• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusija stovyklose, skirtose perauklėjimui, laikė mažiausiai 6 000 vaikų iš Ukrainos, o tai gali būti laikoma karo nusikaltimu, teigiama antradienį paviešintame Jungtinių Valstijų tyrime.

Rusija stovyklose, skirtose perauklėjimui, laikė mažiausiai 6 000 vaikų iš Ukrainos, o tai gali būti laikoma karo nusikaltimu, teigiama antradienį paviešintame Jungtinių Valstijų tyrime.

REKLAMA

Nuo karo pradžios beveik prieš metus į 43 stovyklas visoje Rusijoje, įskaitant Maskvos aneksuotą Krymą ir Sibirą, buvo išvežti vos keturių mėnesių vaikai, kurie buvo „prorusiškai patriotiškai ir kariškai auklėjami“, sakoma Jeilio humanitarinių tyrimų laboratorijos ataskaitoje, kurią finansavo JAV valstybės departamentas.

Jeilio universiteto tyrėjas Nathanielis Raymondas teigė, kad Rusija „akivaizdžiai pažeidė“ Ketvirtąją Ženevos konvenciją dėl elgesio su civiliais karo metu, ir ataskaitą pavadino „milžinišku gintariniu įspėjimu“, turėdamas omenyje JAV viešuosius pranešimus apie vaikų grobimus.

Rusijos veikla „kai kuriais atvejais gali būti laikoma karo nusikaltimu ir nusikaltimu žmoniškumui“, – sakė jis žurnalistams.

REKLAMA
REKLAMA

Ataskaitoje raginama suteikti galimybę į stovyklas patekti neutraliai institucijai ir nedelsiant sustabdyti Ukrainos vaikų įvaikinimą.

REKLAMA

Ukrainos vyriausybė neseniai pranešė, kad daugiau kaip 14 700 vaikų buvo deportuoti į Rusiją, kur kai kurie iš jų buvo seksualiai išnaudojami.

JAV ataskaitoje, kurioje remiamasi palydovinėmis nuotraukomis ir viešais duomenimis, teigiama, kad į stovyklas buvo išsiųsta ne mažiau kaip 6 000 vaikų, tačiau „tikėtina, kad šis skaičius yra gerokai didesnis“.

Rusija šias pastangas įvardijo kaip našlaičių gelbėjimą arba vaikų atvežimą medicininei priežiūrai. Kai kurie tėvai buvo verčiami duoti sutikimą išsiųsti savo vaikus, kartais tikintis, kad jie sugrįš, sakoma ataskaitoje.

REKLAMA
REKLAMA

Joje teigiama, kad rusų pareigūnai stengėsi vaikams per mokyklų programas, ekskursijas į patriotines vietas ir veteranų pokalbius įskiepyti promaskvietišką požiūrį.

Vaikai taip pat buvo mokomi šaudyti šaunamaisiais ginklais, nors N. Raymondas nurodė, kad nėra įrodymų, jog jie buvo siunčiami kovoti.

Rusija įsiveržė į Ukrainą prieš metus, o prezidentas Vladimiras Putinas neigia kaimyninės šalies istorinį teisėtumą ir rugsėjį oficialiai paskelbė, kad keturi regionai yra Rusijos dalis.

Tyrime sakoma, kad šioje operacijoje aktyviai dalyvavo V. Putino padėjėjai, ypač Marija Lvova-Belova, prezidento vaiko teisių įgaliotinė.

Jame cituojami jos žodžiai, kad rusų šeimos įsivaikino 350 vaikų ir kad įvaikinimo laukia daugiau kaip 1000 vaikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų