgeno spindulių kristalografija atskleidė, kad abu antikūnai sąveikauja su dviem skirtingomis gp42 baltymo vietomis. Norėdama ištirti, kaip tai gali paveikti EBV infekciją, komanda atliko eksperimentus su pelėmis, naudodama A10, 4C12 ir kelis kitus antikūnus. A10 pasirodė geriausiai: jis beveik visiškai sustabdė infekciją ir nė vienai iš gydytų pelių neišsivystė limfoma – vienas iš su EBV susijusių vėžinių susirgimų.
Nors kol kas rezultatai kol kas taikomi tik pelėms, jie teikia vilčių. Jei tolesni tyrimai parodys panašų poveikį ir žmonėms, A10 galėtų tapti perspektyvia prevencine priemone žmonėms, kurie dar nėra užsikrėtę EBV. Jis taip pat galėtų pakeisti situaciją žmonėms, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, pavyzdžiui, dėl ligos ar atliktos organo transplantacijos. Šiems asmenims kyla ypatinga rizika susirgti EBV sukeltomis sunkiomis ligomis, kurios gali būti net mirtinos.
Nustatę silpnąsias gp42 baltymo vietas, mokslininkai dabar taip pat galėtų kurti vakcinas, kurios sukurtų antikūnus prieš vieną.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!