Įspūdingas Naujojo Orleano atgimimas po siaubingos 2005-ųjų katastrofos (atnaujinta 14.55)

Prieš dešimtmetį uraganas „Katrina“ griovė pastatus iki pamatų ir užliejo beveik visą Naująjį Orleaną vandeniu, kurio lygis kilo taip sparčiai, jog kai kurie žmonės nuskendo savo namuose.

10

Tie, kam pavyko užlipti ant pastatų stogų arba pasiekti sausumą, turėjo ištisas dienas laukti pagalbos, o miestą apėmė chaosas.

Mūsų dienomis spalvingi namai ant polių pakeitė daugelį sutrešusių griuvenų, likusių tame JAV pietiniame pajūrio žemumos mieste, kai katastrofinis potvynis pagaliau nuslūgo.

(10 nuotr.)
FOTOGALERIJA. NUOTRAUKOS: Naujasis Orleanas 2005-aisiais ir dabar

Pučiamųjų orkestrai vėl žygiuoja klestinčiame Prancūzų kvartale, lydimi šokančių vietos gyventojų ir turistų. Miestas išsaugojo gastronomijos rojaus šlovę: jame veikia 600 restoranų daugiau negu prieš „Katrina“ siautėjimą.

„Mūsų miestas vėl atsistojo, o šis atsigavimas yra viena iš nuostabiausių pasaulyje istorijų apie tragediją ir triumfą, prisikėlimą ir atpirkimą“, – antradienį sakė Naujojo Orleano meras Mitchas Landrieu.

„Vienas žodis: ištvermė“, – pridūrė jis.

Daugiau negu 1,8 tūkst. žmonių žuvo JAV Meksikos įlankos pakrantėje, daugiausiai Naujajame Orleane, o dar per milijonas gyventojų buvo priversti palikti savo namus, kai 5-osios kategorijos uraganas smogė tam regionui 2005 metų rugpjūčio 29 dieną. Audros padaryta materialinė žala vertinama 150 mlrd. dolerių.

REKLAMA

Bene daugiausiai žalos buvo padaryta sugriuvus prastai įrengtiems ir prižiūrėtiems apsauginiams pylimams, neatlaikiusiems didžiulės audros patvankos spaudimo. Potvynis užliejo apie 80 proc. Naujojo Orleano namų, o vandens gylis kai kur siekė šešis metrus.

Vangus vyriausybės atsakas atskleidė šalies nesugebėjimą geriau pasirengti reaguoti į krizes, nors milijardai dolerių buvo išleista teritoriniam saugumui užtikrinti po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų.

Praėjo keturios dienos, kol sunkvežimiai atvežė maisto ir vandens dešimtims tūkstančių įstrigusių žmonių.

Galiausiai buvo evakuotas visas miestas. Praėjo kelios savaitės, kol buvo nusausintas potvynių vanduo, o namai buvo patikrinti, ieškant aukų. Turėjo praeiti dar keli mėnesiai, kol dauguma žmonių galėjo sugrįžti namo.

(40 nuotr.)
FOTOGALERIJA. NUOTRAUKOS: atgimęs Naujasis Orleanas

Klestinti ekonomika

Naujasis Orleanas, kuriame kadaise veikė didžiausias Jungtinėse Valstijose vergų turgus, iki audros buvo rasiškai labai susiskaldęs miestas, kuriame klestėjo nusikalstamumas, mokyklos buvo nepakankamai finansuojamos, infrastruktūra – byranti, o ekonominės galimybės – menkos.

Praėjus dešimtmečiui miesto ekonomika klesti.

Viešbučių užimtumas dabar didesnis negu būdavo prieš audrą; nuo 2010 metų buvo sukurta 14 tūkst. naujų darbo vietų, o naujų verslo įmonių įkuriama 64 proc. daugiau, lyginant su nacionaliniu vidurkiu.

Nusikalstamumas sumažėjo: žmogžudysčių įvykdoma mažiausiai per pastaruosius 43 metus, o miesto kalėjimuose laikomų žmonių sumažėjo dviem trečdaliais. Švietimo padėtis taip pat pagerėjo – mokslus sėkmingai baigia daugiau moksleivių, o jų pažymiai smarkiai pagerėjo.

Vis dėlto Naujasis Orleanas yra antrasis miestas Jungtinėse Valstijose pagal pajamų nelygybę, o neturtingesniuose rajonuose tikėtina žmonių gyvenimo trukmė tėra 54 metai – 25 metais mažesnė negu prabangiuose rajonuose, esančiuose vos už kelių kilometrų.

Kai kurie gyventojai sako, kad taip pat pasikeitė miesto atmosfera, kuris anksčiau buvo labiau afrokaribietiška ir kreoliška negu amerikietiška.

REKLAMA

Daugybė gyventojų į savo miestą taip ir nesugrįžo. Dabar Naujajame Orleane gyvena apie 100 tūkst. mažiau žmonių negu gyveno prieš „Katriną“, o daugelis jų yra naujai atvykę.

Juodaodžių bendruomenė sumažėjo apie 115 tūkst. žmonių; 2000 metais jie sudarė 68 proc. miesto gyventojų, o 2013-aisiais – jau tik 60 procentų, rodo naujausi surašymo duomenys.

Poetė ir smulkaus verslo įmonės savininkė Asia Rainey užaugo katastrofos smarkiai nuniokotame Žemutiniame 9-ajame rajone. Ji tebegedi draugų, artimųjų ir bendruomenės narių, kurie niekada nebegrįžo.

„Mums sunkiai sekasi išsilaikyti, – sakė ji. – Naujojo Orleano niekada nebus be žmonių, kurie jį pastatė.“

JAV prezidentas Obama pagyrė „įkvepiantį“ Naująjį Orleaną, praėjus dešimtmečiui po uragano „Katrina“

JAV prezidentas Barackas Obama ketvirtadienį pagerbė Naująjį Orleaną ir jo žmones, savo akimi pamatęs, kaip tas nerūpestingo gyvenimo atmosfera garsėjantis miestas atsigavo per dešimtmetį po jį smarkiai nuniokojusio uragano „Katrina“.

„Jūs įkvepiate mane“, – B.Obama sakė viename bendruomenės centre, sulaukdamas plojimų. Anksčiau jis pasiraitojo marškinių rankoves, vaikštinėdamas po istorinį afroamerikiečių rajoną Tremė, stabtelėjęs pasišnekučiuoti su vietos gyventojais, kurių atmintyje tebėra giliai įsirėžęs „Katrina“ siautėjimas.

„Šis miestas juda teisinga kryptimi, o aš dar niekada nebuvau labiau įsitikinęs, kad atsidursime ten, kur mums reikia patekti“, – B.Obama sakė apie 600 klausytojų bendruomenės centre Žemutiniame 9-ajame rajone – vienoje iš neturtingiausių ir labiausiai audros nuniokotų miesto vietų.

„Naujasis Orleanas sugrįžta geresnis ir stipresnis“, – pridūrė prezidentas, kalbėdamas apie „miestą, kuris beveik 300 metų buvo vartai į Amerikos sielą“.

„Kur džiazas tave pravirkdo, laidotuvės priverčia šokti, baju (ramūs upių užutekiai) priverčia patikėti visokiausiais dalykais – tai vieta, kuri visuomet suvienydavo visokių rasių, tikėjimų ir kalbų žmones, ir visi prideda savo kultūrą ir skonį į šio miesto gambo (tradicinį Luizianos troškinį), – tęsė B.Obama. – Jūs primenate mūsų šaliai – kad ir kokie būtume skirtingi, visi esame viename laive.“

REKLAMA

„Katrina“ sugriovė apsauginius pylimus ir užliejo 80 proc. Naujojo Orleano nuotekomis užterštu vandeniu, tačiau daugelio gyventojų blogiausi prisiminimai susiję su tuometės vyriausybės atsaku, netgi praėjus dešimtmečiui.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų