Kol „Brexit“ laikrodis tiksi, May formuoja koaliciją

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May po parlamento rinkimų bando suformuoti valdančiąją koaliciją, o vėliau antradienį vyks į Paryžių; tuo metu vyriausiajam Europos Sąjungos derybininkui Micheliui Barnier telieka laukti ir spėlioti, kada prasidės „Brexit“ derybos.

Praėjus kelioms dienoms po rinkimų, per kuriuos Th.May prarado turėtą daugumą parlamente, premjerė susitiks su 10 mandatų gavusios Šiaurės Airijos Demokratinės junionistų partijos (DUP) atstovais, kad susitartų dėl konservatoriams reikalingos jų paramos.

Toks potencialus susitarimas jau sukėlė nerimą Dubline: Airijos ministras pirmininkas Enda Kenny (Enda Kenis) perspėjo, kad jis paveiks taiką Britanijos provincijoje. Kritikos sulaukė ir DUP dėl savo ultrakonservatyvių pažiūrų.

Prieš prasidedant partijų deryboms, žemės ūkio ir aplinkos ministras Michaelas Gove'as (Maiklas Gouvas) sakė, kad koalicija su Arlene Foster (Arlin Foster) vadovaujama probritiška DUP siekiama „sustiprinti“ Jungtinę Karalystę.

„Aš manau, jog DUP, kaip ir Konservatorių partija, turi bendrą interesą užtikrinti, kad turėtume stabilią vyriausybę“, – sakė jis radijui BBC.

REKLAMA

Nors siūlomo susitarimo detalės dar nėra paskelbtos, valdantieji konservatoriai sakė besitikintys laisvo aljanso, o ne formalios koalicinės vyriausybės.

A.Foster savo ruožtu sakė, kad į derybas eina „su nacionaliniu interesu širdyje“.

Th.May iškart po rinkimų buvo raginama atsistatydinti, bet šiems raginimams ji nepakluso, ir pirmadienį susitikusi su savo parlamentarais pažadėjo valdyti valstybę.

„Aš mus į šią netvarką įvėliau, aš mus ir ištrauksiu“, – sakė ji Konservatorių partijos atstovams, išrinktiems į parlamentą.

Tiksintis „Brexit“ laikrodis

Sušaukusi visuotinius rinkimus trejais metais anksčiau nei tikėtasi, Th.May manė, kad jai pavyks sustiprinti savo pozicijas parlamente prieš vėliau šį mėnesį turinčias prasidėti „Brexit“ derybas.

Vis dėlto po blankios kampanijos jos reitingai nusmuko, ir dabar jos palaikoma „kieto „Brexit“ strategija pakibo ant plauko. Th.May nori, kad Britanija pasitrauktų iš bendrosios Europos rinkos, kurios esminis principas yra judėjimo laisvė ir muitų sąjungos.

Premjerei mėginant surinkti daugumą parlamente, ES derybininkas M.Barnier pranešė, kad antradienį susitiks su britų pasiuntiniu Olly Robbinsu (Oliu Robinsu) ir drauge organizuos derybas.

„Susirūpinimą man kelia bėgantis laikas – jis bėga greičiau nei kam nors atrodo; dalykai, dėl kurių turime susitarti, yra ypač sudėtingi techniniu, teisiniu ir finansiniu požiūriu“, – teigė jis.

„Būtent todėl esame pasirengę pradėti labai greitai. Negaliu derėtis pats su savimi“, – sakė M.Barnier Europos laikraščiams, įskaitant „Financial Times“.

„Brexit“ laikrodis dvejų metų laikotarpį pradėjo skaičiuoti šį kovą, kai Th.May laišku Europos Parlamentui oficialiai inicijavo išstojimo procedūrą. M.Barnier atmetė pasiūlymą atidėti derybas ir sakė, kad toks delsimas tik skatintų tolesnį nestabilumą.

Th.May vyksta į Paryžių

Po derybų Londone su DUP Th.May išvyks į Paryžių, kur ją priims Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas), kurio partija sekmadienį triuškinamai laimėjo pirmąjį parlamento rinkimų ratą.

REKLAMA

Britanijos premjerė prie vakarienės stalo susitiks su proeuropietiškų pažiūrų Prancūzijos vadovu, o vėliau abu stebės draugiškas Anglijos ir Prancūzijos futbolo rinktinių varžybas.

Mančesterio universiteto profesorius politologas Colinas Talbotas (Kolinas Talbotas) sakė, kad premjerės kelionė į Paryžių yra jos strategija pagerinti savo pozicijas Britanijoje.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų