Atsakymas į klausimą, ar pastarieji dešimt metų Venesuelai buvo sėkmingi ar pražūtingi, priklauso nuo respondento politinių įsitikinimų.

Pagrindinė problema ta, kad Venesueloje, kitaip negu kitose Lotynų Amerikos valstybėse, nei valdžia, nei opozicija nėra linkusios įsiklausyti į kitos pusės argumentus. Negana to, abi tvirtina turinčios nenuginčijamų įrodymų, jog gyvenimas šioje šalyje yra būtent toks, kokį jos ir vaizduoja.

Atsižvelgdama į tai BBC nusprendė apklausti tiek valdžios, tiek opozicijos atstovus apie pastaruosius dešimt prezidento Hugo Chavezo valdymo metų Venesueloje.

Prezidento vadovaujamos vyriausybės buvo klausiama, ką per minėtą dešimtmetį pavyko pasiekti, o opozicinės partijos „Un Nuevo Tiempo“ atstovų – kokių pasekmių sukėlė H. Chavezo valdymas.



Du argumentų sąrašai

Vyriausybė gyrėsi, kad per pastarąjį dešimtmetį jai pavyko sumažinti skurdo lygį šalyje, daugiau vaikų išmoko skaityti, be to, gyventojams sudarytos sąlygos lengviau naudotis sveikatos apsaugos sistema.

Opozicinės partijos atstovai skelbia, kad didžiausia H. Chavezo valdymo laikotarpio pasekmė – „sugriauta ekonomikos sistema“, sukėlusi infliaciją ir masinį nedarbą. Taigi vienas pagrindinių opozicijos skundų yra tas, jog Venesueloje užfiksuota didžiausia infliacija iš visų Lotynų Amerikos valstybių.

REKLAMA

Tiesa, valdžios atstovai nesutinka su šiais kaltinimais, teigdami, kad Venesuelos ekonomika auga 20 procentų.

Vyriausybės atstovų pateiktų pasiekimų sąrašo viršuje atsidūrė punktas, skelbiantis apie ženkliai sumažėjusį skurdą: „Per H. Chavezo vadovaujamos vyriausybės valdymo laikotarpį skurdo lygis šalyje sumažėjo nuo 42 proc. 1998 metais iki 9,5 proc. dabar.“  

Šio sąrašo viršuje galima rasti ir nuopelnus sveikatos apsaugos srityje. Valdžia skelbia sveikatos apsaugos sistemai skirianti 4,2 proc. BVP ir ateityje žada dar labiau didinti šį finansavimą.  

Kita vertus, opozicijos atstovai užsipuolė vyriausybę dėl nepakankamo sveikatos apsaugos užtikrinimo. Pasak jų, per pastarąjį dešimtmetį šalyje buvo kilusios kelios dabar jau retai pasitaikančių ligų pandemijos, be to, buvo uždaromos kai kurios ligoninės.

Partijos „Un Nuevo Tiempo“ atstovai, remdamiesi nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ paskelbtais duomenimis, pridūrė, kad, išskyrus Haitį, korupcijos lygis Venesueloje yra didžiausias tarp Lotynų Amerikos valstybių.  

Idėjų mūšis

Iš dalies abiejų pusių sakomi argumentai kartojasi ir kartais netgi sutampa, tačiau yra sričių, kur jų pozicijos išsiskiria kaip diena ir naktis.

Pavyzdžiui, vyriausybė tvirtina, kad, valdant H. Chavezo administracijai, nedarbo lygis šalyje sumažėjo 50 proc., tačiau opozicinės partijos „Un Nuevo Tiempo“ atstovai teigia, kad per šį laikotarpį buvo suduotas itin rimtas smūgis smulkiesiems verslininkams ir gamykloms. Opozicija taip pat skelbia, kad žmogaus teisių padėtis Venesueloje pasiekė kritinę ribą, apie kurią savo ataskaitoje užsimena Niujorke įsikūrusi organizacija „Human Rights Watch“. Tiesa, valdžia atsikerta teigdama, jog jai pavyko sėkmingai pasistūmėti į priekį lyčių lygybės klausimu.

Toks valdžios ir opozicijos apsižodžiavimas, anot BBC, rodo, kad abi pusės pastarąjį dešimtmetį vertina kaip tam tikrą „idėjų mūšį“.


Rašyti komentarą...
r
rr
2009-02-03 10:28:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pamirso dar pagrindi dalyka pamineti. H. Chavesas nacionalizavo naftos gavyba. Del to parduota nafta tarnauja venesuelos zmonems, o ne kelioms JAV kompanijoms.
Tai yra vienintele priezastis, del kurios jis yra taip nemegstamas jo dydziojo kaimyno. Ir visuokiaip keikiamas ziniasklaidoje.
Atsakyti
0

m
mrt
2009-02-03 14:21:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
@rr

Reiktų gal kiek pataisyti, kad naftos pinigai panaudojami ne ti(e)k Venesuelos žmonėms. Chaves naftos pinigais bando finansuoti Lotynų Amerikos šalių tarpusavio vienijimąsi. Žinoma JAV, kuriai šis procesas nenaudingas (juk lengviau įtakoti atskiras šalis), tai vadina ir nušviečia visai kitaip. Gal šios Chaves veiklos JAV labiau nemėgsta, nei vien naftos verslo nacionalizavimo.
Atsakyti
0

x
xfiles
2009-02-03 14:46:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
chavezas nepatinka magnatams, kurie nori priversti vergauti paprasta zmogely
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų