naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Moldovos ekspremjeras ketvirtadienį vakare buvo sulaikytas dėl korupcijos skandalo, susijusio su daugiau nei milijardo JAV dolerių dingimu.

Moldovos ekspremjeras ketvirtadienį vakare buvo sulaikytas dėl korupcijos skandalo, susijusio su daugiau nei milijardo JAV dolerių dingimu.

REKLAMA
REKLAMA

Šis skandalas, pramintas „amžiaus afera“, išprovokavo masinius protestus ir nusmukdė nacionalinės valiutos vertę.

REKLAMA

Buvusį premjerą Vladą Filatą parlamente sulaikė pareigūnai iš Moldovos kovos su korupcija agentūros.

Generalinis prokuroras Corneliu Gurinas kaltina V.Filatą, kuris šios buvusios sovietinės respublikos vyriausybei vadovavo 2009-2013 metais, prisidėjus prie maždaug 250 mln. JAV dolerių pasisavinimo iš šalies bankų sistemos.

Iš viso per vadinamąją bankų aferą prieš 2014 metų lapkritį vykusius parlamento rinkimus dingo daugiau nei milijardas dolerių.

REKLAMA

Balandį Moldovos centrinis bankas išsiaiškino, kad trys šalies bankai nenustatytiems gavėjams suteikė paskolų už daugiau nei milijardą eurų - ši suma lygi maždaug dešimtadaliui šalies bendrojo vidaus produkto.

Už surakinimą antrankiais - Mersedesas

Pinigų dingimas sukėlė pasipiktinimo audrą 3,5 mln. gyventojų turinčioje šalyje. Praėjusį mėnesį tūkstančiai protestuotojų sostinėje Kišiniove ištisą parą dalyvavo didžiulėse demonstracijose, reikalaudami aukščiausių pareigūnų atsistatydinimo.

REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau ketvirtadienį parlamentas patenkino generalinio prokuroro prašymą panaikinti ekspremjero teisinę neliečiamybę. Už tai balsavo 79 iš 101 deputato. Neliečiamybei panaikinti reikėjo mažiausiai 51 deputato balso.

Protestuotojų lyderiai sveikino V.Filato sulaikymą ir sakė, jog tai yra jų antikorupcinės kampanijos pergalė.

„Kišiniovo gatves užtvindžiusių protestuotojų pasipiktinimo banga privertė parlamentą eiti į kompromisą“, - sakė protestuotojų lyderis Renato Usatii, vadovaujantis prorusiškai „Mūsų partijai“ .

REKLAMA

„Tai pirmoji mūsų pergalė“, - sakė jis prie parlamento susirinkusiems demonstrantams.

Milijonierius verslininkas R.Usatii, žadantis balotiruotis į prezidentus, anksčiau pažadėjo nupirkti mersedesą bet kuriam policininkui, kuris parlamente uždės antrankius ekspremjerui.

„Pigus šou“

Kaukėti pareigūnai 46 metų V.Filatą iš parlamento nuvežė į kovos su korupcija agentūros biurą, kur jam buvo pareikšti įtarimai dėl korupcijos, įskaitant kyšininkavimą, ir prekybos poveikiu. Už šiuos kaltinimus jam gali grėsti iki 15 metų kalėjimo. Ekspremjeras buvo sulaikytas 72 valandoms.

REKLAMA

Televizijos reportažuose buvo matyti, kaip antrankiais surakintas ekspremjeras vedamas iš parlamento pastato. Antivyriausybinių protestų dalyviai ketvirtadienį blokavo visus išėjimus iš parlamento, kad ekspremjeras negalėtų išvykti.

V.Filatas, aukščiausio rango šalies pareigūnas, kuriam buvo panaikinta teisinė neliečiamybė, visus kaltinimus neigia ir sako, kad šis tyrimas yra politiškai motyvuotas.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai tiesiog pigus šou. Galiu įrodyti savo nekaltumą teisme“, - sakė jis žurnalistams.

Įstatymų leidėjai iš V.Filato vadovaujamos proeuropietiškos Liberalų demokratų partijos, kuri priklauso valdančiajai koalicijai, ketvirtadienį nebalsavo.

„Turime nenuginčijamų įrodymų, kad V.Filatas įvykdė sukčiavimą pasisavinant šimtus milijonų eurų iš Taupomojo banko, - sakė generalinis prokuroras C.Gurinas. - Tai labai rimtas nusikaltimas, kuris apima ir įrodymų naikinimą.“

REKLAMA

JAV audito bendrovė „Kroll“, kuri aiškinasi, kur dingo pinigai, sako, kad pernai lapkričio 24-26 dienomis iš Taupomojo banko buvo pervesti maždaug 13,5 mrld. lėjų (apie 1 mlrd. JAV dolerių).

Gruodžio 1 dieną valstybė perėmė šio banko kontrolę.

Pinigai taip pat dingo iš Socialinio banko ir „Unibank“. Visiems trims bankams buvo paskirti Moldovos centrinio banko administratoriai, o jų nuostoliai buvo padengti iš valstybės atsargų.

REKLAMA

Centrinio banko vadovas Dorinas Dragutanu praėjusį mėnesį paskelbė atsistatydinantis, tačiau atsisako prisiimti atsakomybę už bankų aferą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų