• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po didelio masto karo Ukrainoje praėjus metams rusams pabodo žiūrėti naujienas iš fronto ir politinių-propagandinių šou laidas, todėl jie pasirinko vietoje nežinomybės fronte antgamtinius dalykus, rašoma „The Insider“ tyrime.

Po didelio masto karo Ukrainoje praėjus metams rusams pabodo žiūrėti naujienas iš fronto ir politinių-propagandinių šou laidas, todėl jie pasirinko vietoje nežinomybės fronte antgamtinius dalykus, rašoma „The Insider“ tyrime.

REKLAMA

Rusijos žurnalistų teigimu, taip vadinamieji „Z ekstrasensai“ televizijos laidose tapo propagandos dalimi, kuomet Kremliaus veiksmus šlovinančios karinės-politologinės laidos susidūrė su krintančių reitingų problema.

Manoma, kad antgamtinių dalykų demonstravimas rusams yra skatinamas ir „iš viršaus“ – fronte nepasiekiant ryškesnių pergalių ekstrasensai rusams suteikia „šviesaus rytojaus“ viltį.

Pramoginės, politinės, antgamtinių reiškinių laidos apie karą

16 vienos žiūrimiausių Rusijoje pokalbių laidos „Malachov“ laidų pateko į top 100 populiariausių programų sausio antroje pusėje. 11 iš jų buvo skirtos antgamtinėms temoms. Pagrindiniais pramoginio turinio laidų veikėjais tapo tarologai, numerologai, astrologai ir ekstrasensai. Pasikeitė ir laidų temos: jeigu anksčiau tokios „pramoginės“ laidos nagrinėjo paprastų žmonių ir žvaigždžių gyvenimo istorijas, tai dabar jos dalyviai aptarinėja karines ir visuomenines-politines temas, prognozuoja karo Ukrainoje, Rusijos ir Vladimiro Putino ateitį.

REKLAMA
REKLAMA

Dar viens „antgamtinis politinis šou“ pavadinimu „Naujosios Rusijos sensacijos“ (NTV televizija) įsiveržė į žiūrimiausių eiles – sausio pabaigoje užėmė 3-ąją vietą tarp žiūrimiausių šalyje laidų. Iš viso tarp į „top 100“ pateko 16 šios pramoginės laidos laidų, net 6 iš jų buvo skirtos juodinti Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį.

REKLAMA

Vėl išpopuliarėjo ir „ekstrasensų mūšiai“, prieš karą buvę žiūrimiausių laidų šimtuko pabaigoje, o 2023-ųjų sausį pasiekę dvidešimtuką.

„Z orakulai“ pranašauja pergalę Rusijai

Visos pranašystės ir nuomonės televizijoje jos dalyvių griežtai atitinka Kremliaus ideologinę liniją. Pavyzdžiui, „Malachovo“ gruodžio 12-osios laidoje „karinis ekstrasensas“, generolas leitenantas Aleksejus Savinas, tariamai dirbęs sovietinėje žvalgyboje, pareiškė, kad Rusijos prezidentas turi viršenybę virš visų kitų pasaulio lyderių.

REKLAMA
REKLAMA

„Mus džiugina žinojimas, kiek daug mūsų lyderis Vladimiras Vladimirovičius yra intelektualiai, dvasine prasme stipresnis (už Europos ir JAV lyderius“. Dievas mums davė tokį vadą“, – mistifikavo Kremliaus vadą ekstrasensas.

Apie Rusijos laukiančią sėkmę Andrejaus Malachovo laidoje kalbėjo ir astrologė Tamara Globa, kito žymaus Rusijos astrologo Pavelo Globos žmona.

Kitas šios laidos dalyvis – „pranašas iš kartos į kartą“, čečėnas pasivadinęs Aizenu, kurio atsiradimą tariamai pranašavo Nostradamas, aiškino, kad Rusija yra „pasaulį gelbėjantis mesijas“. Jo teigimu, „rusų pasaulio“ šalininkai šiuo metu kariauja prieš Šėtoną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar vienas „karinis ekstrasensas“ – 86-erių Ivana Fominas, laidose prisatatomas „KGB ekstrasensu“, praėjusiais metais aiškino, kad dar 2022-ųjų rugenį V. Zelenskis kapituliuos, o 2023-iaisiais bus pakeista Ukrainos valdžia. Nepaisant to, kad pirmasis jo spėjimas jau aiškiai nepasitvirtino, jis ir toliau rusams per televizorių aktyviai pasakoja apie ukrainiečių laukiančias negandas.

Afganų pranašas Sidikas Afganas prognozuoja jau daugelį dešimtmečių Rusijoje, o anksčiau ir Sovietų Sąjungoje dėstytas „JAV nusilpimo“ prognozes. Prie to dar prisidėjo aiškinimas, kad „ES laukia griūtis“.

REKLAMA

Masinį Rusijos pramoginėse televizijos laidose demonstruoja ir praeities pranašų „žvaigždės“: Nostradamas, Vanga, Messingas ir kiti. Daugelis šių asmenų pateikiamų „pranašysčių“ buvo sukurtos jau po jų mirčių, net ir jiems patiems priskiriama kūryba yra tokia abstrakti ir laisvai interpretuojama, kad rusų propagandininkams nėra sunku pritaikyti juos prie savo alternatyvios realybės.

Rusijos propagandos atstovai dažnai net nesivargina su interpretacijomis, o sukuria savo „pranašystes“. Pavyzdžiui, Rusijos laidoje „Na samom dele“ („Pirmasis kanalas“) buvo paskelbta, kad 2022-ųjų gegužę kažkas „aptiko naujų Vangos pranašysčių apie įvykius Ukrainoje vaizdo įrašą“.

REKLAMA

Antgamtinis pasaulis – lengvesnė išeitis, kai nesupranti, kas vyksta

Toks žmonių „atsivertimas“ į antgamtinius dalykus būdingas laikmečiu, kuomet vyksta jiems nesuprantami kardinalūs pokyčiai, vyrauja neapibrėžtumas. Pavyzdžiui, JAV ir Europoje spiritizmo „auksio amžius“ vyravo po Pirmojo pasaulinio karo ir gripo pandemijos.

Vokietijoje potraukis antgamtiniams dalykams išaugo Antrojo pasaulinio karo pabaigoje, o jam baigusis išaugo iki neregėtų aukštumų. Žmonės tuo metu „gaudė“ bet kokią karo baigties hipotezę, priimdavo net ir absurdiškiausią pralaimėjimo paaiškinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vokiečiai atsidūrė tarp dviejų ideologinių kūjų – senosios Hitlerio ir naujosios, kuri aiškino, kad ankstesnioji yra totalus blogis. Daugelį metų mokyti „vienos tikrovės“ jie susidūrė su kitokiu pasauliu, todėl intuityviai rinkosi daug mąstymo nereikalaujantį ir ne taip skausmingai priimamą antgamtinį pasaulį.Maža to, ir pati A. Hitlerio valdžia aktyviai naudojosi žmonių silpnybėmis ir baimėmis – propagandos vadas Josephas Goebbelsas žadėjo liaudžiai „stebuklingą ginkluotę“, tariamai pakeisiančią karo eigą. Jis liepdavo savo parankiniams spausdinti ir anonimiškai platinti pranašystes, prognozuojančias „galutinį Vokietijos triumfą“.

REKLAMA

Rusija dar visai neseniai išgyveno tokį ekstrasensų aukso amžių – praėjusio amžiaus pabaigoje subyrėjus Sovietų Sąjungai daugelis rusų metėsi į antgamtinių paaiškinimų paieškas.

„Pirmą sykį nuo Kašpirovskio ir Čumako ekstrasensai, okultizmas ir paranormalūs reiškiniai ir vėl madoje“, – „The Insider“ pasakojo Rusijos politologas ir psichologas Nikolajus Grigorjevas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų