• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pareigūnai paskelbė, kad vienas iš pagrindinių veiksnių, lemiančių išskirtinį karštį Žemės atmosferoje, pasiekė tokį lygį, kokio žmonės dar nėra patyrę. Anglies dioksidas – dujos, dėl žmogaus veiklos sukeliančios didžiąją dalį visuotinio atšilimo – kaupiasi „greičiau nei bet kada anksčiau“, nustatė Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NOAA), Skripso okeanografijos instituto ir Kalifornijos universiteto San Diege mokslininkai.

Pareigūnai paskelbė, kad vienas iš pagrindinių veiksnių, lemiančių išskirtinį karštį Žemės atmosferoje, pasiekė tokį lygį, kokio žmonės dar nėra patyrę. Anglies dioksidas – dujos, dėl žmogaus veiklos sukeliančios didžiąją dalį visuotinio atšilimo – kaupiasi „greičiau nei bet kada anksčiau“, nustatė Nacionalinės vandenynų ir atmosferos administracijos (NOAA), Skripso okeanografijos instituto ir Kalifornijos universiteto San Diege mokslininkai.

REKLAMA

„Praėjusiais metais išgyvenome karščiausius per visą istoriją metus, karščiausią per visą istoriją vandenynų temperatūrą ir, atrodo, nesibaigiančią karščio bangų, sausrų, potvynių, gaisrų ir audrų virtinę, – pranešime spaudai sakė NOAA administratorius Rickas Spinradas. – Dabar nustatėme, kad CO2 kiekis atmosferoje didėja sparčiau nei bet kada anksčiau“.

Pasiektas anglies dioksido sezoninis pikas

Tyrėjai anglies dioksido, arba CO2, kiekį išmatavo Mauna Loa atmosferos bazių observatorijoje. Jie nustatė, kad gegužės mėnesį atmosferos dujų lygis pasiekė sezoninį piką – šiek tiek mažiau nei 427 dalys milijonui – nuo 2023 m. gegužės mėn. padidėjo 2,9 ppm ir tai yra penktas didžiausias metinis augimas per 50 duomenų registravimo metų.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat oficialiai nustatyta, kad per pastaruosius dvejus metus gegužės mėnesį, kai CO2 kiekis Šiaurės pusrutulyje būna didžiausias, buvo užfiksuotas didžiausias šuolis. NOAA anglies ciklo mokslininkas Johnas Milleris teigė, kad tokį šuolį greičiausiai lėmė nuolatinis besaikis iškastinio kuro deginimas, taip pat El Nino sąlygos, apsunkinančios planetos gebėjimą absorbuoti CO2.

REKLAMA

Anglies dioksido kiekio šuolis matavimo stotyje viršijo net praėjusiais metais nustatytą pasaulinį vidurkį, kuris buvo rekordiškai aukštas – 419,3 ppm, t. y. 50 proc. didesnis nei prieš pramonės revoliuciją. Tačiau NOAA pažymėjo, kad jų stebėjimai buvo atlikti būtent šioje observatorijoje ir „neatspindi CO2 pokyčių visame pasaulyje“, nors pasauliniai matavimai pasirodė esantys nuoseklūs ir be Mauna Loa observatorijoje atliktų matavimų.

CO2 matavimai „siunčia grėsmingus ženklus“

Savo pranešime spaudai NOAA teigė, kad atlikti matavimai „siunčia grėsmingus ženklus“.

REKLAMA
REKLAMA

„Dabar CO2 kiekis ne tik yra didžiausias per milijonus metų, bet ir didėja sparčiau nei bet kada anksčiau, – pranešime sakė Ralphas Keelingas, Skripso CO2 programos direktorius. – Kiekvienais metais pasiekiamas didesnis maksimumas dėl iškastinio kuro deginimo, dėl kurio į atmosferą išmetama tarša anglies dioksido pavidalu. Iškastinio kuro tarša nuolat kaupiasi, panašiai kaip šiukšlės sąvartyne“.

NOAA paaiškino, kad anglies dioksidas „atmosferoje veikia kaip antklodė“, kaip ir kitos šiltnamio efektą sukeliančios dujos, kurios stiprina saulės šilumą, sklindančią į Žemės paviršių. Nors anglies dioksidas yra labai svarbus, kad temperatūra pasaulyje laikytųsi aukščiau nulio, tokia didelė jo koncentracija skatina temperatūrą viršyti komforto ir saugumo lygį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasaulinio atšilimo pasekmės akivaizdžios

Šis atšilimas skatina ekstremalius orų reiškinius, o jo pasekmės jau jaučiamos: mirtinai pavojingi potvyniai, karščio bangos ir sausros niokoja bendruomenes visame pasaulyje, o žemės ūkis patiria sudėtingus pokyčius.

NOAA naujieną paskelbė kitą dieną po to, kai Europos Sąjungos klimato kaitos tarnyba „Copernicus“ paskelbė, kad Žemėje jau 12 mėnesių iš eilės fiksuojama rekordiškai aukšta temperatūra, ir ši tendencija „nesikeičia“.

„Gyvename precedento neturinčiais laikais. Šią karščiausių mėnesių virtinę prisiminsime kaip palyginti šaltą“, – sakė „Copernicus“ direktorius Carlo Buontempo.

Rašote kažkokius ppm, NOAA tam kad niekas nesprastų kas tai ir kiek tai, bet niekas nerašo procentais, o procentais CO2 lygis ore vidutiniškai 0.04% ir kiekvienas neparsidavęs mokslininkas jums pasakys kad šitie 0.04% neturi jokios įtakos nei sveikatai nei atšilimui. Ir kažkodėl visi pamiršo apie ledinmetį europoje kai vėliau staiga atšilo ir tada nebuvo jokių gamyklų bet CO2 irgi kilo ir tai yra normalus procesas kuris nuo mūsų nrpriklauso. Bet šito jus niekam nesakykite nes apie tai negalima garsiai šnekėti
Dar šiais metais nebuvo potvynių, sausrų, karščio bangų, bet ta ES kairiųjų propoganda apie žaliąją energiją kuriai ES išleidžia jau net ne milijardus jau trlijonus eurų varo iš visų lygintuvų. Pvz Vokietija, perki lėktuvo bilietą sumokėk 20 eurų CO2, keltas CO2 50 eurų ir niekas nežino kur tie pinigai kišami ir kas įdomiausia elektros kaina Vokietijoje aukščiausia visoje europoje. Ta pati Vokietija uždarė savo atomines elektrines ir dabar perka elektrą iš prancuzų atominių elektrinių ir savo privačiam verslui išdalino trilijonus eurų vėjo malunams ir saulės energijai. Tai matyt ir mūsų politikai ir verslininkai, kurių įmonės dėklaruoja 100 eurų gryno pelno per metus norėtų to CO2 mokėsčio kuris bus išdalintas "saviems"
tikrai baisus dalykas, klimato krize, einu apliesiu dazais koki nors Ciurlionio paveiksla, nes nezinau, kas dar Lietuvoes muziejuose yra vertinga. maciau , kad uzsienyje taip daro, ir tos zmones vadina klimato aktyvistais. as wannabe tokiu aktyvistu. nes tikrai blogai, siemet mano ridikeliai visai nudziuvo. kitas metais bus tas pats, jei benzino neuzdraus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų