Kai kurie atsargūs Rusijos prezidento Dmitrijaus Medvedevo žingsniai perša mintį, kad jis pradeda keisti savo, kaip paklusnaus Vladimiro Putino pagalbininko, įvaizdį.
Prieš aštuonis mėnesius pradėjęs eiti prezidento pareigas D.Medvedevas buvo vertinamas kaip ne itin svarbus politikas, už iškilimą turintis būti dėkingas V.Putinui. Tačiau pastarosiomis savaitėmis D.Medvedevas nustebino apžvalgininkus pastangomis atitolti nuo V.Putino ir jo ekonomikos politikos. Jis atvirai kritikavo vyriausybės atsaką į krizę, susitiko su opozicinio laikraščio redaktoriumi ir pareikalavo keisti įstatymą, kuris būtų leidęs bausti už kritiką.
Laikydamasis protokolo naujasis JAV prezidentas Barackas Obama, dėl kurio optimistiškai atsiliepė abu lyderiai, telefonu kalbėjosi tik su D.Medvedevu, o balandį per viršūnių susitikimą Londone jiedu suplanavo dvišalį susitikimą. Analitikai sako, kad tai atkreips nemažą dėmesį į D.Medvedevą.
Kremliaus kontroliuojama žiniasklaida nuolat propaguoja lyderių vienybę. Valstybinė televizija parodė, kaip V.Putinas ir D.Medvedevas kartu gurkšnojo arbatą Sočyje. Tačiau keli leidiniai pranešė, kad jų požiūris į Vladivostoke kilusius protestus prieš importo mokesčius išsiskyrė. V.Putinas norėjo atleisti atsakingą pareigūną už tai, kad šis nesuvaldė situacijos, tačiau D.Medvedevas pasipriešino, ir minėtas pareigūnas darbo neprarado.
Maždaug po savaitės D.Medvedevas leido sau pareikšti, kad vyriausybės atsakas į krizę „nėra tobulas“. „Daug kas buvo daroma nedovanotinai lėtai“, - sakė jis per susitikimą su verslininkais ir pridūrė, kad įgyvendinta tik 30 proc. priemonių, kurias vyriausybė paskelbė spalį. Vėliau per televiziją D.Medvedevas teisinosi: „Mes palaikome gerus ir draugiškus santykius, bet tai nereiškia, kad prezidentas turi užmerkti akis prieš problemas. Todėl per susitikimus su vyriausybe ir ministrais aš atkreipiu dėmesį į trūkumus, ir tai visai normalu“.
Kai kurie analitikai teigia, kad šitaip D.Medvedevas nori pakišti V.Putiną kaip atpirkimo ožį, o save iškelti kaip galimą alternatyvą. „Jis mėgina išsaugoti savo įvaizdį, nes jaučia, kad per ateinančius mėnesius V.Putinas patirs smūgį. Ir tai nebus paskutinis žingsnis. Niekas nežino, kaip toli jis eis“, - sakė vienas politikos analitikas.
Sausio pabaigoje D.Medvedevas pareikalavo, kad V.Putino kabineto pateiktas valstybinių paslapčių įstatymas būtų pakeistas. Žmogaus teisių gynėjai pasmerkė įstatymą kaip grįžimą į Stalino laikus, nes jis būtų leidęs kiekvieną valdžios kritiką apkaltinti išdavyste, o tuos, kurie dirba su užsienio organizacijomis, paskelbti šnipais.
Netrukus D.Medvedevas susitiko su buvusiu sovietų prezidentu Michailu Gorbačiovu ir jo nepriklausomo opozicinio laikraščio „Novaja gazeta“ redaktoriumi. Jis pareiškė užuojautą dėl jaunos žurnalistės, kuri buvo nušauta kartu su žymiu teisininku, žūties. Tai, ką jis sakė per valandos susitikimą, labai skyrėsi nuo įprastos Kremliaus pozicijos. Deja, šio susitikimo aplinkybės atskleidė ir D.Medvedevo galių ribas. Jis įvyko paskutinę akimirką, V.Putinui išvykus iš šalies ir praėjus net 10 dienų po žudynių. Valstybinė televizija susitikimo net nepaminėjo, o prezidento interneto svetainė neatskleidė, apie ką buvo kalbėta.