Kai kur klimatas turi naują „normalumo“ apibrėžimą – tačiau tai toli gražu nėra įprasta

Jungtinės Amerikos Valstijos turi naują „normalaus“ oro ir klimato apibrėžimą. Tai puikiai parodo, kaip klimato krizė keičia mūsų planetą.

Naują normą paskelbė JAV nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija (NOAA). Joje atsispindi pastarųjų 30 m. oro ir klimato duomenų pokyčiai. JAV „Climate Normals“ kolekcijoje yra 10 normų, susiskirstytų laikotarpiais po 30 metų: 1901–1930, 1911–1940, 1921–1950, 1931–1960 ir t. t. Naujausiame pranešime yra aprašomos normalios oro sąlygos 1991–2020 m.

Šie rodikliai yra naudojami lyginant dienos, mėnesio bei metų klimato sąlygas su konkrečios geografinės vietos „įprastu“ klimatu. Kitaip tariant, jeigu orų pranešėjas sakys: „Šiandienos oro temperatūra bus dviem laipsniais šiltesnė už įprastinę birželio dieną Čikagoje“, dabartinė norma skirsis nuo ankstesnės 1981–2010 m. normos.

Kaip keičiasi „normalumas“ puikiai iliustruoja žemiau esantis paveikslėlis. Staigus oro temperatūros kilimas XX a. antrojoje pusėje tapo akivaizdus. Nuo 6 deš. aukštesnė nei vidutinė metinė oro temperatūra yra fiksuojama vis dažniau. Ši tendencija tęsėsi visą 1981–2010 m. laikotarpį, ir dabar aukštesnė nei vidutinė metinė temperatūra yra fiksuojama visose valstijose.

Tiesa, realybė yra daug sudėtingesnė, nes šie pokyčiai skirtingose šalies vietose skiriasi. Pavyzdžiui kai kuriose Montanos, Šiaurės ir Pietų Karolinų bei Minesotos dalyse, oro temperatūra dabar yra šiek tiek vėsesnė nei 1981–2010m., ypač žiemos pabaigoje ir pavasarį.

Nors tokie oro temperatūros pasikeitimai ir neatrodo žymus, jie turėjo nemažai įtakos ekstremaliems oro reiškiniams, tokiems kaip karščio bangos, sausros, gaisrai, potvyniai ir uraganai, kurie pastaraisiais metais JAV niokoja vis dažniau.

Pastaraisiais dešimtmečiais šalyje taip pat stebėtinai padaugėjo lietaus ir sniego. Paskutiniai keturi trisdešimties metų periodai – 1961–1990 m., 1971–2000 m., 1981–2010 m. ir 1991–2020 m. – buvo patys drėgniausi nuo šių duomenų rinkimo pradžios. Vėlgi, šie pakitimai visoje šalyje nėra vienodi. Štai JAV pietvakariai, priešingai nei visi kiti regionai, dabar yra daug sausesni.

REKLAMA

Tačiau žodis „norma“ gali kiek klaidinti, kadangi šios tendencijos tikrai nėra normalios. Jas lemia ne lėti natūralūs procesai, o žmogaus veikla, labiausiai šiltnamio efektą sukeliančių dujų išskyrimas.

„Atrodo keista, kad vis tiek vadiname juos „normomis“, nes 1991–2020 m. laikotarpis klimato atžvilgiu tikrai nebuvo normalus“, – „Associated Press“ sakė Šiaurės Karolinos valstijos klimatologė Kathie Dello.

Dėl šios priežasties, kai kurie klimato mokslininkai priešinasi šiai „naujų normų“ sistemai, nes ji sumenkina esamos padėties sunkumą ir normalizuoja klimato pokyčius. Nepaisant to, kai praeito dešimtmečio norma drastiškai skiriasi nuo klimato normos prieš 50 m., tampa akivaizdu, kad planetoje įvyko rimti ir staigūs pokyčiai.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų