• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Italijos prezidentas Sergio Mattarella ketvirtadienį buvo prisaikdintas antrai kadencijai, parlamentui  sugebėjus įtikinti jį pasilikti, kad būtų išvengta politinės krizės.

Italijos prezidentas Sergio Mattarella ketvirtadienį buvo prisaikdintas antrai kadencijai, parlamentui  sugebėjus įtikinti jį pasilikti, kad būtų išvengta politinės krizės.

REKLAMA

„Tai naujas, netikėtas raginimas įsipareigoti, nuo kurio negaliu nusigręžti ir to nepadarysiu“, – sakė 80 metų lyderis, taip pat atkreipęs dėmesį į Italijos tebepatiriamus iššūkius dėl koronaviruso pandemijos.

Jo inauguraciją parlamente lydėjo audringi įstatymų leidėjų plojimai. Prezidentui sutikus dirbti antrą kadenciją, sumažėjo įtampa, susitariusi deputatams nesugebėjus susitarti dėl S. Mattarellos pamainos ir iškilus premjero Mario Draghi (Marijaus Dragio) vyriausybės griūties pavojui.

S. Mattarella sakė sutikęs tęsti darbą, kad būtų užbaigtas „didelis politinis netikrumas ir įtampa“, galėję sukelti pavojų skolų prislėgtos Italijos ekonomikos, kuri yra trečia didžiausia euro zonoje, atsigavimui.

REKLAMA
REKLAMA

„Šie laikai buvo neramūs visiems, taip pat ir man“, – prezidentas sakė žemiesiems Deputatų Rūmams, kurių salė buvo papuošta raudonomis užuolaidomis ir 21 didele Italijos vėliava.

REKLAMA

Prezidentas buvo pagerbtas 21 patrankos šūvio saliutu, o S. Mattarellai davus priesaiką pradėjo skambėti Deputatų Rūmų varpas.

Savo kalboje S. Mattarella perspėjo dėl geopolitinės įtampos pasaulyje ir ragino „teisingesnę, modernesnę Italiją“ būti „glaudžiau susisaisčiusią su mus supančiomis draugiškomis tautomis“.

„Negalima sutikti, kad... konfrontacijos vėjas vėl kyla žemyne, patyrusiame Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų tragedijas“, – kalbėjo jis, turėdamas galvoje Vakarų nuogąstavimus, jog Rusija gali įsiveržti į Ukrainą.

REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat ragino susirinkusius didinti pastangas atgaivinti Italiją po šaliai skaudžiai smogusios ir daugiau kaip 147 tūkst. žmonių gyvybių nusinešusios COVID-19 pandemijos.

S. Mattarella buvo perrinktas šeštadienį, ir nors šaliai laikinai pavyko išvengti politinės sumaišties, prezidento rinkimai akivaizdžiai pademonstravo vidaus nesutarimus nacionalinės vienybės vyriausybėje.

M. Draghi, pernai stojęs prie vyriausybės vairu S. Mattarellos pastangomis, stengėsi užtikrinti, kad Italija atitiktų kriterijus, reikalingus gauti lėšoms iš Europos Sąjungos atsigavimo po pandemijos fondo. Romai pagal šį planą turi tekti beveik 200 mlrd. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau nesugebėjimas susitarti dėl kandidato į prezidentus grasino sužlugdyti šias reformas. Taip pat baimintasi, kad kuri nors iš vyriausybėje dirbančių partijų pasitrauks iš kabineto arba subyrės.

Italijoje prezidento postas daugiausiai reprezentacinis, bet valstybės vadovas atlieka svarbų vaidmenį per politines krizes. S. Mattarella anksčiau sakė nebenorintis pretenduoti į antrą kadenciją.

Matteo Salvini (Matejus Salvinis), vadovaujantis dešiniajai partijai „Lyga“, kurios keltas kandidatas į prezidentus praeitą savaitę nebuvo išrinktas, trečiadienį balsavo prieš vieną kabineto parengtą teisės aktą, bet sakė iš vyriausybės nesitrauksiantis.

Jis per „Facebook“ paskelbė užsikrėtęs koronavirusu ir S. Mattarellos inauguracijos ceremonijoje nedalyvavo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų