tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sveiki atvykę į Kinijos „Socialinių kreditų sistemą“, kurioje surinktas žemas reitingas gali sugriauti jūsų gyvenimą net jeigu ir nuspręsite pasikeisti.

Sveiki atvykę į Kinijos „Socialinių kreditų sistemą“, kurioje surinktas žemas reitingas gali sugriauti jūsų gyvenimą net jeigu ir nuspręsite pasikeisti.

REKLAMA

Tarkime, atvykstate į Pekino oro uostą, bandote patekti į už 2 tūkst. kilometrų esantį Gvandžou. Bilietus parduodantis operatorius jums pareiškia, kad – jūs jau atspėjote – jūsų socialinis kreditas tam yra per žemas.

Jūs ne tik būsite viešai pažemintas prieš kitus žmones eilėje, tačiau dar ir priverstas keliauti traukiniu. Tai, kas galėtų būti trijų ar keturių valandų kelionė, taps 30 valandų trukmės išbandymu.

Ir visa tai tik todėl, kad valdžia paskelbė jus nepatikimu. Gal jūs įsiskolinote bankams, padarėte esminę klaidą kritikuodami valdžios politiką internete ar praleidžiate per daug laiko žaisdami kompiuterinius žaidimus. Visi šie veiksmai, ir eilė kitų, gali jūsų „reitingą“ numušti iki tokio lygio, kad tapsite visiškai priklausomi nuo šios naujos kastų sistemos Kinijoje, ir atsidursite jos dugne – tapsite „laolai“ (prasiskolinusių kinų „kastos“ pavadinimas).

Ir bausmė gali būti šokiruojanti. Valdžios algoritmų dėka „laolai“ telefone gali būti įrašyta speciali melodija, gėdinanti nelaimėlį kiekvieną sykį, kuomet jis sulauks skambučio būnant viešoje vietoje.

REKLAMA

Tačiau tokie pavyzdžiai tėra distopijos košmaro pradžia, kuri jau šiandien yra kasdienybė Kinijoje dešimtims milijonų žmonių.

Žemas socialinis rodiklis neleis jums užimti gerai apmokamo darbo, tai užkirs kelią namo ar automobilio įsigijimui. Jums gali atsisakyti patvirtinti viešbučio rezervaciją. Valdžia įves interneto greičio apribojimus, neleis jūsų vaikams lankyti privačių mokyklų. Jie netgi gali jūsų socialiniame tinkle palikti „įtraukto į juodąjį sąrašą“ žymę.

REKLAMA

 

Australijos televizijos „ABC News“ teigimu, Kinijos valdžia jau sukūrė „skolininkų žemėlapį“ kurį „WeChat“ programoje galės matyti visi vartotojai. Šios naujos funkcijos esmė – realiu laiku rodyti „laolai“ žemėlapyje.

„Paspaudus ant žemėlapyje pažymėjo asmens bus galima susipažinti su jo asmenine informacija, įskaitant ir pilną vardą, teismo sprendimo numerį ir priežastį, dėl kurios jis buvo paskelbtas „nepatikimu“. ID kortelės numeriai ir namų adresas taip pat iš dalies yra parodomi“, – rašoma ABC straipsnyje.

REKLAMA

Teigiama, kad tie, kurių „socialinis kreditingumas“ nukris pernelyg žemai, gali būti „profilaktiškai suimami ir gabenami į perauklėjimo stovyklas“. Ne todėl, kad jie iš tiesų padarė nusikaltimą, o todėl, kad jie potencialiai gali nusikalsti.

Sistema jau pradėta diegti visoje Kinijoje. Šalies mastu sistema turėtų pradėti veikti 2020, kol kas valdžia tobulina algoritmus. Jos atstovų teigimu, sistemos tikslas yra paskatinti visuomenėje pasitikėjimą ir sukurti socialinį stabilumą, sukuriant „nuoširdumo kultūrą“, kuri „atstatys socialinį teisingumą“. Tačiau iš tiesų tai sukurs tik baimės ir skundikų visuomenę, rašo S. W. Mosheris. Vienas iš būdų, kaip galima bus pagerinti savo „kreditingumą“, yra pranešti valdžiai apie kitų galimus nusižengimus.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, asmenys galės rinktis taškus už pranešimus apie asmenis, kurie nesilaiko neseniai įvestų religinės praktikos draudimų, tokių kaip krikščionių susirinkimų pas ką nors namuose, ar viešai besimeldžiančių musulmonų.

Valstybei nuolat judant totalios stebėjimo sistemos sukūrimo kryptimi, kuris leis sekti gyventojus 24 valandas per parą, pati visuomenė taps virtualiu kalėjimu.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų