Perversmas Turkijoje žlugo: smurto kupina naktis atėmė mažiausiai 90 gyvybių

Turkijoje per pučą žuvusiųjų skaičius išaugo iki 90, nurodė valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“, pridurdama, kad sužeistųjų yra 1154. Pasidavė beveik 200 neginkluotų kareivių, tarnavusių prie Turkijos ginkluotųjų pajėgų štabo, sakė vienas pareigūnas, dar pažymėjęs, jog visą kompleksą dabar saugo specialiosios pajėgos. Per visą Turkiją sulaikyti 1563 karininkai, sakė žurnalistams vyriausybės pareigūnas.

Teisingumo ministras Bekiras Bozdagas, pasak naujienų agentūros „Anadolu“, sakė, kad saugumo pajėgos „pasiekė rezultatų daugelyje vietų“ ir įveikė maištininkus, atkovoti Nacionalinės žvalgybos agentūros, policijos ir vyriausybės pastatai. „Nebėra tokių vietų, kurias jie kontroliuotų. Su Dievo pagalba jie bus nugalėti ir likusiose vietose, o esantieji ore bus numušti“, – sakė jis.

(33 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Karinis perversmas perversmas Turkijoje: į sostinę įvesta kariuomenė

(papildyta 7.34 val.) Paskyrė laikinąjį kariuomenės štabo viršininką

Po bandymo nuversti vyriausybę Turkija šeštadienio ryte paskyrė naują laikinąjį kariuomenės štabo viršininką, pareiškė ministras pirmininkas. Laikinuoju ginkluotųjų pajėgų štabo vadu paskirtas generolas Umitas Dundaras, Pirmosios armijos vadas, pranešė Binalis Yildirimas.

Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas anksčiau pareiškė nežinąs, kur yra štabo viršininkas generolas Hulusis Akaras. Dar anksčiau valstybinė žiniasklaida buvo pranešusi, kad perversmo sąmokslininkai paėmė jį įkaitu. Karo lėktuvai bombardavo teritoriją netoli prezidentūros Ankaroje


SVARBIAUSI VAKARYKŠČIAI ĮVYKIAI:

Karinis perversmas Turkijoje: svarbiausi faktai ir įvykiai


Turkijoje karo lėktuvai anksti šeštadienį bombardavo kvartalą prie prezidentūros Ankaroje, kai grupė kariškių mėgina nuversti prezidento Recepo Tayyipo Erdogano vyriausybę. Beštepės rajone, kuriame yra prezidento rūmai, matyti kylantys juodi dūmai, parodė televizija NTV.

Pasak vieno prezidentūros tarnautojo, Turkijos armijos karo lėktuvai F-16 smogė į perversmininkų tankus, pastatytus prie prezidentūros.

REKLAMA

Bosforo tiltą užėmę kareiviai pasidavė

Dešimtys maištą prieš Turkijos vyriausybę palaikiusių ir Bosforo tiltą Stambule naktį užėmusių kareivių šeštadienio ryte pasidavė vyriausybei ištikimoms pajėgoms. Televizijos kanalo NTV transliuotame įraše matyti maskuojamąją aprangą dėvintys kareiviai, kurie iškėlę rankas virš galvos išeina iš už savo tanko. Valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“ praneša, jog sulaikyta 50 kareivių.

Vaizdus, kaip dešimtys kareivių ant Bosforo tilto pasiduoda vyriausybės pajėgoms, transliuoja ir „CNN-Turk“. Tuo tarpu „Anadolu“ praneša, kad karinis sraigtasparnis, kurį naudojo perversmininkai, buvo numuštas Ankaros pakraštyje.

Pasak agentūros, šis sraigtasparnis buvo naudotas išpuolyje prieš Turkijos palydovinės televizijos stotį „Turksat“.

(papildyta 6.54 val.) Perversmininkai suiminėjami

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį pranešė tautai, kad jo vyriausybė stengiasi sutramdyti perversmininkus po sprogimų, oro mūšių ir susišaudymų sostinėje, kur liko dešimtys nukautųjų ir mažiausiai 150 sužeistųjų.

Pasak vyriausybės pareigūnų, sąmokslas regis žlunga, turkams išėjus į gatves, kad pasipriešintų toms karinėms pajėgoms, kurios kėsinasi nuversti valdžią šalyje. Tačiau sostinėje tebegriaudėja sprogimai, mažiausiai vienas buvo prie parlamento kompleksų; jų šįryt girdėti ir Ankaroje bei Stambule.

Kalbėdamas per valstybinę televiziją iš Stambulo R.T.Erdoganas sakė, kad vyriausybė suiminėja perversmo šalininkus tarp kariškių, ir perspėjo, kad „jie sumokės brangiai už Turkijos išdavystę“, kaip nurodyta jo pastabų citatose, pateiktose prezidentūros.

„Teršiantieji karinę reputaciją turi pasitraukti. Procesas pradėtas šiandien ir tęsis lygiai taip pat, kaip mes kovojame su teroristų grupėmis“, – sakė prezidentas. Ministras pirmininkas Binali Yildirimas naujienų agentūrai „Anadolu“ sakė, kad atlikta daugiau kaip 120 areštų.

REKLAMA

R.T.Erdoganas, kuris sakė, kad perversmininkai buvo sulaikę jo generalinį sekretorių, anksti šeštadienį atskrido į Ataturko oro uostą Stambule, kur jį sveikino didžiulės minios žmonių. Nors keliomis valandomis anksčiau prezidentūra sakė nežinanti, kur jis yra ir kad jis buvęs priverstas duoti interviu televizijos laidai „Face Time“.

Šis mėginimas nuversti valdžią, matyt, kilo dėl šalyje vykdomos politikos, kurios kritikai kaltina R.T.Erdoganą, kad šis darosi vis labiau autoritariškas: pertvarkytas vyriausybė, puolami disidentai ir opozicinė žiniasklaida, atsinaujino konfliktas kurdiškose srityse šalies pietryčiuose.

Turkija, būdama NATO narė, palaiko JAV pastangas kovoje su grupuote „Islamo valstybė“ ir leidžia amerikiečiams naudotis Indžirliko karine baze karo lėktuvų skrydžiams prieš ekstremistus gretimose valstybėse – Sirijoje ir Irake.

Po demokratiškai išrinktos vyriausybės nuvertimo Jungtinėms Valstijoms būtų sunkiau tęsti bendradarbiavimą su Turkija.

(papildyta 6.18 val.) Erdoganas: tai tėvynės išdavystė

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį pareiškė nežinąs, kur po kariškių grupuotės surengto bandymo įvykdyti perversmą yra Turkijos aukščiausiasis generolas. „Nieko nežinau apie tai, kas nutiko su štabo viršininku“ generolu Hulusiu Akaru, pareiškė prezidentas, šeštadienio paryčiais atskridęs į Stambulą.

Kiek anksčiau valstybinė žiniasklaida buvo pranešusi, kad perversmo sąmokslininkai paėmė jį įkaitu. Į Stambulą šeštadienio paryčiais atskridęs Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas bandymą surengti perversmą pavadino tėvynės išdavimu.

Anot jo, į valdžią pasikėsino jo priešininko, šiuo metu JAV gyvenančio dvasininko Fethullah Guleno šalininkai. „Tai, ką bandoma padaryti, yra tėvynės išdavimas ir maištas. Už šią išdavystę jie brangiai sumokės“, – pareiškė prezidentas Stambulo oro uoste.

R. T. Erdoganas pareiškė, kad jam išvykus iš Egėjo jūros Marmario kurorto ant viešbučio, kuriame jis buvo apsistojęs, buvo numestos bombos. Prezidentas taip pat pažadėjo, kad „mes neatiduosime savo šalies okupantams“.

REKLAMA

Tuo tarpu premjeras Binali Yildirimas (Binalis Jildirimas) pranešė, kad dėl bandymo surengti perversmą jau sulaikyta daugiau kaip 120 žmonių.

Stambulo ligoninėje gydoma ne mažiau kaip 150 sužeistųjų

Stambulo Uskiudaro rajone esančioje ligoninėje „Haydarpasa Numune“ gydoma ne mažiau kaip 150 sužeistųjų, pareiškė šios ligoninės atstovas. Jis nekomentavo, ar yra žuvusiųjų. Ligoninės pareigūnas prašė neskelbti jo vardo, nes nėra įgaliotas kalbėti su žiniasklaida.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų