Pirmą kartą JAV išleisti genetiškai modifikuoti uodai kovai su liga

Biotechnologijų kompanijos „Oxitec“ vadovaujamas svarbus projektas išleido genetiškai modifikuotus uodus Floridos valstijoje. Tai pažymi pirmąjį kartą, kai genetiškai modifikuoti uodai buvo paleisti į gamtą JAV. Tai buvo padaryta tam, kad uodai kovotų su Aedes aegypti uodų rūšimis, atsakingomis už platinamų ligų, tokių kaip dengės karštligė ir Zika, plitimą regione.

Aedes aegypti sudaro tik apie 4 procentus visos uodų populiacijos Floridos salose, tačiau rūšis yra atsakinga už beveik visas uodų sukeliamas žmonių ligas. Dabartiniai rūšių kontrolės metodai, pavyzdžiui, cheminių insekticidų purškimas, nepasiteisino, nes rūšys tapo atsparios. Taigi reikėjo alternatyvaus sprendimo.

„Mūsų pagrindinė misija yra apsaugoti Floridos salų gyventojus nuo visų uodų, įskaitant ligas platinančius Aedes aegypti. Floridos salų uodų kontrolės rajonas ir toliau yra pasiryžęs ieškoti aplinkai nekenksmingų ir tikslinių priemonių, kad apsaugotų mūsų gyventojus ir išsaugotų mūsų laukinę gamtą“, – sakė Floridos salų uodų kontrolės rajono vykdomoji direktorė Andrea Leal.

„Gavę visišką JAV aplinkos apsaugos agentūros ir Floridos žemės ūkio ir vartotojų paslaugų departamento pritarimą, taip pat remiami JAV ligų kontrolės centrų ir nepriklausomos patariamosios tarybos, dabar norime pamatyti projekto pažangą per ateinančius mėnesius“, – pridėjo A. Leal.

„Oxitec“ išleidžiami modifikuoti uodų patinai genetiškai sutvarkomi taip, kad jie ekspresuotų specialų baltymą, vadinamą tTa. Kai jie susiporuoja su laukinėmis Aedes aegypti patelėmis, tTa baltymas perduodamas joms ir taip užmušamas palikuonis. Tokiu būdu bus nuslopinta laukinių ligas platinančių Aedes aegypti populiacija, todėl bus įmanoma sumažinti perduodamų ligų skaičių.

Svarbu atsiminti, kad šie genetiškai modifikuoti uodai nekanda ir jau yra sėkmingai išbandyti kitose šalyse. Jie nekelia jokios grėsmės aplinkai ar kitiems vabzdžiams, pavyzdžiui, bitėms ir drugeliams. „Oxitec“ gavo visus būtinus reguliavimo leidimus, kad per ateinančius mėnesius genetiškai modifikuoti uodai būtų išleidžiami šešiose strateginėse vietose visoje Floridos valstijoje.

„Esame dėkingi už galimybę kartu su tokiu išskirtiniu partneriu pademonstruoti „Oxitec“ technologijos efektyvumą. Ligas platinančių uodų keliami iššūkiai auga, o ne mažėja, todėl šis bandomasis projektas yra svarbus žingsnis į priekį pristatant saugią „Oxitec“ technologiją JAV“,  – apibendrino „Oxitec“ generalinis direktorius Grey Frandsenas.


Rašyti komentarą...
R
Rolka
2021-06-09 22:53:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
Bus kaip tada kai issiliejo i vandenyna nafta, tada kovai su naftos ir plastiko tarsa vandenyne sukure modifikuotus mikroorganizmus kurie turejo naikinti butent siuos 2 produktus bet kazkas pasisuko ne taip ir vualia- mikroorganizmai pradejo naikinti visa vandenyno flora ir fauna-ypac koralinius rifus. Dabar paswkmes tragiskos. Tas pats ir su modifikuotu gripu-korona nutiko. Dabar dar uodus paleis, galu gale nuo tokiu isprotejusiu zmoniu-isradeju ranku ismirs pasaulis...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų