Demido Getiko atliktas tyrimas atskleidė, kaip porų pajamų dinamika yra susijusi su psichine sveikata.
Atskleista, jog vis daugiau moterų prisiima atsakomybę tapti pagrindiniu, pajamas generuojančiu asmeniu šeimoje. Tačiau nustatyta, kad dėl šios priežasties padidėja psichinės sveikatos problemos.
Kai moterys pradeda uždirbti daugiau nei vyrai, tikimybė susirgti psichikos ligomis tarp abiejų sutuoktinių išauga iki 8 proc., o tarp vyrų – 11 proc.
D. Getikas pažymi: „Susituokusių porų dalis, kuriose daugiausiai uždirba žmona, auga visame pasaulyje. Tiek JAV, tiek Švedijoje nuo tūkstantmečio pradžios išaugo maždaug 25 proc.“
„Rezultatai suteikia apčiuopiamų įrodymų, kad porų santykinės pajamos vaidina svarbų vaidmenį psichinės sveikatos rezultatuose“, – pridūrė jis.
Pajamų dinamika išryškina neigiamą poveikį, kai vyras uždirba mažiau už žmoną
Tyrime, kuriame daugiausiai dėmesio buvo skiriama heteroseksualioms švedų poroms, susituokusioms 2001 m., mokslininkai jas stebėjo daugiau nei dešimtmetį. Per šį laikotarpį įvykdavo ir skyrybų, kurios pasitaikydavo 20 proc. atvejų.
Pagrindiniai duomenų šaltiniai buvo Gyventojų registras, skirtas santuokiniams duomenims tikrinti, Pajamų ir mokesčių registras ir Nacionalinis pacientų registras, kuriame buvo stebimi psichikos sveikatos ligų diagnozės atvejai.
Įdomu tai, kad nors bendros sutuoktinių pajamos teigiamai koreliuoja su psichine sveikata, tačiau santykinė pajamų dinamika rodo neigiamą poveikį, kai žmonos pajamos viršija vyro.
Išvados rodo, kad miestuose gyvenančios išsilavinusios moterys šiuos psichikos sveikatos iššūkius patiria dažniau.
Diagnozės taip pat skiriasi priklausomai nuo lyties: vyrų problemos labiau susijusios su piktnaudžiavimu narkotinėmis medžiagomis, o moterys yra labiau linkusios į stresą ir neurotinius sutrikimus.
Tyrime nerasta jokių tvirtų įrodymų, siejančių šias diagnozes su reikšmingais gyvenimo įvykiais, tokiais kaip skyrybos ar konkrečios darbovietės problemos, nors daktaras D. Getikas pripažįsta, kad darbo vietos kultūra ir aplinka gali turėti įtakos požiūriui į pajamų dinamiką ir asmeninę gerovę.
Besikeičiančioje visuomenėje šios išvados suteikia svarbių įžvalgų apie vaidmenis šeimoje, lytinę tapatybę ir poreikį stiprinti psichinę sveikatą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!